Eskişehir'de petrol kuyusu gibi tarla! Jet yakıtı olacak

Türkiye’nin biyodizel üretiminde kullanılabilen ve sadece ülkemizde yetişen pelemir bitkisinin son hasadı Eskişehir’de yapıldı.

HAYAT 05.08.2022, 10:08 05.08.2022, 15:20

Türkiye’nin biyodizel üretiminde kullanılabilen ve sadece ülkemizde yetişen pelemir bitkisinin son hasadı Eskişehir’de yapıldı.

Dünyada ilk defa gliserin ve biyodizel üretiminde kullanılmak üzere Ar-Ge çalışmaları tamamlanan pelemir bitkisinin, sözleşmeli deneme ekimleri Eskişehir'de yapılmıştı. 2021-2022 kış döneminde AnkaraEskişehir, Bursa, Afyonkarahisar ve Konya’daki nadasa bırakılan marjinal alanlarda ekimi gerçekleştirilen pelemir bitkisi hasadı, Eskişehir’de gerçekleştirilen biçim ile tamamlandı. Toplam 600 dekar alanda gerçekleştirilen deneme üretimlerinden 135 kilogram verim ile toplamda 65 bin kilogram ürün elde edilmesi bekleniyor. Doğada kendiliğinden yetişebilen yabani bir tür olan pelemirin, biyodizel üretilebilen türleri sadece Türkiye'de yetişiyor. Gelecekte havacılık sanayisinde kullanılması öngörülen pelemirin, küspesinin buğdaya karıştırılması ile ekmeğin besin değerini arttırdığı ve raf ömrünü uzattığı da biliniyor.

“Tarlamızdan 90 kilogram ürün olursak bizi tatmin edecek”

Eskişehir'de pelemir hasadını tamamlayan çiftçi Mustafa İrfan Kara, tavsiye üzerine pelemir ekmeye karar verdiğini belirtti. Ürünün son hasadını yaptıkları için çok mutlu olduğunu ifade eden Kara, “Biz deneme amaçlı pelemir ektik. Bizim için masrafsız bir ürün oldu. Gübre, ilaç veya herhangi bir şey kullanmadan mibzerle ektik. Şimdi de hasada başlayacağız. Biz bu arsayı nadasa bırakacaktık. Nadasa bırakmak yerine alternatif ürün olarak pelemir ektik. Tarlamızdan 90 kilogram ürün olursak bizi tatmin edecek” dedi.

"Bir kısmı AR-GE çalışmalarına gidiyor... Jet yakıtı üretilecek"

Tarımsal Projeler Yöneticisi Nezih Suyaran, Seyitgazi’de gerçekleştirilen hasat sonrası pelemir bilgisi hakkında bilgiler verdi. Pelemir ekiminin üç yıllık büyük bir proje olduğunun altını çizen Suyaran, “Bugün hep birlikte buraya pelemir tarlasının hasadı için geldik. Mutlu bir günümüz. Biliyorsunuz ülkemiz her yıl dünya kadar ham yağ ithal ediyor. Hem sofralık olarak hem de sanayinin ihtiyacı var. İşte pelemirde esasında ‘Anadolu’nun Yıldızı’ diyeceğimiz tek yerli ve milli ürünümüzdür. Niye yerli ve milli diyorum? Çünkü bildiğimiz kadarıyla 450-500 yıldır sadece Anadolu’da yetişiyor. İleride görecekler ki pelemir her açıdan hem insanlara hem de hayvanlara faydalı bir ürün olarak topluma kazandırılacak. Burada bizim görevimiz yağını alıp sanayide biyoyakıt olarak kullanmak. Pelemirden jet yakıtı üretebileceğiz. Türkiye’de bunun tüm çalışmaları ve Ar-Ge’leri tamamlandı. İnşallah önümüzdeki yıl ülkemizin 100’üncü yılında bunu da göreceğiz. Bu gördüğünüz pelemir Yenişehir’deki fabrikaya gidecek, kırılacak ve yağı biyodizel olacak. Bir kısmı da Ar-Ge çalışmalarında kullanılacak. Küspesi de tavuk yemi olarak ve ekmeklere katkı maddesi olarak denenecek” sözlerini kullandı.

Pelemir bitkisi nedir?

Koyu yaprakları ve genellikle sarı çiçekleri ile çok sevilen bitkilerden biri olan bu çiçek soğuğa karşı da oldukça dayanıklıdır.

Yağı ve tohumları kullanılan bu bitkinin birçok hastalığı da tedavi etme özelliği olduğu bilinmektedir. Uzun yapısı sayesinde bölgede fark edilen bu bitki dericilik ve hayvancılıkta kullanılan bitkiler arasında yer almaktadır.

Pelemir bitkisinin faydaları nelerdir? Ne işe yarar?

Her bitki gibi pelemir otunun de birçok çeşidi bulunmaktadır. Özellikle kanser önleyici etkisinden dolayı kanser hücrelerinin çoğalmasına engel olur. Yapılan araştırmalarda akciğer kanseri gibi kanser türlerinde kanser hastalığının iyileştirilmesi için de kullanıldığı bilinmektedir.

Pelemir otu tüylü yapısı ve uzun oluşu mevsiminde toplanıp kurutulduğunda bitki çayı olarak tüketilmesini sağlamaktadır. Güçlü bir antioksidan olmasından dolayı vücudu yenilenme özelliği bulunmaktadır. Pelemir bitkisi antioksidan özelliği ile vücutta hücrelerin temizlenmesi için tercih edilebilir.

Kansere karşı koruyucu etkisi bitkinin en bilinen özelliğidir. Dolayısıyla kanser ilaçlarından daha etkili bir yapıya sahiptir. Meme kanseri, prostat kanseri ve akciğer kanserinde kanserli hücrelerin yok edilmesinde çok fazla kullanılır. Kanser ilaçlarının içerisinde de kullanılmaya başlanan bu bitki kanseri tamamen bitirici etki gösterebilir.

Pelemir bitkisi kanser ilaçlarında kemoterapi gören hastaların ilaç içerisinde katılarak doğal bir tedavi yöntemi olmaktadır.

Ülkemizin her bölgesinde yetiştirilen ve sadece Türkiye' de yetişen bir bitki olduğundan bitki üzerinde çok fazla araştırmalar yapılmaktadır.

Cilt sağlığında da özellikle deri kanseri gibi kanser türlerinde de tedavi destekleyici olarak tercih edilerek kullanılmaktadır.

Pelemir bitkisinin kullanım alanları nelerdir?

Pelemir bitkisinin yağı dericilikte sıkça kullanılan yağlardan biridir.

Tohumlardan elde edilen yağ sektörün en sık tercih ettiği yağlardan biri olmuştur.

Ayrıca bitki tohum ve yaprakları hayvancılıkta kullanılmaktadır. Bazı bölgelerde pelemir otunun tohumu hayvan yemi olarak da tercih edilmektedir.

Birçok çeşidi bulunan bitkinin sadece iki çeşidi kanser tedavisinde tercih edilmektedir.

Dolayısıyla kanser tedavisinde kullanılacak olan pelemir bitkisinin yetiştirilmesi daha çok ilgi uyandırmaktadır.

Bitkisel tedavilerde uzmanlar tarafından tercih edilen bu bitki laboratuvar ortamlarında işlem görülerek ilaç üretiminde de fayda sağlanmaktadır. Kanser hastalarının mutlaka doktora başvurarak tüketmesi ya da ilaç olarak kullanılması gerekmektedir. Bitki çayı olarak da tüketilebilen bu bitki farklı bitkiler ile karıştırılıp tüketilebilir.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@