1. YAZARLAR

  2. Mehmet Akif Erdem

  3. HOŞAFIN YAĞI KESİLDİ
Mehmet Akif Erdem

Mehmet Akif Erdem

Yazarın Tüm Yazıları >

HOŞAFIN YAĞI KESİLDİ

A+A-

Eskiden Osmanlı Devleti’nin askeri olan yeniçeri ocaklarında yemek dağıtılırken yemeği dağıtan kişi önce üzerinde ayet ve dualar yazılı olan koca kepçeyi pilava daldırır, pilavı koyar, sonra da aynı kepçe ile bakraçlara hoşaf dol­dururmuş. Böyle olunca koca hoşaf bakracının üstünde yağ tabakası olurmuş. Günlerden bir gün mutfak sorumlusu değiş­miş. Hoşafın üzerinde yağı görünce aşçı başını azara çekmiş. “Bu ne rezalet! Bundan böyle önce hoşaflar doldurulacak, sonra kepçe yıka­nıp pilavlar konacak” diye emir vermiş.

Emir uygulanmış. Tabii hoşafın üzerinde yağdan eser kalmamış. Bu sefer de isyan çıkarmak için her bahaneyi değerlendiren yeniçeriler yine isyan bayrağı çekmişler:“Hakkımızı yiyorlar, malzemeden çalıyor­lar. Hoşafı yağını bile kestiler, biz yağlı hoşaf isterüüük!” diye bağırmışlar.
İşte böyle, insanın düş kırıldığına uğradı­ğı, hayıflandığı, canının sıkıldığı durumlarda ne diyeceğini ya da ne yapacağını bilemediği zamanlarda kullanılır bu deyim.
Bizde de Cumhurbaşkanımıza muhalif tüm kesimlerde hoşafın yağı kesildi. Tam  bağımsızlık yolunda hızla ilerleyen Türkiye batıdan uzaklaştı diye eleştiriliyor. Dünün “kahrolsun Amerika, kahrolsun emperyalizm ‘ slogancıları batı mandacısı oluverdiler.
Nükleer enerjiye geçiş yapıyor ülke, bizimkiler çevreci ayağına istemezük diyorlar.
Dünya beşten büyüktür diyor, bizim-adalet??- yürüyüşçülerinden ses yok.
G20'nin en hızlı büyüyen ekonomisi olmuşuz, bizimkiler batıyoruz diye bağırıyor.
Ülkede OHAL olduğunu hisseden kimse yok, gelen batılı gazeteciler ortalıkta asker, polis görmemenin şaşkınlığını yaşıyor. Bizimkiler ülkede can ve mal güvenliğini yok, sakın yatırım yapmaya gelmeyin diye feryat ediyor.
Ülke güvenliğimiz için ordumuz dünyaya parmak ısırtan Afrin operasyonunu yapıyor. Bizimkiler biz başarılı olmadık,onlar stratejik geri çekildi diyor.
Ordumuza moral vermeye sanatçılarımız gidiyor. Bizimkiler hazmedemiyor, bunlar sanatçı değil, güruh diyor
Kendileri ise Demirtaş’a moral ziyaretine akın ediyor.
Türkiye sağlıkta, sosyal güvenlikte en ileri ülkelerle yarışıyor. Bizimkiler on beş yıl öncesinin rezilliklerini yok sayıp ne yapıldı ki diyor.
Binlerce kilometre yol yapıldı ne gerek vardı diyorlar.
Otobüs fiyatına her yere uçakla seyahat ediliyor. Bizimkiler hem binip hem de sanki yüzyıldır böyle imiş gibi bağırıyorlar.
Yaz yaz bitmez.
Hasılı kelam bizimkilerde hoşafın yağı kesildi. Haydi kazan kaldıralım derdindeler.
Cehalet...
Aymazlık...
Hazımsızlık...
Bizimkilerde gırla gidiyor...

Önceki ve Sonraki Yazılar