"Bosna Kasabı" lakaplı eski Sırp komutan hastaneye kaldırıldı

"Bosna Kasabı" olarak tanınan, soykırım, savaş ve insanlığa karşı suçlardan ömür boyu hapse mahkum edilen eski Sırp komutanın hastaneye kaldırıldığı belirtildi.

HAYAT 10.09.2022, 13:17 10.09.2022, 13:22
"Bosna Kasabı" lakaplı eski Sırp komutan hastaneye kaldırıldı

"Bosna Kasabı" olarak tanınan, soykırım, savaş ve insanlığa karşı suçlardan ömür boyu hapse mahkum edilen eski Sırp komutan Ratko Mladiç'in Hollanda'nın Lahey kentinde bulunduğu cezaevinde sağlık durumunun kötüleşmesi üzerine hastaneye kaldırıldığı belirtildi.

Uluslararası Ceza Mahkemesi tarafından 2017’de ömür boyu hapis cezasına çarptırılan ve "Bosna Kasabı" olarak tanınan 79 yaşındaki eski Sırp komutan Ratko Mladiç'in kaldığı cezaevinde sağlık durumunun kötüleştiği açıklandı. Ratko Mladiç'in oğlu Darko Mladiç, Rus basınına yaptığı açıklamada babasının durumunun ağır olduğunu ifade ederek, "Genel halsizlik, zatürre ve kalp şikayetleri ile cezaevi hastanesine kaldırıldı. Muayenenin devam ettiği, sonuçlar çıkınca bize haber vereceklerini söylediler. Acil nakil talebinde bulundum. Durum ciddi. Sonuçları en geç pazartesi gününe kadar sunacaklarına dair söz aldım" dedi.

Uluslararası Adalet Divanı Srebrenitsa'da yaşananları "soykırım" olarak nitelendirmişti

Bosna Hersek’te 11 Temmuz 1995’te ülkenin doğusundaki Srebrenitsa kentinin Bosnalı Sırp kuvvetlerin işgaliyle başlayan soykırımda 8 bin 372 Bosnalı katledilmişti. Hollanda'nın Lahey kentindeki Uluslararası Adalet Divanı, 2007 yılında eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi'nden (ICTY) gelen deliller çerçevesinde Srebrenitsa'da yaşananların "soykırım" olduğuna karar vermişti. Mladiç, Uluslararası Ceza Mahkemesi tarafından 2017’de ömür boyu hapis cezasına çarptırılmış, karara itiraz etmişti. Uluslararası Ceza Mahkemeleri Rezidüel Mekanizması’nda (IRMCT) 8 Haziran 2021 tarihinde görülen temyiz duruşmasında, Mladic’in ömür boyu hapis cezası onanmıştı. Mladic, 1992'de Bosna Hersek'te kurulan Sırp Cumhuriyeti Ordusu'nda komutan olarak görev yapmış, 1995'te hakkında hazırlanan iddianamenin ardından 16 yıl boyunca saklandıktan sonra 26 Mayıs 2011'de Sırbistan'daki bir köyde yakalanmıştı. Mladiç, Bosna savaşı sırasında Bosnalı Müslümanların katledilmesinden sorumlu tutuluyor.

Bosna kasabı' Ratko Mladic'in davasında nihai karar açıklanacak

"Bosna Kasabı” Ratko Mladiç kimdir?

Ratko Mladiç, Bosna Savaşı sırasında 10 binlerce Bosnalı Müslümanın katledilmesinde baş rolü oynadı.

Katliamları nedeniyle "Bosna Kasabı" olarak tanındı.

Mladiç komutasındaki birlikler 1995'te Srebrenitsa'ya saldırdı

1992-1995 yılları arasında Bosna'daki savaş boyunca Sırp askerlerin komutanlığını yürüttü.

11 Temmuz 1995 günü emrindeki Sırp askerlerle Srebrenitsa'yı ele geçirdi.

Mladiç'in o gün söyledikleri, adeta olacakların da habercisiydi.

Sırp bayramı arifesinde Srebrenitsa'yı Sırp milletine armağan ettiklerini söyleyen Mladiç, "Nihayet bu topraklarda Türkler'den intikam alma zamanı gelmiştir" ifadesini kullandı.

15 yıl boyunca kaçak yaşadı

Bosna Kasabı, savaşın ardından kayıplara karıştı. Yaklaşık 15 yıl saklandı. 26 Mayıs 2011’de Sırbistan’da yakalandı.

16 Mayıs 2012'de, soykırım, insanlığa karşı suç işleme ve savaş kanunlarını ihlalden yargılanmasına başlandı.

Yargılama süreci 2017’de karara bağlandı.

10 farklı suçtan hüküm giyen Mladiç, ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@