Batı Karadeniz'de sel! 6 il için alarm durumu!

Batı Karadeniz'de şiddetli yağış etkili oluyor. Sağanak nedeniyle birçok noktada dereler taştı. Ev ve iş yerlerini su bastı. Kastamonu'nun İnebolu ilçe merkezinden geçen Söke Çayı çayı üzerindeki 2 köprü çöktü. Meteoroloji, 6 il için kırmızı kodlu uyarı yaparken, AFAD 5 ildeki taşkın riskinin tehlikeli boyutlara ulaştığını duyurdu.

HAYAT 27.06.2022, 16:36 28.06.2022, 12:07

Meteoroloji Genel Müdürlüğü; KastamonuBartın, Düzce, Karabük, Sinop, Zonguldak için kırmızı kodlu şiddetli yağış uyarısı verdi. 

Üç günü kapsayan uyarının ardından gece saatlerinden itibaren  şiddetli yağış etkili olmaya başladı.

"Taşkın riski tehlikeli boyutta"

AFAD'dan yapılan son açıklamada; Kastamonu (İnebolu, Bozkurt, Adaba, Çatalzeytin, Küre, Pınarbaşı, Şenpazar, Cide) Karabük (Merkez, Ovacık, Safranbolu) Zonguldak (Devrek, Gökçebey) Bartın (Merkez) ve Sinop (Ayancık) şehirlerinde taşkın riskinin tehlikeli boyutlara ulaştığını duyurdu.

Bartın'da ise yağış her geçen dakika etkisini artırmaya devam ediyor. Dün gece saatlerinde itibaren etkili olmaya başlayan şiddetli yağış nedeniyle Bartın Irmağı'nın seviyesi 10 metreye kadar yükseldi.

Bazı ev ve iş yerlerini su bastı, araçlar yolda mahsur kaldı. cadde ve sokaklarda su birikintileri oluştu.

Orduyeri Mahallesi'nde mahsur kalan araçlar, itfaiye ekiplerince halat yardımıyla çekilerek kurtarıldı.

Sağanak nedeniyle zor anlar yaşayan sürücüler, kent merkezindeki bazı yollarda ilerlemekte güçlük çekiyor.

Belediye ve Karayolları ekipleri tarafından tıkanan mazgalların temizlenmesinin ardından biriken sular tahliye ediliyor.

Bartın-Karabük kara yolu Potbaşı ve Muratbey köyü mevkisinde de su birikintileri nedeniyle ulaşım tek şeritten sağlanıyor.

Trafik ekiplerinin önlem aldığı bölgede, bazı evlerin zemin ve giriş katlarını su bastı.

Bazı evler boşaltıldı

Epçiler köyünde de dere yatağının taşması sonucu bölgede önlemleri artıran ekipler, risk taşıyan bazı evleri boşalttı.

Karaçay mevkisinde oluşan taşkın nedeniyle ulaşıma kapanan Bartın-Amasra kara yolu da ekiplerin çalışmaları sonucu trafiğe açıldı.

Kozcağız beldesinde de etkili olan sağanak nedeniyle bazı evlerin bodrum katları ve iş yerlerini su bastı.

Vali Nurtaç Arslan, kent merkezi ve Kozcağız beldesinde su basan ev ve iş yerlerinde incelemelerde bulundu.

Belediye ve cami hoparlörleri ile polis ve jandarma ekiplerinin araçlarından yapılan anonslarda, vatandaşlar sel riskine karşı uyarılıyor.

Kastamonu'da iki köprü yıkıldı

Geçen yıl sel felaketinin etkili olduğu Kastamonu'da sabah saatlerinden itibaren çay ve dereler taşma noktasına geldi. İnebolu ilçesi merkezinden geçen Söke Çayı taştı ve üzerindeki iki köprü yıkıldı. "Kayıp yok"

Kastamonu Valisi Avni Çakır, durumun stabil olduğunu söyledi. Çakır, şu ana kadar bildirilmiş bir kayıp vakası olmadığı bilgisini de verdi.

Bozkurt ilçe merkezi ve İlişi köyünde incelemelerde bulunan Çakır, aşırı yağışın sahildeki hemen hemen tüm ilçelerde su taşkınlarına neden olduğunu söyledi

Taşkın nedeniyle Bozkurt ilçesinde geçici bir köprüyü yıkmak zorunda kaldıklarını belirten Çakır, "Şu an su büyük oranda dere yatağında akıyor. Yalnız şehrin dereye yakın kesimlerinde su sızması oldu. Arkadaşlarımız, kanal açma suretiyle suyun tahliyesi için uğraşıyor" dedi.

Çakır, İlişi köyünde ise derenin duvarı aştığı ve 5 vatandaşın mahsur kaldığını söyledi. 

Çatalzeytin, Şenpazar, Doğanyurt, İnebolu'da şehir merkezlerinde taşkın meydana gelmediğini belirten Çakır, Bozkurt ilçesinde dere kenarlarına yakın yerlerde bodrum katlarını su bastığını söyledi. Vali, "Yağışlar gün boyu devam edeceği için tüm vatandaşlarımızın dere kenarlarında evlerinin zemin, bodrum katlarından uzak durmalarını, mümkünse daha yüksek yerlere komşularına ya da bu amaçla açmış olduğumuz yurtlara, okullara gitmelerini istiyoruz" uyarısını yaptı.

Kastamonu'da şu saatlerde şiddetli yağışın etkisini kaybettiği belirtiliyor. 

Zonguldak'ta sel nedeniyle mahsur kalan vatandaşlar kurtarıldı.

Zonguldak

Zonguldak'ta sağanak nedeniyle Çaydamar Deresi taştı, bazı ev ve iş yerlerini su bastı. Kent merkezinde sabah saatlerinde başlayan ve etkisini artıran sağanak dolayısıyla Çaydamar Deresi taştı.

Çaydamar Mahallesi'nde dere kenarındaki bir otoparkın istinat duvarı heyelan nedeniyle yıkıldı. Toprak kaymasıyla birlikte otoparktaki bazı araçlar dereye devrilerek, su içinde kaldı.

Bölgede alınan önlemlerin ardından devrilme riski bulunan bazı araçlar, çekici yardımıyla kurtarıldı. Sağanak nedeniyle bazı iş yerlerini su bastı, bazı işletmeler de önlem amaçlı tahliye edildi.

Ekipler, araçların dereden çıkartılması için çalışma başlattı.Gökçebey ilçesinde de Çay Mahallesi Gaziler Caddesi'nde bulunan Gaziler Deresi'nin debisinin yükselmesi sonucu caddeyi su bastı.

Harekete geçen AFAD ve Gökçebey Belediyesi ekipleri, bot yardımıyla bazı vatandaşların evlerinden çıkmasını sağladı. Bölgede şu ana kadar 30 evin tahliye edildiği, 100'ün üzerindeki kişinin güvenli bölgeye taşındığı öğrenildi.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@