1. YAZARLAR

  2. Kerem Akyıl

  3. İki yiğit çıktı meydâne
Kerem Akyıl

Kerem Akyıl

Yazarın Tüm Yazıları >

İki yiğit çıktı meydâne

A+A-

7 Nisan Cumartesi günü Eskişehir Ticaret Odası’nın başkanı ve yönetimi belli olacak. Tam 16 bin 500 üyenin bulunduğu ETO seçimlerinin öneminden bahsetmeye gerek yok sanırım.

Mukayese etmeniz için söylüyorum, Tunceli Merkez’in 21 bin 500 seçmeni bulunuyor. Sadece bu rakamlar bile ETO seçimlerinin önemini gözler önüne koyuyor sanırım.

Ayhan Sezer kusurumuza bakmasın, bu seçimlerin Metin Güler ve Erdoğan Tekgöz arasında geçeceğini söyleyebiliriz. Her iki aday da belli kesimlerin desteğini arkasına alarak seçimlere gidiyor. Her iki adayın da seçim argümanları, hitap ettikleri kesimler birbirinden farklı.

Aynen devamcılar Güler’in yanında

Metin Güler, var olan düzenin devam etmesini isteyenler tarafından destekleniyor. Elbette Güler ‘Her şey çok güzel’ demiyor. Ancak Eskişehir Ticaret Odası’nda işlerin iyi gittiğini, tecrübeli bir yönetimin olduğunu, bu yönetimin önümüzdeki süreçte daha iyi işler çıkacağını belirtiyor. “Bizim ticaret anlayışımız değişmez!” diyerek, seçim stratejisini özetliyor. Kendisi de köklü bir tüccar ailesinden gelen Güler’i destekleyenlerin en büyük kozu ise Fuar ve Kongre Merkezi…

Güler ve ekibi, Fuar ve Kongre Merkezi’nin Eskişehir ekonomisine ivme kazandıracağını vurguluyor.

Rakipleri ise Fuar ve Kongre Merkezi’nin daha ziyade sanayicilerin işine yarayacağını, aynı zamanda bir sanayici olan Güler’in esnafın parasıyla, sanayiciye hizmet ettiğini belirtiyor. Güler ve ekibinin en büyük kozlarından biri de ticaret odasını siyasetin dışında tutmak gerektiği söylemi. “Siyaset değişir, ticaret sabit kalır” diyen Güler Ailesi’nin, öteden beri Metin Güler’in ETO’da görev yapmasından rahatsız olduğu sır değil. Yani Metin Güler’in kendi ailesinin bile olacağına ihtimal vermediği bir misyonu var; ticarete siyaset karıştırmamak…

Bir şeyler değişsinciler Tekgöz’ü destekliyor

Öteki tarafta ise Erdoğan Tekgöz var… Tekgöz’ün seçim strateji ise, ‘Değişim seninle başlar’ sloganıyla vücut buluyor. Tekgöz’ün Metin Güler’den bir farkı da ‘minimum para harcayarak’ seçimi kazanmak üzerine kurulu.

Arnavut kökenli bir aileden gelen Erdoğan Tekgöz’ü, zaman zaman rahmetli Vehbi Koç’a benzetenler var. Nasıl mı? Bir örnekle izah edeyim.

Rahmetli Vehbi Koç bir otele gittiği zaman, bavullarını taşıyan çocuğa en küçük banknot neyse onu bahşiş olarak verdiğini söylerler. Yani şimdiki zamanın parasıyla 5 lira. Bir gün Vehbi Koç’a “Oğlun Rahmi Koç en büyük banknottan (Şimdiki zamanın parasıyla 200 lira) 3 – 4 tane bahşiş veriyor. Siz niye 5 lira veriyorsunuz?” dedikleri zaman Vehbi Koç’un cevabı, “Verir tabii. Zengin çocuğu o…” olur.

Güler’in aksine Erdoğan Tekgöz, kuvvetli bir sermayeyle iş yaşamına girmiş bir isim değil.

Elbette koç ailesiyle Tekgöz ailesini karşılaştırmak gülünç olur. Koç ailesinin Türkiye’de bir fenomen olduğunu belirtelim. Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’den tutun, Ali Koç’la arkadaş ve OPET’de çözüm ortağı olan Harun Karacan’a kadar Koç ailesini Türkiye’de herkes bilir, bir şekilde organik ilişkinin içinde olabilir. Biz Erdoğan Tekgöz’e ‘Vehbi Koç’un yerel bir versiyonu’ diyelim…

Bu arada yeri gelmişken Tekgöz hakkında az kişinin bildiği bir gerçeği de dile getirelim. Kuzey Kıbrıs’ta ciddi yatırımları bulunan Tekgöz’ün istese KKTC Milletvekili olması, hatta belki de bakan olması bile mümkün. Yani kendisi siyasetin dışında bir isim değil.

Sonuç olarak her iki adayın da er meydanına çıktığı bir ortamdayız. İki yiğit çıkmış meydâne, ikisi de birbirinden merdane… Bakalım kim kimin sırtını yere getirecek?..

Kazanan kim olursa olsun, Eskişehir’e hayırlı olsun diyelim.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.