Eskişehir'de 100. yıl coşkusu! Yer gök bayrak oldu

Eskişehir'de, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ve Cumhuriyet'in 100. yılı büyük bir coşkuyla ve törenlerle kutlanıyor.

HAYAT 29.10.2023, 16:18 29.10.2023, 16:37
Eskişehir'de 100. yıl coşkusu! Yer gök bayrak oldu

Eskişehir'de, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ve Cumhuriyet'in 100. yılı kapsamında Atatürk Bulvarı'nda tören gerçekleştirildi.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan, Vali Hüseyin Aksoy, Garnizon Komutanı Orgeneral İsmail Güneykaya ile Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen'in vatandaşları selamlamasıyla devam eden programda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Cumhuriyet Bayramı mesajı okundu.

Törende, halk oyunları oynandı, İl Jandarma Komutanlığına bağlı Jandarma Komando Birlikleri, "Tüfekli Hareketler" gösterisi gerçekleştirdi.

Vali Hüseyin Aksoy, programda yaptığı konuşmada, cumhuriyetin kuruluşunun üzerinden 100 yıl geçtiğini söyledi. Mustafa Kemal Atatürk'ün, "İmkansızlıklar içinde imkansız bir şey yoktur" sözünü anımsatan Aksoy, şöyle devam etti: "Milletimiz, tarih boyunca adaletsizliğe, zulme, soykırıma uğramış ama asla adaletten, hakkaniyetten, insaniyetten ayrılmamış, düşmanına benzememiştir. İşte bu yüzden, 1000 yıldır yaşadığımız coğrafyamızda, mazlumun, mağdurun, vicdanın, sağduyunun, selametin sesi, adalet ve ahlakın timsali olmuştur." Etkinlik, uçak ve tören geçişinin ardından son buldu.

 Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı da Cumhuriyet yürüyüşü düzenledi

 Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığınca, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ve Cumhuriyet'in 100. yıl dönümü dolayısıyla "Cumhuriyet Yürüyüşü" gerçekleştirildi. Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığından yapılan açıklamaya göre, Tepebaşı ilçesindeki Bozdağ ve Tandır mahalleleri arasındaki 7 kilometrelik parkurda düzenlenen etkinliğe, Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan, Cumhuriyet Başsavcı Vekili Mehmet Özel, Gençlik ve Spor İl Müdürü Osman Ercan, Adalet Bakanlığı personelleri ile öğrenciler katıldı. Açıklamada görüşlerine yer verilen Yeldan, Cumhuriyet'in 100 yıl önce kahramanların canlarını feda etmesiyle kurulduğunu ifade etti. Onlara layık olmaya çalıştıklarını belirten Yeldan, şunları bildirdi: "Cumhuriyet'i daha da güçlendirmek ve gençlerimize, çocuklarımıza daha iyi bir gelecek sunmak için hep birlikte çalışıyoruz. Bugün, tarih sahnesindeki önemli bir dönemecimiz. Bunun anlamını kavrayıp gençliğimize anlatarak, daha çok çalışarak vatanımızı, milletimizi ve bayrağımızı daha da yücelere çıkarmak hepimizin hedefi. 100. yılımız kutlu olsun. Nice 100 yıllara."

Yorumlar (0)
banner37
banner28

Gelişmelerden Haberdar Olun

@