Sanat eseri gibi! Ama gerçek hiç de öyle değil...

Sanat eseri gibi! Ama gerçek hiç de öyle değil...

HAYAT 04.01.2021, 15:37
Sanat eseri gibi! Ama gerçek hiç de öyle değil...

Tokat'ın Turhal ilçesinde bulunan şeker fabrikasındaki binlerce küspe balyasının görüntülerini ilk görenler ya bir sanat eseri  ve tablo ya da bilgisayarda oluştrulmuş bir görüntü sanabiliyor... 

Dikkat çekici görüntüleri dev kar tanelerine benzetenler de var... 

500 kilo ve 1 tonluk balyaları halin getirilen küspeler fabrika bahçesindeki alanda istifleniyor. Tepeden bakıldığında dev kar tanelerini andıran küspe balyaları görenlerin dikkatini çekiyor.

14 bin balyanın oluşturduğu beyaz tarla

Kurak giden havalarda beyaz tarla görüntüsü ile dev kar tanelerine benzetilen balyalar havadan görüntülendi.

Turhal Şeker Fabrikası Müdürü Hulusi Yüksel, Kayseri Şeker Fabrikası Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay'ın talimatları doğrultusunda çiftçiye besiciye daha iyi hizmet yapabilmek, küspeyi daha iyi değerlendirebilmek için paketleme sistemi kurduklarını kaydetti.

4 paketleme makinesi ile günlük bin 750 ton küspe paketlediklerini belirten Yüksel, “Kampanya sürecinde 14 bin balya yaptık. Kampanya döneminde 20 bin balya yapmayı hedefliyoruz. 2018 yılında özelleştirmeden aldığımızda fabrikada bir tane balya makinesi vardı. Bu kadar balya üretimi yoktu. Daha fazla balya üreterek küspeleri değerlendirerek besicinin hizmetine sunuyoruz” dedi.

Balyaları görenlerin kar tanesine benzettiğini ifade eden Yüksel, “Kayseri Şeker, Turhal Şeker Fabrikasını aldıktan sonra 3 yıldır bu manzara yaşanıyor. Diğer fabrikalarımızda da bu sistem yapılıyor. Çiftçilerimize besicilerimize küspelerini verdikten sonra fazlalık küspelerimizi balya yaparak bozulmasını önlüyoruz.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@