Eskişehir Gürleyik Şelalesi nerede? Gürleyik Şelalesi'ne nasıl gidilir?

Eskişehir'in doğal güzelliklerinden Gürleyik Şelalesi ziyaretçilerin akınına uğruyor. Eskişehir Gürleyik Şelalesi nerede? Gürleyik Şelalesi'ne nasıl gidilir?

GEZELİM 23.07.2023, 01:49 23.07.2023, 02:03
Eskişehir Gürleyik Şelalesi nerede? Gürleyik Şelalesi'ne nasıl gidilir?

Eskişehir'de serin şelaleleri ile ünlü olan Gürleyik Şelalesi turistlerin uğrak noktası alanlardan biri olmaya devam ediyor. Gürleyik Şelalesi'nde, yazın oldukça geçen bunaltıcı sıcaklarından kurtulabilir, kamp yapma fırsatı da bulabilirsiniz. Eskişehir'de gezilecek yerlerin başında gelen Gürleyik Şelalesi'ne nasıl gidilir?

Gürleyik Şelalesi nerede, nasıl gidilir?

İç Anadolu bölgesinde yer alan Eskişehir’de bulunan Gürleyik Şelalesi, Mihalıççık ilçesinde bulunuyor. Adını bulunduğu mahalleden alan Gürleyik Şelalesi, Mihalıççık ilçesinin mahallesi olan Gürleyik’te yer almakta. İlçe merkezine yaklaşık 30 kilometre mesafede olan Gürleyik Şelalesi, Eskişehir şehir merkezine ise 180 kilometre mesafede. 

Gürleyik Şelalesi'ne özel araç ile gitmek isterseniz Ankara – Beypazarı – Nallıhan yolu üzerinden gidebilirsiniz. Nallıhan Kuş Cenneti’nin ilerisinde bulunan Yunus Emre Türbesi yoluna dönüp sonrasında 30 kilometre aynı yoldan devam ettiğinizde Gürleyik köyüne ulaşabilirsiniz.

Gürleyik Şelalesine otobüs ile ulaşmak için de Mihalıççık ilçe merkezindeki toplu taşım araçlarını kullanabilirsiniz. Toplu ulaşım aracı ile Gürleyik Köyüne ulaştıktan sonra yürüyerek  Gürleyik Şelalesine ulaşabilirsiniz. 

Gürleyik Şelalesi nasıl oluştu? Doğal güzelliği nereden geliyor... 

Bölgede çok sayıda yapay havuz, patika alanları ve eşsiz doğa güzellikleri bulunuyor.  Gürleyik Şelalesi ve bölgedeki diğer havuzları, doğanın yüzlerce yıllarda oluşturduğu belirtiliyor. 

Gürleyik Şelalesinin yaklaşık 3 kilometre üzerinde Subaşı Şelalesi de bulunmakta. Şelale suyunun derinliği yaklaşık 1 ile 7 metre arasında değişiklik gösteriyor. Doğal kaynak suyunu içinde barındıran havuzlarda sürekli su akıntısı ile suyun berraklığı bozulmuyor. 

Şelale yakınlarında market ya da büfe tarzı işletmeler bulunmuyor. Yalnızca küçük bir alanda tost, köfte ve sandviç gibi yiyecek satan bir yer bulunuyor. Buradan yiyecek ve içecek almanız mümkün. 

Gürleyik Şelalesi giriş ücreti var mı? 

Gürleyik Şelalesi'nde 2023 bilgilerine göre kamp çadır alanında konaklam için 150 TL ödenmesi gerektiği, otopark ücreti içinse 30 TL ücret olduğu belirtilyior. Fiyatlar sezondan sezona farklılık gösterebiliyor. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@