İnönü'ye "100. Yıl Hatıra Ormanı"

Eskişehir'de İnönü ilçesinde de Cumhuriyet'in 100. yılı coşkuyla kutlanıyor. Eskişehir Valisi Hüseyin Aksoy'un da katıldığı törenle İnönü'de Cumhuriyet'in 100. Yılı Hatıra Ormanı için 5 bin fidan dikildi.

HAYAT 29.10.2023, 13:37 29.10.2023, 15:06
İnönü'ye "100. Yıl Hatıra Ormanı"

Eskişehir'in İnönü ilçesinde Cumhuriyet'in 100. yılı için hatıra ormanı oluşturuldu ve 5 bin fidan dikildi. 

İnönü'deki 29Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlama etkinlikleri ilçedeki çelenk sunma töreni ile başladı. Törene İnönü Belediye Başkanı Kadir Bozkurt, İnönü Kaymakamı Tolga Ustaoğlu, kurum amirleri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı. 

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ve Cumhuriyet'in kuruluşunun 100. yılı Eskişehir'in İnönü İlçesinde coşkuyla kutlandı.Tören saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından İnönü İlçe Kaymakamı Tolga Ustaoğlu ve İnönü Belediye Başkanı Kadir Bozkurt’un ilçe halkını ve öğrencileri selamlaması başladı. Selamlama merasiminin ardından İlçe Kaymakamı Tolga Ustaoğlu, günün anlam ve önemine ilişkin konuşma gerçekleştirdi.

Kadir Bozkurt da, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlama programı çerçevesinde yaptığı açıklamada “Cumhuriyet Bayramımızın 100. Yıldönümünde başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, aziz vatanımız uğruna şehit düşen tüm kahramanlarımızı rahmet ve dua ile yad ediyor, gazilerimize şükranlarımı sunuyorum” dedi.

Gerçekleştirilen törende öğrenciler günün anlam ve önemini belirten şiirler okudu, koro ve zeybek oyunları gösterisi sergilediler. İnönü Türk Hava Kurumunun uçuş gösterilerinin ardından 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlama programı ilçedeki tüm okulların katılımı ile gerçekleştirilen resmi tören geçiti ile tamamlandı. 

İnönü'ye 100. Yıl Hatıra Ormanı

Törenin ardından Eskişehir Valisi Hüseyin Aksoy, Eskişehir Orman Bölge Müdürü İsmail Çetin, AK Parti Eskişehir İl Başkanı Süleyman Reyhan, protokol üyeleri, çok sayıda vatandaş ve öğrencinin de katılımıyla 100. Yıl Cumhuriyet Ormanı fidan dikimi gerçekleştirildi. 

Tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başladı.

Eskişehir Orman Bölge Müdürü İsmail Çetin, "Bugün burada yaklaşık 3 hektar alanda 5 bin adet fidanı toprakla buluşturarak hem Türkiye Cumhuriyetinin 100. yılını kutlayacağız hem de Türkiye Yüzyılının başlangıcında hep birlikte yeşil vatana güç vereceğiz. Tıpkı ulu bir çınar gibi kökleri tarihte, dalları gelecekte olan, aziz milletimizin gözbebeği, din ve kan kardeşlerimiz ile dünya mazlumlarının güvencesi Cumhuriyetimizin çok daha güçlenerek ilelebet var olacağına olan inancım ile hepinizi saygıyla selamlıyorum" dedi. 

Vali Aksoy: "İnönü'de olmak çok anlamlı"

Eskişehir Valisi Hüseyin Aksoy’da Cumhuriyetin 100.Yılını kutlayan bir nesil olmaktan mutlu olduğunu dile getirerek, “Cumhuriyeti kuran irade bize bu toprakları bıraktı. Şükranlarımızı sunuyorum. Şu an bulunduğumuz İnönü ilçemiz de Kurtuluş Savaşı'nda aktif rol almıştır. Burada olmak da çok anlamlı. Yüz yılda savunma sanayisinden ekonomiye, tarımdan eğitime birçok ilerlemeler kaydedildi. Ormancılık alanında da yapılan çalışmaları takdir ediyor ve emeği geçenleri kutluyorum” dedi.

İnönü Belediye Başkanı Kadir Bozkurt da, Cumhuriyet'in 100. yılında ilçeye böyle bir hatıra ormanı kazandırmaktan büyük mutluluk duyduklarını ifade ederek, Türkiye Yüzyılı hedefleriyle İnönü'de çalışmaya ve İnönü'yü geleceğe taşımaya devam ettiklerini belirtti. 

Konuşmaların ardından fidan dikimine geçildi. Protokol üyeleri, vatandaşlar ve öğrenciler 5 bin fidanı toprakla buluşturarak Cumhuriyet'in 100. yılını kutladı ve Türkiye Yüzyılı'na nefes oldu. 

Yorumlar (0)
banner37
banner28

Gelişmelerden Haberdar Olun

@