Bursa'da heyecanlı bekleyiş! 2 gün kaldı... Alinur Aktaş: İddialıyız 

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, 2020 Türk Dünyası Başkenti ilân edilen Özbekistan’ın Hive şehrindeki açılışa katıldı. Aktaş, iki gün sonra açıklanacak ‘2022 Türk Dünyası Başkenti’ konusunda aday olan Bursa'nın iddialı olduğunu söyledi.

HAYAT 15.09.2021, 14:44 15.09.2021, 14:51
Bursa'da heyecanlı bekleyiş! 2 gün kaldı... Alinur Aktaş: İddialıyız 

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) tarafından 2020 Türk Dünyası Başkenti ilân edilen Özbekistan’ın Hive şehrindeki açılış programına katıldı. Aktaş, Bursa’nın ‘2022 Türk Dünyası Başkenti’ olmakta iddialı olduğunu söyledi.

Geçen sene koronavirüs sebebiyle ertelenen ‘Özbekistan Hive 2020 Türk Dünyası Başkenti’ açılış programı, tarihî İç Kale’de yapıldı. Hive şehri, düzenlenen dans ve ışık gösterileriyle açık hava gösteri alanına dönüştü. Sanatçılar, sokaklarda birer sahne oluşturarak geleneksel müzik ve dans gösterileri sergiledi. Yüzlerce kişi sahnelenen dans ve tiyatro gösterilerine eşlik etti.
TÜRKSOY’un düzenlediği Türk Dünyası Kültür Başkenti Fotoğraf Sergisi'nin açılışı da yapıldı. Ayrıca Özbekistan’ın geleneksel motiflerini yansıtan defile de düzenlendi.

Programda sahne alan sanatçılar, Özbekistan’ın müzik ve dans gösterilerinin yanı sıra Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Türkiye, Türkmenistan ve Macaristan gibi farklı coğrafyalardan örnekler de sergiledi.

"2022 için iki gün sonra karar verilecek... Bursa olarak adayız, iddialıyız"

Bursa’nın 2022 Türk Dünyası Başkentliğine aday olması sebebiyle Özbekistan’da bulunan Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, 2020 Türk Dünyası Kültür Başkenti Hive’nin renkli bir gösteriye sahne olduğunu söyledi. Organizasyonu düzenleyen Özbekistan yetkililerine teşekkür eden Başkan Alinur Aktaş, "Hive çok tarihî bir şehir. Türk dünyası için çok önemli bir şehir. 2021 yılında pandemi sebebiyle faaliyetler yapılamamıştı. 2021’in sonlarına doğru da muhteşem bir final gerçekleşti. İki gün sonra 2022 Türk Dünyası Başkenti’ne karar verilecek. Bursa olarak adayız ve iddialıyız. Daha güzel organizasyonları yapmak için kararlıyız. Türk dünyasının birlik ve beraberliğinin artarak devam etmesini diliyorum” diye konuştu.

Eskişehir, 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti olmuş, başına talih kuşu konmuştu  

Eskişehir de, 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti ilan edilmiş, Türk Dünyası Kültür Başkentliği ile Eskişehir'e çok sayıda yatırım kazandırılmıştı. Türk Dünyası Kültür Başkentliği Ajansı sonrasında kurulan Türk Dünyası Vakfı ile Eskişehir Millet Bahçesi, Dede Korkut Parkı, Sazova Bilim ve Kültür Merkezi gibi birçok yatırım Eskişehir'e kazandırılmış, Eskişehir'den binlerce öğrenci yurtdışına çıkma ve yabancı kültürleri tanıma olanağı bulmuştu. Yurtdışından da binlerce kişi Eskişehir'e gelmiş, Türkvizyon gibi organizasyonlar ve etkinlikler de Eskişehir için dünya çapında büyük bir tanıtım olmuştu. 
 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@