Tepebaşı'nda dolu dolu Çevre ve Çocuk Şenliği

Tepebaşı Belediyesi ve Eko Okullar iş birliği düzenlenen ve geleneksel hale gelen Çevre Çocuk Şenliği’nde atölyelerden spor aktivitelerine, oyunlardan müzik dinletisine kadar pek çok etkinlik çocuklar ile buluştu.

HAYAT 06.06.2024, 15:52 06.06.2024, 16:00
Tepebaşı'nda dolu dolu Çevre ve Çocuk Şenliği

Tepebaşı Belediyesi ve Eko Okullar iş birliği düzenlenen ve geleneksel hale gelen Çevre Çocuk Şenliği’nde atölyelerden spor aktivitelerine, oyunlardan müzik dinletisine kadar pek çok etkinlik çocuklar ile buluştu.

Tepebaşı Belediyesi, çocuklara çevre bilincini aşılamak üzere gerçekleştirdiği çalışmalarına aralıksız devam ediyor.

Bu kapsamda Tepebaşı Belediyesi ve Eko Okullar iş birliği ile düzenlenen ve geleneksel hale gelen Çevre Çocuk Şenliği de Tepebaşı Belediyesi Vecihi Hürkuş Havacılık ve Teknoloji Parkı’nda birçok etkinlik ile dolu dolu geçti. Şenliğe Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç’ın yanı sıra Eko-Okullar İl Koordinatörü Nadir Erdem, öğrenciler ve aileleri katıldı. Şenlik kapsamında atölyeler, spor aktiviteleri, oyunlar, müzik dinletisi, stantlar, Eko-Okullar tarafından etkinlikler gerçekleştirildi.

Şenlik, öğrencilerin etkinlik alanına Çağdaş Okulları bando takımının giriş yapmasıyla başladı.

“Tepebaşı Belediyesi Türkiye’de aktif destek veren tek belediye”

Etkinlikte bir konuşma yapan Eko-Okullar İl Koordinatörü Nadir Erdem, “Tepebaşı Belediyesi 1999’dan beri Türkiye’de Eko Okullara aktif olarak destek veren, el ele, kol kola çevre yürüyüşünü yapan tek belediye olma özelliği ile bizim için itici güç ve motivasyon kaynağıdır. Bu nedenle Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç’a ve ekibine teşekkür ediyorum” dedi.

“Türkiye’nin lider belediyesiyiz”

Başkan Ataç, “Eskişehir çevre konusunda Türkiye’de hassas kentlerden bir tanesi. Özellikle Tepebaşı’nda çevre adına çok önemli işler yapılıyor. Yeşil alan konusunda Türkiye’deki nadir kentlerdeniz. Türkiye’de yeşil alanların ortalaması yüzde3-4 iken Eskişehir ve Tepebaşı’nda yüzde 11-12 civarındadır. Bu da Eskişehir ve Tepebaşı’nın ne kadar hassas olduğunu gösteriyor. Tepebaşı Belediyesinin özellikle temiz enerji alanında yaptığı önemli işler var. Bu da bütün Türkiye tarafından biliniyor. Temiz enerji konusunda Türkiye’nin lider belediyesiyiz. Ben hepinizin yanaklarından öpüyorum. Çevre Günümüz kutlu olsun” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından Ataç, 17 okula Yeşil Bayrak takdim etti. Başkan Ataç daha sonra şenlik alanındaki stantları incelerken, öğrenciler ile bol bol fotoğraf da çektirdi.

Etkinlikte Eko Okullar projesini uygulayan okulların gösterileri de yer aldı. Ayrıca Tepebaşı Belediyesi’nin temizlik emekçilerinden kurulu olan ve Türkiye’de bir ilk olma özelliği taşıyan Eko Şov Ritim Grubu da konser verdi.

Çocuklar etkinliği çok beğendi

Etkinliğe katılan çocuklar ise çevreyi korumakla ilgili mesajlar verdi.

Doruk Bal, “Çok mutluyum. Bu etkinliği çok sevdim. Tepebaşı Belediyesine bu etkinliği yaptığı için teşekkür ederim” derken Simay Günay, “Çok güzel burası. İyi ki bu etkinliği hazırlamışsınız. Çevremizi korumazsak dünyamız yok olabilir” diye konuştu.

İpek Ünerli çevreyi korumak gerektiğine vurgu yaparak “Çevremizi korumazsak çevremiz kirlenir hayvanlar ve bitkiler zarar görür. Çöplerimiz çöp kutusuna ve geri dönüşüm kutularına atmalıyız” ifadelerini kullandı.

Zeynep Sefa Topal, “Bu etkinlik çok güzel. Çevre ile ilgili çevreye zarar verirsek yaşanmaz bir hale gelir nefes bile alamayız” diye konuşurken Hazal Berker, “Biz buraya 3 yıldır görevli olarak geliyoruz. Her etkinlik de çok güzel oluyor. Tepebaşı Belediyesi’ne çok teşekkür ederim bu etkinlik için” diye konuştu.

Zeynep Çakır, “Buraya arkadaşlarımızla geldik ve çok eğleniyoruz” dedi. İkra Naz Can, “Çevremizi korumalı, yerlere çöp atmamalıyız. En çok denizlerde çöp oluyor. Bu hayvanlara da zarar veriyor. O nedenle çöp atılmamasını istiyorum” ifadelerini kullandı.

Atölye çalışmaları yapıldı

Şenlik alanında stant açarak atölyeler atölye çalışmaları yapan kurum ve kuruluşlar şu şekilde: “Keçi Geçti Sürdürülebilir Kahve Atölyesi, Cam Cadısı ile Cam Atölyesi, Taycılar Lületaşı ile Lületaşı Atölyesi, Suser Art, Spooky Fungi, Baterist, ESKİ Genel Müdürlüğü-Su Kahramanı, Sakin Okul Derneği, Jan Mayen Kids, Eskişehir Orman Okulu, LÖSEV, TEMA, ETİ, Genç-TEMA, Gelişim Okulları-Zeytin Çevre Kulübü, EBK Basketbol, Tepebaşı Belediyesi Rekreasyon Grubu, Tepebaşı Belediyesi Kağıt Geridönüşüm Atölyesi ve ESTÜ Çevre ve Sürdürülebilirlik Kulübü.”

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@