Eskişehir'de TOKİ sevinci! Binlerce kişi eve kavuşuyor

250 bin Sosyal Konut Kampanyası kapsamında Eskişehir'de inşa edilecek 1800 konut için hak sahipleri kurayla belirlendi. İlçelerdeki konutların kuraları da yarın çekilecek.

EKONOMİ 13.01.2023, 12:54 13.01.2023, 17:21

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca 250 bin Sosyal Konut Kampanyası kapsamında Eskişehir kent merkezinde inşa edilecek 1800 konut için hak sahipleri kurayla belirlendi.

41 bin 257 başvuru yapıldı

Projeye yapılan 41 bin 257 başvuru arasında Porsuk Spor Salonu'nda gerçekleştirilen kura çekimi, Toplu Konut İdaresi Başkanlığınca (TOKİ) hazırlanan kısa filmin izletilmesi, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.

Vali Ayyıldız: Tüm imkanları seferber ettik 

Vali Erol Ayyıldız, programda, vatandaşları huzur içinde mahalle kültürünü teneffüs ederek yaşayabilecekleri konutlara kavuşturmak için tüm imkanlarını seferber ettiklerini söyledi.

Eskişehir Valisi Erol Ayyıldız, “Çok kıymetli hemşerilerim, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından yapılan 250 bin sosyal konut kampanyası çerçevesinde ilimiz genelinde yapılacak olan 2 bin 311 adet konuta başvuran vatandaşlarımız için Konut Hak Sahibi Belirleme Kurasını birazdan gerçekleştireceğiz. Bu anlamda tüm vatandaşlarımıza, Eskişehir’imize ülkemize hayırlı ve uğurlu olmasını niyaz ediyoruz. Vatandaşlarımızın aileleri ile huzur içinde mahalle kültürünü teneffüs ederek yaşayabilecekleri konutlara kavuşturmak için devlet olarak tüm imkânlarımızı seferber ediyoruz. Sadece betondan, tuğladan dört duvar yapılmıyor, ayrıca vatandaşlarımızın huzurla dolu mutlu olacağı yuvalar da inşa ediliyor. Osmanlı’dan cumhuriyete şehircilik anlayışımızı da yeni yüzyılımıza taşıyoruz. Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut hamlesi TOKİ İlk Evim İlk İş yerim Projesi çerçevesinde yapılacak olan çekilişin tekraren tüm Eskişehirli hemşerilerimize hayırlı olmasını diliyoruz. Bu değerli proje için bilhassa cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayip Erdoğan’ a Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Sayın Murat Kurum’a, devletimize ve milletimize hizmeti geçenlere ilim ve şahsım adına çok teşekkür ediyor, saygılarımı arz ediyorum” ifadelerine yer verdi.

Konuşmalarının ardından ilk kurayı Vali Erol Ayyıldız çekti.

Şehit aileleri, gaziler ve engelliler de konuta kavuşuyor

Şehit aileleri, gaziler ve engellilere yönelik konutların ardından diğerlerinin hak sahiplerinin belirlenmesiyle Eskişehir'deki kura çekiminin ilk bölümü tamamlandı.

Engelli eşi Emine Sarıoğlu adına projeye başvurarak hak sahibi olma hakkı elde eden 67 yaşındaki Hasan Sarıoğlu, gazetecilere, kurada ilk olarak eşinin adının çıktığını söyledi.

Hak sahibi oldukları için sevinçli olduklarını belirten Sarıoğlu, "Devletimiz böyle bir hak tanıdığı için çok memnun kaldık. Cenabı Allah herkese versin. Gelirken 'İnşallah olur' dedik. Umudumuz vardı. Eşimin engeli var. Ben bakıyorum. 25 senedir bakımıyla ben ilgileniyorum. Diyalize götürüp getiriyorum." dedi.

Kura sonucunu bekleyenlerden 51 yaşındaki Fatma Şaşmaz, Porsuk Spor Salonu'nda çalıştığını, projeye başvuran iki çocuğu için kura çekimini takip ettiğini anlattı.

Şaşmaz, "Oğlum fabrikada, kızım hastanede çalışıyor. İsimleri çıkarsa çok sevinirim. Babası yok. İnşallah çıkar, bekliyoruz." diye konuştu.

46 yaşındaki Zeynep Şahin, "Hayırlısı diyorum. Şu anda kirada oturuyorum. İnşallah bana da ev nasip olacak." ifadesini kullandı.

Kura çekimine, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürü Hikmet Çelik, AK Parti İl Başkanı Zihni Çalışkan, belediye başkanları ve çok sayıda vatandaş da katıldı.

Zihni Çalışkan: Eskişehirli hemşehrilerimize ve ailelerine hayırlı olsun 

AK Parti Eskişehir İl Başkanı Zihni Çalışkan da, "Cumhuriyet tarihimizin en büyük sosyal konut hamlesi “81 İl 250 Bin Konut” projesi kapsamında şehrimizde düzenlenen, Eskişehir Merkez 1800 Konut Hak Sahipleri Belirleme Kurası, ev sahibi olacak hemşehrilerimize ve kıymetli ailelerine hayırlı olsun" dedi. 

İlçelerde yapılacak konutların kuraları da yarın çekilecek 

Eskişehir'de 42 bin 450 kişinin başvurduğu projelerden Seyitgazi, Mahmudiye, Sarıcakaya, Mihalıççık, Günyüzü, Han ve Mihalgazi ilçelerinde inşa edilecek konutların kurası ise yarın aynı salonda çekilecek.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@