Eskişehirlilere verilen destek 8 milyar liraya yaklaştı!

Eskişehir'de, Çevre, Şehircilik ve İklim Bakanlığı'nın vatandaşlarla el ele gerçekleştirdiği kentsel dönüşüm çalışmaları ile ilgili açıklama... Eskişehir'de dönüşüm için yıkılan bina sayısı 5 bini geçti... Vatandaşlara verilen kira yardımlarının da toplamda 8 milyar liraya yaklaştığı açıklandı.

EKONOMİ 24.10.2023, 14:03 24.10.2023, 14:08
Eskişehirlilere verilen destek 8 milyar liraya yaklaştı!

Eskişehir'de, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğünce riskli binalara yönelik kentsel dönüşüm çalışmaları devam ediyor.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca hazırlanan Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun'la, riskli bölgelerde ömürlerini tamamlamış hasarlı binaların tasfiyesi, yerine deprem yönetmeliğine uygun yaşam alanlarının oluşturulmasının amaçlandığı belirtildi.

Eskişehir'de 5 bin 340 riskli yapı tespit edildi, 5 bin 258'i yıkıldı

Bu kapsamda Eskişehir'de 31 bin 683 kişinin yaşadığı 5 bin 340 riskli yapının tespit edildiği, bunlardan 5 bin 258'inin yıkıldığı ifade edildi.

Eskişehir'de 7 binden fazla hak sahibine toplam 7 milyar 779 milyon 949 bin 63 lira kira yardımı yapıldı

Ayrıca, kentsel dönüşümün teşviki amacıyla bugüne kadar 7 bin 112 hak sahibine toplam 7 milyar 779 milyon 949 bin 63 lira kira yardımı yapıldığı duyuruldu.

"Eskişehirli vatandaşlarla el ele dönüşüm yapılıyor"

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürü Hikmet Çelik, 6 Şubat'taki Kahramanmaraş merkezli depremlerin kentsel dönüşümün önemini ortaya çıkardığını vurguladı. Çelik, riskli yapı sürecinin vatandaşların kararıyla başladığını, afetlerdeki acıların bir daha yaşanmaması için Eskişehirli vatandaşların el ele vererek kentsel dönüşüme yönelik hazırlık yapması gerektiğini kaydederek, buna yönelik harç muafiyeti, kira yardımı ile kredi desteği gibi imkan ve teşviklerin bulunduğunu anımsattı.

Açıklamada, riskli yapı tespitinin, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığının internet sitesindeki lisans verilmiş kuruluşlardan birine oluşturulacak başvuruyla yapılabileceği ifade edildi.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@