Ege'de büyük tatbikat! Türkiye'den gövde gösterisi

İzmir Seferihisar'da gerçekleştirilen Efes-2022 Tatbikatı'nın "Seçkin Gözlemci Günü" bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın tatbikat alanına gelmesinin ardından başladı... Tatbikatta konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Yunanistan aklını başına alsın şaka yapmıyoruz" dedi.

HAYAT 09.06.2022, 13:25 09.06.2022, 14:04
Ege'de büyük tatbikat! Türkiye'den gövde gösterisi

İzmir Seferihisar'da gerçekleştirilen Efes-2022 Tatbikatı'nın "Seçkin Gözlemci Günü" bugün yapılıyor.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın takip ettiği tatbikatı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da izliyor.

Efes-2022 Tatbikatı "seçkin gözlemci günü" faaliyetlerinin ikinci bölümü, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın tatbikat alanına gelmesinin ardından başladı.

İzmir'in Seferihisar ilçesindeki Doğanbey Atışlı Tatbikat Bölgesi'nde gerçekleştirilen Efes Tatbikatı'nın seçkin gözlemci günü faaliyetleri devam ediyor.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın beraberindeki konuk savunma bakanları ve genelkurmay başkanlarının yanı sıra Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) komuta kademesi ile takip ettiği sabah faaliyetleri, belirlenen hedeflerin tam isabetle vurulmasıyla tamamlandı.

Seçkin gözlemci günü faaliyetlerinin ikinci bölümü ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın beraberinde MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile tatbikat alanına gelmesinin ardından başladı.

Adnan Menderes Havalimanı'nda Milli Savunma Bakanı Akar ve diğer yetkililer tarafından karşılanan Erdoğan'ın Doğanbey Atışlı Tatbikat Bölgesi'ne "uçan kale" olarak nitelendiren CH-47 Chinook helikopteri ile gelmesiyle tatbikat alanındaki göndere Cumhurbaşkanlığı forsu çekildi.

Tatbikatı takip edeceği 2 numaralı gözlem yerine gelişinde tören mangasını selamlayan Erdoğan, daha sonra gözlem yerine geçti.

Üzerinde "Cumhurbaşkanlığı forsu" bulunan lacivert mont giyen, Efes 2022 yazılı şapka takan Erdoğan, burada tatbikatı izleyen misafir savunma bakanları ve genelkurmay başkanları ile bir süre sohbet etti.

Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Musa Avsever'in tatbikata ilişkin verdiği brifingin ardından tatbikat kapsamında hedefler Türk Silahlı Kuvvetleri unsurları tarafından vurulmaya başlandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve MHP Genel Başkanı Bahçeli'nin yanı sıra Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım da seçkin gözlemci günü faaliyetlerini takip ediyor.

Ege'de Efes-2022 Tatbikatı'nda Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamalarda bulundu. 

Erdoğan, konuşmasının başında dünyanın en tehlikeli terör örgütleriyle edilen mücadelelerde Türkiye'nin gösterdiği başarının eşi benzeri olduğunu söyledi. 

Yunanistan'ı adaları silahlandırmaktan vazgeçmeye davet eden Erdoğan, ''Şaka yapmıyorum'' diyerek uyardı. 

İşte Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkanlar: 

''Türkiye terör örgütleriyle ve düzensiz göçle mücadele etme gibi  dünyanın en kritik sınavlarını başarıyla veriyor. Suriye'de herkesin yol açtığı tehdide dikkat çektiği ancak kimsenin sahada cesaretini gösteremediği DAEŞ ile mücadeleyi ilk biz verdik.

Sınırlarımızı 30 kilometre derinliğinde bir koruma hattına alma kararlığını adım adım hayata geçiriyoruz. 

Bazı Yunan siyasetçiler; pervasızlıkla gerçeklikten uzak, hukaka aykırı sözlerler gündem olmaya çalışıyor. Adaları silahlandırmaktan vazgeçsinler, şaka yapmıyorum. Uluslararası anlaşmalara uyun. 

Yunanistan'ın kışkırtmalarını soğukkanlılıkla karşıladık. Ancak bu sabrımız, muhattabımız tarafından yanlış anlaşılıyor. Yunanistan aklını başına alsın. Türkiye gerektiğinde hakkını korumaktan geri durmayacaktır''

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@