Eskişehirlilere kötü haber! AK Parti yine karşı çıktı ama CHP'liler "O paralar alınacak" dedi

Eskişehir Büyükşehir Belediye Meclisi'nde Eskişehirlileri üzecek karar! AK Parti grubu yine o paraların Eskişehirlilerden alınmasına karşı çıktı, "Vatandaşlara bunu yapmayın, almama yetkiniz var" dedi. Ama CHP'liler "O paralar alınacak" diyerek yine alınmasına karar verdi... 

EKONOMİ 18.05.2022, 19:35 22.05.2022, 15:55
Eskişehirlilere kötü haber! AK Parti yine karşı çıktı ama CHP'liler "O paralar alınacak" dedi

Eskişehir Büyükşehir Belediye Meclisi'nin son toplantısında yine halk arasında "asfalt parası" olarak bilinen, yol harcamalarına katılım paylarının vatandaşlardan alınmasına yönelik madde gündeme geldi. 

AK Parti grubu önceki senelerde olduğu gibi, ilgili yasada yol harcamalarına katılım payları için "alınabilir" dendiğini ve alınmasına dair kararın belediye meclislerine bırakıldığını hatırlattı. Birçok belediyenin bu nedenle vatandaşlardan bu paraları almadığını hatırlatan AK Parti grubu, vatandaşlardan bu paaların alınmaması gerektiğine inandıkları için bu konuda yine ret oyu vereceklerini açıkladı. AK Parti grubu adına konuşan Orhan Durmuş, "Önceki tahakkuklarda da hakkaniyetli tahakkuklar yapılmadığı yönünde vatandaşların şikayetleri olmuş ve açtıkları davaları da kazananlar olmuştur. Bunları da biliyoruz" dedi. AK Parti Grup Başkanvekili Murat Özcan da konuşmasında, bu konuda vatandaşa külfet getirilmesini eleştirdi. 

CHP grubundan İbrahim Arslan ve Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt ise söz konusu asfalt paralarını almak zorunda olduklarını savundu. İbrahim Arslan, bir mahkeme kararına göre almak zorunda olduklarını savunurken, Kazım Kurt ise "Alınabilir" ifadesi olmaması gerektiğini savunarak, "Alınmasın derlerse almayız" dedi. 

Tartışmalar sonrasında AK Partili meclis üyeleri asfalt paralarının alınmaması yönünde oy verirken, CHP'li meclis üyelerinin oy çokluğu ile Eskişehirlilerden 2022 yılı için de asfalt paraları alınması yönünde karar verildi. Büyükşehir Belediyesi'nin kararında yasada en üst sınır olarak belirtilen, taşınmazların değerinin yüzde 2'si oranında yol harcamalarına katılım payı alınması yönünde karar verildi. 

Son yıllarda çok tartışmalı konulardan biri olan asfalt paraları konusunda, birçok belediye asfalt paralarını almazken, Eskişehir'de asfalt paraları alınmaya devam edilmesi konusundaki tartışmalar bu sene de devam edecek gibi görünüyor. 

Murat Özcan'dan Büyükşehir Meclisi'nde çarpıcı analiz: Gelecek 10 yılın parasını harcıyorsunuz (Detaylar için tıklayın)

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@