1. YAZARLAR

  2. Şengül Adıbelli

  3. Erkeklerin üzerine fazla gitmiyor muyuz?
Şengül Adıbelli

Şengül Adıbelli

Yazarın Tüm Yazıları >

Erkeklerin üzerine fazla gitmiyor muyuz?

A+A-

Kötülüğün cinsiyeti olduğunu düşünmüyorum, kötülük insana ait bir özelliktir. Ama biz kadınların aklında devamlı kötülüğün erkeklerden geleceği düşüncesi saplanmış kalmış durumda. Aslında asıl kötülüğü kadının kadına yaptığını fark edebilecek kadar zekiyiz ama neden bunu hala görmezden geliyoruz anlam verebilmiş değilim. Ya da neden anladık da anlamamış ayağına yatıyoruz? Hemcinsimize kıyamıyor muyuz yoksa bazı suçları erkeklere atmak kolay mı geliyor bilmiyorum. En basiti erkek aldatır, aldattı olur. Kadın aldatır kandırıldı olur. Erkek aldatan pislik olurken kadın neden masum ve saf olarak gösteriliyor.

Sizce de erkeklerin üzerine fazla gitmiyor muyuz? Kadın haklarını savunacağız diye insan haklarını unutuyoruz. Güzel hemcinslerim, bizleri seven ve sayan bir erkek kitlesi var. Sizce kurunun yanında yaşın yanması ne kadar adil.

Çoğumuz feminist olduğumuzu iddia ederiz. Ama merak ettiğim feministliğin tanımını kaçımız yapabiliyoruz?

Bakın kendimi de alıyorum o kefeye. Medyanın, yazıların, çevrenin gazına gelip bende bir an ‘’bütün erkeklere ölüm’’ diyesim geliyor. Oysa feminizm erkek düşmanlığı değildir.

Feminizm, cinsiyet eşitliği için bir kadın mücadelesidir. Cinsiyet eşitliğinden, kadın haklarından, yasal kürtajdan, lezbiyen haklarından, taciz/tecavüzün son bulmasından bahseder. Yani erkekleri seven bir feminist olabilirsiniz. Ki başta dediğim gibi asıl kötülüğü çok zaman kadın kadına yapıyor. Aldatma konusundan girdik oradan devam edeyim, aldatma sadece kadın-erkek arasında yaşanan bir olay değildir. Bir kadın başka bir kadını aldatabilir. Çok basit bir hatırlatma; o çok sevdiğiniz beğenerek aldığınız ve tam bana göre dediğiniz elbise için kaç kadın arkadaşınız da aynı fikirdeydi? Peki eşinizin ya da erkek arkadaşınızın sizi mutlu ettiği bir anda kaç kişi sizin mutluluğunuzla mutlu olmayı başardı? Kaldı ki kendi mutlu değilse görün siz sevincinizin kursağınızda kalması olayını. Ben bugün kadının kadına yaptığı kötülüğü anlatmak istemiyorum. Bugün ki konum bizlerin erkeklere yaptığı haksızlık.

Lütfen biraz düşünelim. Bizleri el üstünde tutan erkeklerin de var olduğunu unutmadan, saçma 3-5 kişi yüzünden tümünü göz ardı etmeyelim. Kadın erkek fark etmez, insana insanca değer verince güzel oluyor her şey.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.