Kazada hasar görmüştü... Odunpazarı'ndaki türbe onarıldı

Odunpazarı'nda yer alan türbenin duvarı kamyon çarpması sonucu hasar görmüştü... Türbe onarılarak eski görünümüne kavuştu...

HAYAT 15.11.2021, 08:14 15.11.2021, 08:28
Kazada hasar görmüştü... Odunpazarı'ndaki türbe onarıldı

Odunpazarı'nda Kemal Zeytinoğlu Caddesinde bulunan ve Eskişehir'in en büyük türbesi olan Şeyh Şehabettin Sühreverdi Türbesi, 27 Eylül tarihinde gerçekleşen trafik kazası sonucu hasar görmüştü. 

Eskişehir Sertürbedarı ve Türbeler Derneği Başkanı Mehmet Levent Başerdem yaptığı açıklamada "Mülkiyeti Vakıflar Genel Müdürlüğüne ait olan türbemizin hasarının onarılması için Kütahya Vakıflar Bölge Müdürlüğünce, Eskişehir Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kuruluna, onarım izni için başvuruldu. Bölge Kurulun toplanması ve  hafif hasar onarım iznini vermesinin ardından Vakıflar Bölge Müdürlüğünce, hadiseyi yapan kamyonun bağlı olduğu şirketle onarım protokolu, yapılmıştır. Türbemizin hasar gören köşe duvarı hiç vakit geçirmeden, aslına da sadık kalınarak aynı cins malzemeyle ve üstün itina ile tamiratı hassasiyetle gerçekleştirilmiştir. Sıva çalışmaları ve yeterli kuruma süresinin ardından, duvar boyasıda tamamlanmış olup, tamamen eski orijinal görünümüne kavuşmuştur" dedi.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@