İYİ Parti'den Büyükerşen'e tepki ve çağrı geldi! "Bir paniğin tezahürü..."

İYİ Parti'den Yılmaz Büyükerşen hakkında yeni açıklamalar geldi!

HAYAT 14.08.2023, 20:42 14.08.2023, 20:56
İYİ Parti'den Büyükerşen'e tepki ve çağrı geldi! "Bir paniğin tezahürü..."

İYİ Parti Eskişehir Milletvekili Nebi Hatipoğlu ve Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen arasında başlayan kavga, CHP - İY Parti arasında Eskişehir'de büyük bir gerilime dönüşerek devam ediyor. 

İYİ Parti Tepebaşı İlçe Başkanı Nusret Kabasakal da yaptığı açıklamada Büyükerşen'e yönelik eleştirilerde bulundu. 

"Türkiye değişiyor, Eskişehir değişiyor"

Kabasakal, "Şimdi Yerel seçimler ufukta. 1999 yılından beri Eskişehir’de yerel seçimler Türkiye genelindeki siyasi eğilimden hep farklı seyretti. Sayın Yılmaz Büyükerşen’in ilk 3-4 yıllık performansı elbette bu durumda büyük bir etken oldu. Ancak dünya değişiyor, Türkiye değişiyor, Eskişehir değişiyor. Kabul edelim ki çok da değişti" dedi. 

"Paniğe dayalı hareketleri Eskişehir kamuoyu not etti"

Kabasakal, "Eskişehir siyaseti de seçmeni de artık çok farklı. yeni dönem hem genel siyasette hem de yerel siyasette çok şeye gebe. Sayın vekilimiz bu konuya ilişkin sizlerin ve ülke kamuoyunun da yakından takip ettiği önemli değerlendirmelerde bulundu. Eskişehir siyasetinin her dönem küçük gündemleriyle meşgul olanları için ezber bozan bu değerlendirmelerinin gördüğü karşılık bizler için tek kelimeyle “şaşırtıcı” oldu. Şaşırtıcı olduğu kadar da “turnosol kağıdı” görevini yerine getirdi. Siyasi aktörlerin konuyu ele alışları ve sonrasında yapmış oldukları paniğe dayalı hareketleri Eskişehir kamuoyunun en iyi şekilde değerlendirdiğini, not ettiğini ve zamanı geldiğinde de gereğini yapacağını düşünüyoruz" diye konuştu. 

Kabasakal, "Bir konuya özellikle açıklık getirmemiz gerekiyor. Yaşanan tartışmalar sonrasında Mevcut Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Büyükerşen’e; İYİ Partiyi temsil ettiğini iddia eden kişilerin ziyaretlerini ve açıklamalarını İYİ Parti desteği olarak basına servis etmenin ve buna çanak tutmanın siyasi nezaketle, tırnak içinde siyasi bilgelikle, duayenlikle, hocalıkla bir alakası olmadığını iletmek isteriz Kendileri de çok iyi bilir ki, siyasi partiler, belde teşkilatlarından Genel Merkez yönetimlerine kadar seçilmiş veya görevlendirilmiş kişilerce temsil edilir. Görev yaptıkları süre içerisinde söylem ve eylem olarak seçmene, tabana ve partilerine karşı sorumlulukları vardır. Hal böyleyken bazı kişilerin İYİ parti’nin yetkilisi, sorumlusu gibi kendilerini konumlandırarak algı oluşturup siyasi destek açıklamaları yapmalarını kınıyoruz" dedi. 

Kabasakal, "Bir çoğunun partimizle organik bir bağlantısı olmadığı gibi olanların da partimizin ilgi kurullarında veya resmi veya gayri resmi ortamlarında görüşlerini seslendirmeden bu yola başvurmalarını şaşkınlıkla karşılıyoruz. Partimizin parti içi demokraside ne aşamada olduğunu arkadaşlarımıza bir kez daha hatırlatmak isterim. Eskişehirli hemşerilerimizin ve partililerimizin bilmesini isterim ki bu arkadaşların yaptıkları ve söylediklerinin partimiz açısından siyaseten ve hukuken bir geçerliliği bulunmamaktadır" diye ekledi. 

"Kıymetli Yılmaz Hocamıza hatırlatmamız gerekiyor..."

Kabasakal ayrıca, "Tabii ki en büyük hatırlatmayı Sayın Büyükerşen’e yapmamız gerekiyor. Kıymetli Yılmaz Hocamız, Eskişehir’e önemli hizmetleriniz oldu bunu bizler de tüm Türkiye de kabul ediyor. Artık şehrin diğer evlatlarının önlerini açma zamanınız geldi de geçiyor bile. Medyaya yaptığınız talihsiz ve mesnetsiz açıklamaları bir paniğin tezahürü olarak görüyoruz. Yine partimizi bağlayacak şekilde algı operasyonu hareketlerini bırakmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz. Bu hareketler saygınlığınıza ve ağırlığınıza gölge düşürüyor. Eskişehirimiz ve Türkiye belaltı siyasetten çok çekti. Gelin siyasiler olarak ilkeler üzerinden her şeyi tartışalım. Ama ucuz eylem ve söylemleri lütfen bırakın. Günün sonunda sayın vekilimizin ve biz yerel teşkilatların seslendirdikleri Genel merkezlerimiz tarafından değerlendirilecek ve yerel seçimlere ilişkin nihai karar partilerin yetkili kurulları tarafından verilecektir.  Genel Başkanımız, Genel Merkezimiz, kıymetli vekilimiz, il ve ilçe yönetimleri olarak yek vücuduz.  Eskişehirimize en iyi şekilde hizmet etmek tek amacımız. Sizlere de bunu tavsiye ediyoruz. Bazen çekilmek, yol vermek de büyük bir hizmettir diyor, hepinizi saygıyla, sevgiyle selamlıyorum" dedi. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@