ETO'dan Yemeksepeti ile özel toplantı... Eskişehir esnafı şikayetçi!

ETO yöneticileri Yemeksepeti.com’un üst düzey yöneticileriyle bir araya geldi. Eskişehir esnafının uygulanan sistemden şikayetleri aktarıldı... Eskişehir'deki yeme içme sektöründeki büyük kayıp açıklandı...

EKONOMİ 11.02.2021, 13:48
ETO'dan Yemeksepeti ile özel toplantı... Eskişehir esnafı şikayetçi!

Eskişehir Ticaret Odası (ETO) yeme içme sektöründeki üyelerinin taleplerini iletmek ve istişarede bulunmak üzere Yemeksepeti.com’un üst düzey yöneticileriyle toplantı gerçekleştirdi. Telekonferans yöntemiyle düzenlenen toplantıya Eskişehir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi Bülent Şarlar, Eskişehir Ticaret Odası Genel Sekreter Yardımcısı Arda Genç, Yemeksepeti.com Hukuk Genel Müdür Yardımcısı Duygu Tanıt, Satış Genel Müdür Yardımcısı Sertaç Şener ve firmanın satış biriminin yöneticileri katıldı. Toplantıda Eskişehir Ticaret Odası tarafından yeme içme sektörüne dair hazırlanan veriler sunum olarak paylaşıldı.

Eskişehir'de paket servisle iş yapanların ciro kaybı yüzde 78!

Toplantıda konuşan Eskişehir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi Bülent Şarlar, pandemi nedeniyle yeme içme sektöründeki 1156 ETO üyesinin faaliyetlerinin kısıtlandığını belirterek, paket servisle hizmet verebilen firmaların ise yaşadığı ciro kaybının yüzde 78 olduğunu söyledi. Sektördeki firmaların satış azlığı sebebiyle personellerinin yüzde 66’sını kaybettiğini belirten Şarlar, Eskişehir gibi hizmet sektörüyle ön plana çıkan bir şehir için bu işgücü kaybının önemli bir tehlike oluşturduğunu kaydetti.

Yeme içme sektörü komisyon oranlarının yüksekliğinden şikayetçi

Yeme içme sektöründe faaliyet gösteren firmaların dahil oldukları çevrimiçi yemek siparişi uygulaması için yüksek oranda komisyon ödemekten ve sattıkları ürünün tahsilatını uzun süre yapamamaktan şikayet ettiklerini belirten Şarlar, komisyon oranlarının düşürülmesinin firmaları bir nebze de olsa rahatlatacağını dile getirdi. Pandemi sürecinde yeme içme sektörüne daha çok destek olunması gerektiğini belirten Şarlar, ETO üyelerine daha iyi koşullar oluşturmak amacıyla Yemeksepeti ile işbirliği yapmaktan mutluluk duyacaklarını ifade etti.

Toplantıda konuşan Yemeksepeti.com Satış Genel Müdür Yardımcısı Sertaç Şener, lokanta ve restoranları iş ortağı ve partner olarak gördüklerini ve bu düşünceden hareketle pandeminin başından bu yana firmalara destek olmak için çok sayıda uygulamayı hayata geçirdiklerini, TOBB başta olmak üzere sektördeki çok sayıdaki meslek kuruluşlarıyla işbirliği yaptıklarını söyledi. Komisyon oranlarının dünyada benzer hizmeti veren firmalara göre çok daha düşük olduğunu savunan Şener, firmalara destek olmak başlatılan gel-al kampanyasının ücretsiz olduğunu, cüzdan uygulaması ve günlük menü listelemesinden de ücret alınmadığını dile getirdi. Şener, lokanta ve restoranlara daha çok destek olabilmek amacıyla ödemelerin 15 günde bir yapıldığını belirterek, sektöre katkı sağlamak amacıyla işbirliğine hazır olduklarını ve iş ortaklarının online siparişlerini arttırmak için yatırımlarına devam ettiklerini dile getirdi.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@