Düzce'de 5,9'luk deprem! İstanbul, Ankara, Eskişehir ve birçok il de sallandı

Düzce'de 5,9'luk şiddetli deprem! İstanbul, Ankara, Eskişehir, Bursa, Sakarya, Bilecik ve birçok ilde hissedildi, büyük panik yarattı. İşte son bilgiler...

HAYAT 23.11.2022, 04:20 23.11.2022, 08:45
Düzce'de 5,9'luk deprem! İstanbul, Ankara, Eskişehir ve birçok il de sallandı

AFAD, saat 04.08'de merkez üssü Düzce'nin Gölyaka ilçesi olan 5,9 büyüklüğünde deprem meydana geldiğini açıkladı. Deprem İstanbul ve Ankara'da da hissedildi. 

Düzce'nin Gölyaka ilçesinde 5,9 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının (AFAD) internet sitesinde yer alan bilgiye göre, saat 04.08'de merkez üssü Düzce'nin Gölyaka ilçesi olan 5,9 büyüklüğünde sarsıntı kaydedildi.

Gölyaka ilçesindeki depremin 6,81 kilometre derinlikte meydana geldiği belirlendi.

Sarsıntı, İstanbul, Ankara ve Eskişehir'de de şiddetli şekilde hissedildi.

Bakan Soylu: Ekiplere ulaşan can kaybı bilgisi yok, saha taraması devam ediyor

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu: "Düzce'nin Gölyaka ilçesinde, saat 04.08'de gerçekleşen 5.9 büyüklüğünde #deprem'in ardından Valiliğimiz, AFAD ve 112 ekiplerine ulaşan can kaybı bilgisi bulunmamaktadır. Ekiplerimizin saha taraması devam etmektedir. Hemşehrilerimize geçmiş olsun"

"Ayrıca İstanbul, Tekirdağ, Kocaeli, Eskişehir, Zonguldak, Sakarya, Bilecik, Bolu, Karabük, Bartın vilayetlerinde ekiplerimize herhangi bir can kaybı bilgisi ulaşmamıştır. Panik ile atlama dışında 112'ye henüz bilgi ulaşmamıştır. Gelişmeler oldukça kamuoyuna bilgi verilecektir."

Artçılar devam ediyor... 70'den fazla artçı oldu

 İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Şu ana kadar olumsuz can kaybı bilgisi yok. Bir takım köylerde ahır yıkıntısı bilgisi var. Taranıyor. Birinci kattan atlama nedeniyle panik nedeniyle yaralanma var. Düzce'de hastanede tedavide.  35 artçı oldu, en büyüğü 4.2. Bu esnada jandarma emniyet bütün ekiplerimiz taramaya devam ediyor." dedi. Sonraki açıklamalarda artçı sarsıntıların 70'i geçtiği açıklandı. En büyük artçı deprem 4.3 şiddetinde gerçekleşti. 

Biri ağır 35 yaralı var 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da yaptığı son açıklamada, 32'si Düzce'de olmak üzere yaralı sayısının 35'e yükseldiğini açıkladı. 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: “Düzce Gölyaka merkezli, birçok ilimizde hissedilen 5,9 büyüklüğündeki depremde; Düzce’de 1’i ağır 32, İstanbul’da 1, Bolu’da 1, Zonguldak’ta 1 kişi olmak üzere şu anki bilgilere göre yaralı sayısı 35’tir. Sağlık kurumlarımızdaki yaralıların tedavileri devam ediyor“.

Bakan Soylu Düzce'ye gitti

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Düzce'e gitti, incelemelerde bulundu. 

Bir işyeri yıkıldı, çok sayıda binada hasar var

Düzce'de meydana gelen 5,9 büyüklüğündeki depremin ardından Gaziantep Caddesi'nde bulunan iş yeri yıkıldı.
Merkez üssü Gölyaka olan 5,9 büyüklüğündeki depremde bazı binalarda hasar oluştu. Gaziantep Caddesi'nde bulunan ve kahvehane olarak kullanılan iş yeri de sarsıntıyla yıkıldı. Deprem sırasında iş yerinde kimsenin bulunmadığı, can kaybı ve yaralanmanın yaşanmadığı bildirildi.

Düzce'de meydana gelen 5,9 büyüklüğündeki depremin ardından tedbir amaçlı evlerine giremeyen vatandaşlara Türk Kızılay tarafından battaniye dağıtıldı ve sıcak yemek verildi. Deprem ve ardından yaşanan artçı sarsıntılar sonrası birçok Düzceli park ve bahçelerde sabahladı.
Saat 04.08'de, merkez üssü Düzce'nin Gölyaka ilçesi olan 5,9 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Sarsıntı Bolu, Sakarya ve Kocaeli olmak üzere birçok ilden de hissedildi. Şiddetli sarsıntının ardından çok sayıda vatandaş sokağa döküldü. Muhtemel bir depreme karşı önlem alarak evlerine girmeyen vatandaşlar, park ve bahçelerde sabahladı. Türk Kızılay tarafından da vatandaşlara battaniye ve sıcak yemek yardımı yapıldı.

Eskişehir'de de korku yarattı, vatandaşlar sokağa döküldü 

Düzce’de meydana gelen ve Eskişehir’in de dahil olduğu birçok ilde hissedilen depremde tedirginlik yaşayan vatandaşlar kendini sokağa attı.
Saat 04.08’de Düzce’nin Gölkaya İlçesi merkezli olarak meydana gelen 5,9 şiddetindeki deprem birçok ilde hissedildi. Eskişehir’de de hissedilen depremle birlikte birçok kişi kendini sokağa attı. Özellikle ailesinden uzakta yaşayan ve üniversitelerdeki vize haftasından dolayı uyanık olan öğrenciler merkezi konumlarda bir araya geldi.

“Düzce’de yaşayan ağabeyimi aradım”

Yaşanan depremle birlikte korku dolu şekilde Düzce’de yaşayan abisini aradığını belirten Merve Çiçekçi, “Dalga geçiyorlar zannettim. Avizeye bakınca deprem olduğunu anladım. Sonra korkup aşağı indik. Düzce’de olduğunu öğrendik. Ağabeyim oradaydı benim de. Direkt onu aradım. Orada da bayağı hissetmişler. Uykusundan uyanmış. Anladığım kadarıyla orada da zarar varmış, herkes dışardaymış” dedi.
“Bir arkadaşımızın eli ayağı titriyordu”
Kaldığı yurtta bir arkadaşının panikten elinin ayağının titreşimini ve kendisinin de korku içinde terliklerini alarak dışarı çıktığını söyleyen Buse, “Avizeden fark ettim. Arkadaşlarımız çıktı mı diye koridoru kontrol ettik. Bir arkadaşımızın eli ayağı titriyordu. Zaten deprem olduğunu anlatınca hep birlikte aşağı indik. Terliklerimle çıktım” diye konuştu.Yaşadıkları panikle birlikte ev terlikleriyle kendilerini sokağa attıklarını söyleyen Zeynep Turgut ise “Arkadaşlarımızla oyun oynuyorduk. Masa salladı ve birisinin sakladığını zannettik. Sonra deprem olduğunu anladık ve ev terliklerimizle aşağı indik. Herkesin dışarı çıktığını gördük. Çok korktuk. Zaten bende panik atak var” dedi.

Odasındaki su şişelerinin sallanmasıyla depremi fark ettiğini belirten Yusuf Can Akcan, şu ifadeleri kullandı: “Bir anda böyle odamdaki su şişelerinin sallandığını fark ettim. Bir anda yataktan fırlayıp diğer arkadaşlarımı uyandırdım ve kendimizi dışarı attık. 15-20 saniye sürdü”.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@