Tepebaşı Belediyesi duyurdu... Üreticiler için bir yenisi daha açıldı

Tepebaşı Belediyesi Sakintepe Soğuk Hava Deposu’na bir yenisini daha ekledi. Cumhuriyet Mahallesinde de üreticiler için soğuk hava deposu açıldı.

EKONOMİ 10.08.2023, 16:58 10.08.2023, 17:04
Tepebaşı Belediyesi duyurdu... Üreticiler için bir yenisi daha açıldı

Eskişehir'de Tepebaşı Belediyesi üreticileri desteklemeye devam ediyor. Bu kapsamda üreticilerin emeklerinin değerini muhafaza eden Sakintepe Soğuk Hava Deposu’na bir yenisi daha eklendi. Cumhuriyet Mahallesinde hizmete açılan soğuk hava deposu da üreticilerin yüzünü güldürdü.

2018 yılından bu yana hijyen ve teknoloji açısından birinci sınıf hizmet veren, bin metreküp kapasite ile üreticilerin mahsullerinin muhafaza edilmesi noktasında büyük kolaylık sağlamayı sürdüren ve BEBKA’nın 2021 yılı Kırsalda Ekonomik Kalkınma Mali Destek Programı kapsamında "Sürdürülebilir Tarımsal Üretimde Kaynak Verimli Soğuk Hava Deposu" projesinden aldığı hibe ile çatısına kurulan güneş enerji sistemiyle temiz enerji üretmeye başlayan Sakintepe Soğuk Hava Deposu’na bir yenisi daha eklendi. Muhafaza edilecek ürünlerin özelliklerine göre sıcaklık dereceleri ayarlanan ve 100’er metrekarelik 4 oda olarak hazırlanan Cumhuriyet Mahallesi’ndeki soğuk hava deposu da üreticinin emeklerini muhafaza etmeye başladı.

Tazeliklerini koruyorlar

Yılın 12 ayı üretim yapan, Tepebaşı ve komşu bölgelerden gelen üreticiler, her iki mahallede bulunan soğuk hava depolarını kullanabiliyor. Böylelikle tarladan çıkan ürünler, satış aşamasına kadar tazeliğini ve değerini muhafaza edebiliyor. Üreticinin ve emeğin yanında olan Tepebaşı Belediyesi, bölge üreticisine sağlamış olduğu bu imkan ile birlikte, ülke ekonomisine de katkı sağlamaya devam ediyor. Ayrıca küçük üreticilere belirli bir metrekarelik alana kadar ücretsiz kullanımı sağlanan depo, muhafaza edilen her ürüne uygun sıcaklık ve nem seviyelerine göre ayarlanarak zirai donmaya ve fazla sıcaklığa karşı da korunmasını sağlıyor.

Tonlarca ürün muhafaza ediliyor

Sakintepe Soğuk Hava Deposu’nda, 2018 yılından 2023’ün ilk 8 ayına kadar 2 bin 842 ton ürün muhafaza edildi. 2023 yılının ilk 8 ayında ise kuşkonmaz, marul, roka, tere, maydanoz, ıspanak, dereotu, nane, fesleğen, kekik, pırasa, brokoli, kırmızıturp, salatalık, kabak, taze fasulye, biber, karnabahar, kırmızı pancar, bakla, taze nohut, alabaş turp, taze soğan, domates, havuç, enginar, elma, ayva, nar ve üzüm olmak üzere 638 ton yaş sebze ve meyve muhafaza edildi. 2 ay önce kullanıma açılan Cumhuriyet Soğuk Hava Deposu’nda ise 40 ton ürün muhafaza ediliyor.

Sakintepe Soğuk Hava Deposu’ndan istifade eden Hülya Turan, “Sarıcakaya İlçesinde organik tarım üreticisiyim. Ankara ve İstanbul organik pazarlarına ürün çıkartıyorum. Tepebaşı Belediyesi’nin soğuk hava deposunu kullanıyoruz. Bize yardımcı oluyor. Özellikle bu sıcak günlerde. Tepebaşı Belediyesi’nin ücretsiz olarak bize sağlamış olduğu bir hizmetten faydalanıyoruz. Diğer üretici arkadaşlara da burayı tavsiye ederiz kullanmaları açısından. Hem ürünün depolanması, saklanma koşulları açısından, ürünün dayanıklılığı pazara yetişmesi, pazarlama açısından kullanmalarını tavsiye ediyorum” dedi.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@