27.07.2022, 13:40

Eskişehir'de köprüden önce son çıkış...

Yıllardır bazı mahallelerde yeterli alt yapı, yeterli sosyal donatı yok gerekçesiyle kat artırımı yapmayan yerel yönetimler, tartışmalı imar revizyonu kararıyla mahallelerdeki sosyal donatı alanları tamamen yok edilerek alanlar konut alanına dönüştürüyor. 

Yıllarca avrupa belediyeciliği yapıldığı şeklinde oluşturulan algının aslında rant oluşturulmasına kılıf olarak kullanıldığını gösteren gelişmelere hep yenisi ekleniyor. İsmini açıklamak istemeyen bir bürokrat Eskişehir'deki imar durumunu şöyle özetliyor:

"Bir gecekonduyu yıkıp, yerine 3-4 katlı gece kondu yapılmış yıllarca. Bu anlayışla yapılanlar mahalleri rahat yaşanabilir sosyal alanlardan koparmış."

Yıllarca farklı büyükşehirlerde görev yapmış ve şehrimize yakın zamanda gelmiş bir bürokratın özetle dile getirdiği şehrin durumunu adeta ranta teslim eden bu imar planları revizyonlarıyla şehrin geleceği de yok ediliyor. Mevcut durumda park, sağlık ocağı, okul gibi çeşitli alanlar kamusal fayda için kullanılmak yerine konut alanlarına dönüştürüyor.

Halkın nefes alacağı alanlar yok ediliyor. Mevcut nüfus yoğunluğuna bile yetmeyen alt yapıya ek yük eklenecek bu durumla ilgili ise alakalı alakasız her konuda beyanat veren sivil toplum kuruluşlarından, odalardan tek bir ses çıkmıyor. Baskı ile ve değişik yöntemlerle susturulan basında kamuoyunu aydınlatacak tek bir bilgi yayınlanmıyor.

Hali hazırda şehrin alt yapı hizmetlerini veren ve her yağmurda sulara teslim olan, her yıl bütçe fazlası veren buna rağmen sürekli halkın cebindeki parada gözü olan ESKİ yöneticileri yapılan imar değişiklikleriyle ilgili alt yapı hizmetinin yetersiz olduğunu dile getiremiyor. Vatandaşın yaptığı başvurulara mevcut arıtma sisteminin kapasitesinin yüzde 30 fazlasını arıtmak zorunda kaldığını ifade eden ESKİ, bu yeni sosyal alanlardan konuta çevrilen alanlardan dolayı artacak arıtma sistemine yanıt veremeyeceğini ifade ederek vatandaşa OLMAZ dediği gibi, OLMAZ diyemiyor.

Şehir yeni bir rant girişimi sessizce izliyor şuan. 1500'den fazla alanla ilgili yapılan revizyon değişikliği ile ilgili kararlar askıda Temmuz ayının sonuna kadar beklerken itiraz konusunda kimse harekete de geçmiyor. İmar revizyonu adı altında ortaya konulan rant projesi adım adım şehrin sosyal yaşam anlayışına geri dönülmez bir nokta koymak için gün sayılıyor. Birileri ellerini ovuşturmaya devam ederek bekliyor bu durumu. Belki de yakın tarihlerde el değiştiren bu park alanları, sosyal donatı alanları büyük gelirler sağlayacak onlara. Eskişehirliler bu yaşam biçimine mahkum edilirken bu alanlardan ceplerini dolduranlar başka şehirlerde sürdürecekler, elde ettikleri paralarla hayatlarını. Ya da şehri turizm şehri yaptık diye insanlara anlatan yerel yöneticilerin her tatilde gerçek turizm şehirlerinde günlerini gün ettikleri gibi Eskişehirden kazanıp başka yerlerde yapacakları kendi yatırımlarını..

İmar revizyonu adıyla yaşanan ve büyük ranta dönüştürüldüğü ortada olan durum ile ilgili son günler.. Dur denilmezse, her yağmurda yaşadığımız su baskınlarının arttığı, yetersiz olan üst yapı sorunlarına yenilerinin ekleneceğini, arıtma tesisimizin kapasitesinin üstünde hizmet sunmak zorunda kaldığı halde kapasitesinin artırılmadığı için belki de Bolu'da yaşanan su zehirlenmelerinin yaşanabileceğini maalesef yaşayarak öğreneceğiz.

Mahalle arasında çocukların oynayabileceği park kalmadığını anladığınız da evin dört duvarı arasında kaldığımız da anlayacağız neyi REVİZE ettiklerini..

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@