1. YAZARLAR

  2. Soner Yüksel

  3. Gölge Etme, Başka İhsan İstemem
Soner Yüksel

Soner Yüksel

Yazarın Tüm Yazıları >

Gölge Etme, Başka İhsan İstemem

A+A-

Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt Cumartesi günü artık geleneksel hale getirdiği hesap verme etkinliklerine bir yenisini ekledi.

Bu defa olayı abarttı ve sadece basın mensuplarını değil, Muhtarlar, STK Temsilcileri, Sendikalar, Diğer partiler ve farklı kesimlerden insanları da davet ederek adeta gövde gösterisi de yaptı.

Kurt 4 sene boyunca Belediye olarak gerçekleştirdiklerini, kısa zaman sonra hayata geçirecekleri projeleri ve yapmak isteyip de engellendikleri işleri hazırlanan slayt ve kitapçıklarla somut bir şekilde tane tane anlattı.

Yaklaşık 50 dakikalık konuşmanın ardından da soru cevap kısmına geçildi ve insanlardan kendilerini eleştirmelerini, hesap sormalarını, şeffaf belediyecilik adına eksik görülenler varsa sorgulamalarını istedi.

Gerçi insanlar bu konu da tatminkâr olmuş ki, sormak yerine teşekkür edip, bundan sonrası için beklentilerini dile getirdiler.

Kazım Kurt bunu ilk kez yapmadı, diğer 3 sene de de basın mensuplarının karşısına çıktı, anlattı ve hesap sorun benden dedi.

Hem “hesap veremeyeceğim şey yok” mesajını verdi bu toplantılarla, hem de söz verip yapamadıklarımız var mı diye kendini sınadı.

Sonuç olarak bence her yöneticinin yapması gereken bir refleks koydu ortaya. Eksik vardır, gedik vardır, belki daha iyisi yapılabilir ama bunlar yapılan işin niteliğini değiştirmiyor. Kurt ve ekibi bu konuda başarılı bir yol izliyor.

Hizmet konusunda insanların beklentileri farklıdır. Odunpazarı başarılıdır, başarısızdır. Ortaya koyduğu performans tartışılır ve hatta günümüzde göreceli bir kavram olmuştur. Bunlar apayrı bir tartışma konusu. Ama bu hesap verme etkinliği başlı başına bir cesarettir.

Amma velakin, bu hesap verme işinden rahatsız olanlar, hoşnutsuz olanlar, bunu bile eleştirmek isteyenler de var. Hatta bunu herkesin duyabileceği şekilde eleştiren aynı partiden insanlar da var.

Oraya gelip 2 satır soru sormadan, yapılan işi eleştirenler. Samimi bulmayanlar, yapılanları değil yapılmayanları anlattı diyenlere rastlıyorum.

Yapılamayanların altındaki somut nedenleri ya da başka bir deyişle engelleri kimin koyduğunu görmezden gelerek klavyesine sarılanları.

Oraya ne kadar insanın tatil günü olmasına rağmen iştirak ettiğini görmeden, Kazım Kurt’u yok saymaya çalışanları da.

Belki de gördükleri, duydukları, hesap verildiği için rahatsız kimileri. Kimileri derken tekrar altını çizeyim. Elbette onlara da mesaj gidiyor ama sadece muhalefeti kast etmiyorum. Zira Kurt’un en her zaman dediğim gibi en büyük engeli onunla aynı partide geçmiş zaman da omuz omuza mücadele ettiği isimlerden başkaları değil aslında. Ve bunu en iyi bilen de Kazım Kurt’un ta kendisi. Diğer engelleri bir şekilde aşabiliyor da, bunu aşması biraz zor oluyor çünkü.

O yüzden Kazım Kurt gerçek muhaliflerine ben hesap verebilirim diye mesaj verirken, kimilerine de Dyojen’in Büyük İskender’e söylediği o efsane sözü söylüyor “ Gölge etmeyin, başka ihsan istemem

Hele ki erken bir yerel seçim an itibariyle çok daha olasıyken …

 

Önceki ve Sonraki Yazılar