Eskişehir, Bursa, Bilecik, Kütahya, Afyon, Balıkesir, Çanakkale dikkat! Meteoroloji saat verdi: Kuvvetli olacak!

Meteoroloji 21 Ocak 2022 Cuma günü için hava durumu raporunu yayınladı... Eskişehir, Bursa, Bilecik ve Kütahya'ya kritik uyarı geldi... İşte detaylar

HAVA DURUMU 21.01.2022, 08:02
Eskişehir, Bursa, Bilecik, Kütahya, Afyon, Balıkesir, Çanakkale dikkat! Meteoroloji saat verdi: Kuvvetli olacak!

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre: Ülkemizin kuzey, iç ve batı kesimlerinin çok bulutlu, Marmara, Ege, Akdeniz, İç Anadolu'nun kuzeybatısı, Batı ve Orta Karadeniz (Ordu hariç) ile Gaziantep, Kilis ve Adıyaman çevrelerinin yağışlı, diğer yerlerin az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor.

Yağışların, Kıyı Ege ile Akdeniz kıyılarında yağmur ve sağanak yer yer gök gürültülü sağanak, yağış alan diğer yerlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olmak üzere; Marmara'nın güney ve doğusu, Kuzey ve Kıyı Ege, Batı Karadeniz'in batısı ile Antalya'nın doğu kesimlerinde kuvvetli ve yer yer yoğun kar şeklinde olması bekleniyor. Doğu Karadeniz’in iç kesimlerinin yüksekleri ile Doğu Anadolu’nun dik yamaçlarında çığ tehlikesi bulunmaktadır. Kuzey, iç ve doğu kesimlerde buzlanma ve zirai don olayı ile birlikte yer yer pus ve sis görüleceği tahmin ediliyor.

Bölgede hava nasıl olacak?

Bölge genelinde hava çok bulutlu ve yağışlı olacak. Öğle saatlerinden itibaren yağmur, karla karışık yağmur ve yükseklerde kar yağışı şeklinde başlaması beklenen yağışların ilerleyen saatlerde kar şekline döneceği ve gece saatlerinde Bursa, Bilecik, Kütahya il geneli ile Eskişehir ilinin batı kesimlerinde ( Eskişehir il merkezi, Sarıcakaya, Mihalgazi, İnönü, Seyitgazi, Han ) kuvvetli ve yer yer yoğun olacağı tahmin ediliyor.

HAVA SICAKLIĞI: 2-5 derece artacağı beklenmektedir.

RÜZGAR: Sabah saatlerinde Eskişehir ve Bilecik çevrelerinde güney ve doğu yönlerden, Bursa ve Kütahya çevrelerinde güney ve batı yönlerden orta kuvvette, Bursa ilinin batı kesimlerinde zaman zaman kuvvetli ( 40-60 Km/saat) esmesi beklenmektedir. Öğle saatlerinden itibaren bölge genelinde güney ve batı yönlerden orta kuvvette, Bursa ve Kütahya çevrelerinde zaman zaman kuvvetli (40-60 Km/saat) eseceği tahmin ediliyor. Akşam saatlerinden sonra ise rüzgarın yönünün kuzey ve batı yönlere dönmesi, bölge genelinde orta kuvvette esmesi bekleniyor.
Dikkat!
Bursa, Bilecik, Eskişehir ve Kütahya çevrelerinde beklenen yağışların, akşam saatlerinden itibaren kuvvetli, yer yer yoğun kar yağışı şeklinde olacağı tahmin ediliyor. Kuvvetli rüzgarla birlikte tipi, buzlanma, don olayı, yüksek kesimlerde çığ tehlikesi ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması önem arz etmektedir

HAVA SICAKLIĞI: Trakya kesiminde 3 ila 6 derece azalacağı, diğer yerlerde 2 ila 5 derece artacağı tahmin ediliyor.

RÜZGAR: Genellikle güney ve güneybatı zamanla Marmara'da kuzey yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Kuzey Ege’nin iç kesimleri, Göller Yöresi ile Orta Karadeniz’in iç kesimlerinde güneyli yönlerden kuvvetli( 40 - 70 km / sa) olarak esmesi bekleniyor.

KUVVETLİ YAĞIŞ VE YOĞUN KAR UYARISI: Yağışların, Marmara'nın güney ve doğusu, Kuzey ve Kıyı Ege, Batı Karadeniz'in batısı ile Antalya'nın doğu kesimlerinde kuvvetli ve yer yer yoğun kar şeklinde olması beklendiğinden sel, su baskını, ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

KUVVETLİ RÜZGÂR UYARISI: Rüzgarın, Kuzey Ege’nin iç kesimleri, Göller Yöresi ile Orta Karadeniz’in iç kesimlerinde güneyli yönlerden kuvvetli( 40 - 70 km / sa) olarak esmesi beklendiğinden ağaç ve direk devrilmesi ile çatı uçması gibi yaşanabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

ZİRAİ DON UYARISI: Tarımsal faaliyetlerin devam ettiği Ege ve Akdeniz Bölgelerinin kıyılarında ve iç kesimlerinde orta kuvvette, yükseklerinde kuvvetli, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde ise orta ve yer yer kuvvetli zirai don olayı beklendiğinden çiftçilerimizin ve ilgililerin dikkatli ve tedbirli olması gerekmektedir.

ÇIĞ TEHLİKESİ UYARISI: Doğu Karadeniz’in iç kesimlerinin yüksekleri ile Doğu Anadolu’nun dik yamaçlarında çığ tehlikesi bulunduğundan vatandaşların ve ilgililerin dikkatli ve tedbirli olması gerekmektedir.

Eskişehir

Bursa

Bilecik

Kütahya

Afyon

Balıkesir

Çanakkale

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@