Tepebaşı'nda kaçırılmaması gereken sergi

Eskişehir Tepebaşı Belediyesi ve Tarih Vakfı iş birliğinde Eskişehir’in kurtuluşunun 100. Yılı şerefine sergi ve “100. Yılında Eskişehir’in Kurtuluşu” serisi kitap tanıtımı gerçekleştirildi.

HAYAT 18.03.2023, 13:27 18.03.2023, 14:47
Tepebaşı'nda kaçırılmaması gereken sergi

Eskişehir Tepebaşı Belediyesi ve Tarih Vakfı iş birliğinde Eskişehir’in kurtuluşunun 100. Yılı şerefine sergi ve “100. Yılında Eskişehir’in Kurtuluşu” serisi kitap tanıtımı gerçekleştirildi.

Tepebaşı Belediyesi, tarih bilinci ile özel ve milli günlerin önemine uygun etkinlikler gerçekleştirmeyi sürdürüyor.

Eskişehir’in düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yılı dolayısıyla da Tarih Vakfı iş birliğinde Milli Mücadele’de Eskişehir ve 100. Yılında Eskişehir’in Kurtuluşu sergisi, Tepebaşı Belediyesi Sergi Salonu’nda kent halkının beğenisine sunuldu. Etkinlikte Tepebaşı Belediyesi ve Tarih Vakfı iş birliğinde hazırlanan Eskişehir’de İşgal ve Direniş, Eskişehir’in Kurtuluşu, Milli Mücadelede Eskişehir’de Sol, Yunan Arşiv Kayıtlarında İşgal Eskişehir’i ve Milli Mücadele ve Eskişehir adlı kitaplardan oluşan “100. Yılında Eskişehir’in Kurtuluşu” kitap serisinin de tanıtımı yapıldı.

Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç, yapılan projeden dolayı mutlu olduğunu ifade ederek, “Tarih Vakfı ile Tepebaşı Belediyesi’nin devam eden verimli bir iş birliği var. Doğrusu benim içimde hep böyle bir çalışma yapma isteği vardı. Eskişehir’in kurtuluşunun 100’üncü yılı yaklaşıyor, bir çalışma yapalım, dedik. Geçmişin belgelenebilmesi adına kitapların oluşması gerekiyordu. Kitaplar, sergiler ve belgesel ile çalışmalarımızı tamamladık. Eskişehir’de Kurtuluş Savaşı döneminde çok ciddi bir sol görüş hakimmiş, bunları kitaplarda bulabilirsiniz. Güzel bir çalışma oldu. Bu güzel serginin hazırlanmasında emeği geçenlere de teşekkür ediyorum. Kolay bir iş değildi ve Eskişehir’in ihtiyacı olduğu için bunu yapmak istedik. Bu güzel işle daima övüneceğiz ve Eskişehir’imize kalıcı bir iş yaptık, mutluyuz” dedi.

Sergi küvatörü Prof. Dr. Tevfik Fikret Uçar ise “Bizim kuşak belediye deyince çöpü, suyu, yolu idame eden bir kurum olduğunu düşünür. Ancak Eskişehir özellikle Tepebaşı Belediyesi çağdaş belediyecilik adına çok önemli bir süreç başlattı. Güzel şeyler üretti doğrusu. Ben küçükken böyle bir belediyenin bu işleri yaptığını görmedim. Bu projede işin ehli Tarih Vakfı ile el ele verdi ve kalıcı, harika bir proje yürüttü. Ben bu projenin içinde olmaktan gurur duyuyorum” diye konuştu.

Uluslararası Eskişehir Pişmiş Toprak Sempozyumu sanatçılarından Selami Torun da Başkan Ataç’a teşekkürlerini iletti.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@