Eskişehir'deki gençler merakta! Bursa'daki gibi mi olacak?

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, gençlerin kentte söz sahibi olması için Gençlik Platformu kuracağını duyurdu... Bu proje, Bursa Büyükşehir'in aylar önce hayata geçirdiği "Bursa Büyükşehir Gençlik Kulübü" projesini akıllara getirdi. Gençlere söz hakkı yanında, Bursa'daki gibi avantajlar da gençlere sağlanacak mı Eskişehir'de merak ediliyor... 

HAYAT 06.09.2021, 15:39 06.09.2021, 15:43
Eskişehir'deki gençler merakta! Bursa'daki gibi mi olacak?

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, gençlerin kent yönetiminde aktif söz sahibi olması için oluşturulacak Eskişehir Gençlik Politikasının temellerinin 9 Eylül’deki Gençlik Platformu Buluşması’nda atılacağını duyurdu. Yapılan açıklamada, Eskişehir’e özgü ülkeye model olacak “Gelecek Sensin Şehir Sensin” sloganı ile Gençlik Platformu Buluşması'nın 9 Eylül Perşembe 18.30’da Haller Gençlik Merkezi Seminer Salonu’nda gerçekleştireceği belirtildi. 

18-35 yaş arası gençlerin katılımı ile oluşacak Eskişehir Gençlik Politikasının temellerinin atılacağı ‘Gençlik Platformu Buluşması’na, kentte bulunan Sivil Toplum Kuruluşları, Öğrenci Kulüpleri, Kent Konseyi, Odalar, Dernekler, Vakıflar, Odunpazarı ve Tepebaşı Gençlik Merkezleri ve gençler ile birlikte yoğun bir katılım olması beklendiği ifade edildi. Düzenlenecek buluşmada, Eskişehir’de gençlerin kentin geleceğine yönelik karar alma, politika geliştirme ve çözüm üretme süreçlerine aktif katılım sağlanması için Eskişehir’e özgü bir Gençlik Politikası geliştirilmesi sağlanacağı ifade edildi.

Bursa'daki projeyi hatırlattı.. Bursa'da nasıl hayata geçmişti?

Öte yandan Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nin "Gelecek Sensin Şehir Sensin” sloganıyla başlattığı bu girişim, Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin MarT 2021'de başlattığı "Bursa Büyükşehir Gençlik Kulübü" projesini de akıllara getirdi. Mart 2021'de gençlere yönelik faaliyetlerin yanı sıra, Bursalı gençlerin  yerel yönetimde daha çok söz sahibi olmasının hedeflendiği proje kapsamında, gençlere kentte birçok avanaj da sağlanmıştı. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, başlatılan proje ile Bursa’da ikamet edip, Büyükşehir Gençlik Kulübü’nde buluşan 15 – 29 yaş arası gençlerin kent yönetiminde söz sahibi olmasının yanı sıra, gençlere hediye 4 GB internet, birçok işyeri ve mağazadan indirimli alışveriş imkanı, ücretsiz otopark kullanma hakkı, ulaşımda ayrıca yüzde 15 indirim gibi olanaklar sağlanacağını da açıklamıştı.  Bursa'da ayrıca gençlere yönelik özel bir uygulama da hazırlanmış ve kullanıma sunulmuştu. 

Eskişehir'de de olacak mı, gençlere avantajlar gündemde mi? 

Şimdi Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nin duyurduğu, Başkan Yılmaz Büyükerşen'in hayata geçireceği Gençlik Platformu projesinde, gençlere söz hakkı yanında, Bursa'daki gibi avantajlar sağlanacak mı, Eskişehir'deki gençler ve öğrenciler arasında merak ediliyor... 

medyamidas.com Bursa'daki projeyi mart 2021'de bu haberle duyurmuştu... Okumak için tıklayın 


 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@