1. YAZARLAR

  2. Kerem Akyıl

  3. Her gördüğünüz Sakallı Burhan değil
Kerem Akyıl

Kerem Akyıl

Yazarın Tüm Yazıları >

Her gördüğünüz Sakallı Burhan değil

A+A-

Siyaset kulislerinde son zamanlarda konuşulan bir konu var; o da Burhan Sakallı’nın yeniden Odunpazarı Belediye Başkanlığı’na aday olacağı…

Tabii yıllardır siyaseti takip eden bir kişi olarak politikada ‘olmaz’ diye bir şeyin olmadığını biliyorum. Ancak bu durum, ortaya atılan her iddianın da ciddiye alınmasına neden olmuyor. Burhan Sakallı’nın 2019’da yeniden aday olacağına ilişkin dedikoduları da bu kategoriye alıyorum. Yani ciddiye alınmayacaklar kategorisine.

İki dönem Odunpazarı Belediye Başkanlığı yapan Sakallı’nın, Büyükşehir Belediye Başkanlığı için yola çıktığını, ‘hakkı’ olduğunu düşündüğü Büyükşehir adaylığının elinden alındığına inandığını hepimiz biliyoruz.

Nitekim Sakallı’nın Büyükşehir adaylığını alamayınca, önüne altın tepside sunulan 3’üncü dönem Odunpazarı adaylığını reddettiği de sır değil. Üstelik Sakallı, Odunpazarı teklifini ‘en yüksek’ mevkiden gelen baskılara karşın reddetmişti. Sakallı’nın Odunpazarı adaylığını reddetmesi, AK Parti içerisinde ciddi çalkantılar yaratmış, Eskişehir’den giden bir heyet o zaman Başbakan olan Sayın Tayyip Erdoğan’ın kapısında yatmış Sakallı’yı ikna etmesini istemişti. Recep Tayyip Erdoğan da bu heyetin gözleri önünde Sakallı’yı aramış, kendisini ikna etmeye çalışmıştı.

AK Parti’yi yakından bilenler, bizzat ‘reis’in telefonla arayarak yaptığı bir ricanın değerini bilir. İşte Burhan Sakallı, bu kadar net bir tutum sergilemişti.

Şimdi aynı Burhan Sakallı’nın Odunpazarı Belediye Başkanlığı için yeniden harekete geçtiğini iddia etmek gerçekten gayrı ciddi bir durum.

Peki koca koca adamlar, zaten kimsenin ciddiye almayacağı bu iddiayı dile getirmekle neyi hedefliyor olabilir?

Bana kalırsa bu dedikodular, Odunpazarı Belediye Başkan adaylığını neredeyse garantileyen Volkan Doğan’ın önünü kesmek isteyenler tarafından kasıtlı olarak çıkartılıyor olabilir. Öte yandan Sakallı’ya yakın isimlerin de bir takım çalışmalar içerisine girmesi, dedikoduların artmasına neden oluyor? Peki Sakallı’nın yakınları neden bir hareketliliğin içine girdi?

Bu arada AK Parti’nin önündeki tek sorunun da Odunpazarı seçimleri olmadığını ekleyelim. Başlı başına bir Eskişehir markası olan Yılmaz Büyükerşen’in karşısına çıkarılacak aday da AK Partililerin uykularını kaçırıyor. Kulislerde Harun Karacan’ın büyükşehir için yeniden aday olacağı konuşuluyor. Karacan’ın en büyük handikabı, bir önceki seçimi kaybetmiş olması. En büyük avantajı da, bir önceki seçimde tecrübe kazanmış olması. Burhan Sakallı’nın bir önceki seçimde önünü kesen isim olarak gördüğü Karacan, AK Parti’nin Genel Başkan yardımcılıklarından birini alarak şansını artırmış durumda.

Bir diğer isim de Nabi Avcı… Bakanlar kurulunda hem Milli Eğitim Bakanı, hem de Kültür ve Turizm Bakanı olarak yer alan Avcı’nın ne kadar deneyimli bir politikacı olduğu ortada. Meseleleri kavga etmek yerine diyalogla çözmeyi tercih eden Nabi Avcı, Eskişehirli seçmenin sevdiği bir isim.

Bir üçüncü isim de, Burhan Sakallı. Sakallı Odunpazarı gibi sağın zorlanacağı bir seçim bölgesinde iki dönem belediye başkanlığı yapmış bir isim. Üstelik hiç seçim kaybetmemiş, Eskişehir genelinde saygı duyulan bir kişi.

Sakallı’ya yakın olan kişilerin çalışmalarını Odunpazarı adaylığından ziyade, Büyükşehir adaylığına yakıştıranlar çoğunlukta… Yine Sakallı’nın Odunpazarı’nda çoktan bir marka haline gelen Volkan Doğan’ın önünü keserek, ‘Pişmiş aşa su katmak’ niyetinde olmadığını söyleyebiliriz…

Bazı kişiler her gördüğü sakallıyı dedesine benzetebilir. Ancak yakından tanıdığım Burhan Sakallı’nın bu saatten sonra Büyükşehir adaylığından başka bir hedefi olacağını düşünmüyorum…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.