Sivrihisar gezilecek yerler arasında ilk sıralara yükseldi!

Eskişehir’in tarihi yapı ve tescilli lezzetleri ile ön plana çıkan ilçesi Sivrihisar, yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktası haline geldi.

HAYAT 25.07.2023, 11:53 25.07.2023, 13:09

Eskişehir’in tarihi yapı ve tescilli lezzetleri ile ön plana çıkan ilçesi Sivrihisar, yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktası haline geldi.

Eskişehir’in en büyük yüzölçümüne sahip ilçesi olan Sivrihisar’da turist yoğunluğu devam ediyor.

Restore edilen cadde, tarihi konak ve evleriyle ilçe, ziyaretçilerin ilgisini çekiyor. Sivrihisar Belediyesi tarafından Türk Patent ve Marka Kurumu’ndan Sivrihisar Belediye’since "Coğrafi İşaret Tescil Belgesi" alınan dövme sucuğu, höşmerim tatlısı gibi tatların yerli ve yabancı turistlerin damaklarında hoş bir iz bırakıyor. Ziyaretçiler Türkay Konağı, Zaimağa Konağı, Sivrihisar Kültür Evi gibi tarihi dokusu bozulmadan restore edilen yapılarında gezmeyi ihmal etmiyor. Turistlerin en çok uğrak yerlerinden olan Sivrihisar Saat Kulesi, Ermeni Kilisesi ve Gönül Dağı ise fotoğraf tutkunlarının uğrak noktası haline geldi.“İçerisinde kendini bulabileceğiniz bir ilçe”

İlçede yaşanan turist yoğunluğundan dolayı mutlu olduğunu dile getiren Sivrihisar Belediye Başkanı Hamid Yüzügüllü, “Artık Sivrihisar Türkiye'nin değil, dünyanın bir değeri oldu. Yurtdışı ve yurtiçinden misafirlerimiz geliyor. Hele yaz dönemlerinde gurbetçilerimiz daha da tamamen rağbet gösteriyor. Sivrihisar her yönüyle yaşanılacak, görülecek ve içerisinde kendini bulabileceğiniz bir ilçe haline gelmiş oldu. Her şeyden önce bizim Sivrihisar'ımız tarihi sokakları var, konaklarımız var, Türkiye'nin ilk Kilim Müzesi var, saat kulemiz var yani saymakla bitmez. Yaşanılacak, gezilecek, görülecek ve yaşanılacak bir yer diyorum” dedi.“Ulu Cami ve kiliseyi gezdik”

İlçeyi kız arkadaşı ile birlikte gezen Burak Akbaş, “Buraya ikinci kez gelişim, ilk geldiğimde toplu ekiple gelmiştik. Daha detaylı gezmek için kız arkadaşımla beraber geldim. Ulu Cami ve kiliseyi gezdik. Şu an şimdi bir teras cam teras oraya çıkıyoruz. Tarihi dokusu bence harika ilçe, Eskişehir kadar yapay da değil. Yani Eskişehir yapay bir yer bana göre, Sivrihisar bu konuda da gözde” ifadelerini kullandı.“Sivrihisar’a vatandaşların gelmelerini tavsiye ederim”

Balıkesir’in Edremit ilçesinden eşiyle birlikte Sivrihisar gelen Mehmet Uluçay, ilçenin oldukça yenilendiğine değinerek, “Eşimle turistik yeri gezelim dedik. Gönül Dağı'nı gezdik, çok beğendik, çok güzel, insanlar da güzel. Caddeler olsun sokaklar olsun evler olsun. Ballı gözlemeci var, o daha güzel. Sivrihisar’a vatandaşların uğramalarını tavsiye ederim” diye konuştu.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@