banner163

Sivrihisar'ın tescilli lezzetleri ülke gündeminde... Medya o tariflerin peşine düştü

Eskişehir’in Sivrihisar ilçesi turizm patlamasının yanı sıra gastronomi zenginliği ile de ülke gündeminde... Ülke genelinde medya ilçenin tescilli lezzetlerinin peşine düştü.

GEZELİM 07.11.2023, 12:14 07.11.2023, 12:19
Sivrihisar'ın tescilli lezzetleri ülke gündeminde... Medya o tariflerin peşine düştü

Eskişehir’in Sivrihisar ilçesi tarihi zenginliğinin yanında eşsiz gastronomisiyle de medyanın dikkatini çekiyor. Sivrihisar Belediye Başkanı Hamid Yüzügüllü liderliğinde başlatılan girişimler sayesinde ilçenin kültürel zenginliği yaygın medya aracılığı ile tanıtılıyor.

Eskişehir'in coğrafi işaretli 14 ürününden 9'u Sivrihisar'da

Sivrihisar Belediye Başkanı Hamid Yüzügüllü’nün direktifleri doğrultusunda, kültürel mirasın gelecek kuşaklara aktarılması ve tanıtılması çalışmaları kapsamında Sivrihisar'ın muska baklavası, höşmerim tatlısı, arabaşısı, kilimi, dövme sucuğu, sarkası, cebesi, incili küpesi ve kelem dolması Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından tescil edilmişti. 

Eskişehir’in coğrafi işaret almış 14 ürününden 9'una sahip olan Sivrihisar’ın kültürel zenginliği ulusal medya mecralarının ilgi odağı oldu. Sivrihisar’ın tarihi değerleri ile birlikte yöresel lezzetlerine ulusal tv kanallarında sıkça yer veriliyor. İlçenin çeşitli mahallelerinde günlerce süren çekimler, yerel kültürün tanıtılmasında önemli bir rol oynuyor. Programlarda yöre kadınlarının ellerinden çıkan yemekler, keyifli sohbetlerle buluşarak izleyicilere sunuluyor.“Sivrihisar gastronomisiyle de dikkatleri çeken bir kent haline geldi”

Medeniyetler beşiği Sivrihisar’ın kadim kültürünü ulusal ve uluslararası platformlarda tanıtan Sivrihisar Belediye Başkanı Hamid Yüzügüllü, "Sivrihisar'ımız köklü tarihi kadar zengin gastronomisiyle de dikkatleri çeken bir kent haline geldi. Kırsal mahallelerimizden başladığımız çalışmalarla yöresel lezzetlerimizin korunmasına yönelik çabalarımızı sürdürüyoruz. Tarihi ve kültürel mirasımıza sahip çıkarak, değerlerimizin gelecek nesillere eksiksiz şekilde aktarılması için çalışmalarımıza devam ediyoruz” dedi.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@