1. YAZARLAR

  2. Kerem Akyıl

  3. İlk vekil Kabukçuoğlu
Kerem Akyıl

Kerem Akyıl

Yazarın Tüm Yazıları >

İlk vekil Kabukçuoğlu

A+A-

Seçimlerin 24 Haziran’da yapılacağının açıklanmasıyla birlikte, hummalı bir aday adaylığı süreci başladı. Üstelik yeni düzenlemeye göre 6 olan milletvekili sayımızın 7’ye yükseltilmesi de, bu yarışın hızlanmasına neden oldu.

AK Parti’nin işi çok zor

AK Parti’nin işi en zoru. Son bıraktığımda tam 38 aday adayı vardı. Bu adaylar arasından nasıl seçme yapılacak? 4’üncü sıradan gösterilen AK Parti adayı yerinden memnun olacak mı? Temayül yoklamasının sonuçları, aday belirleme işinde ne derece belirleyici olacak? Nabi Avcı yeniden vekil olacak mı? Olmayacaksa bakanlık yolu mu açılacak, rektörlük yolu mu? Harun Karacan ne yapacak? Bir profesör olan Emine Nur Günay vekil mi olacak, yoksa rektörlük adaylarından biri olarak mı görülecek? Ya da tam anlamıyla üzeri mi çizilecek?

CHP’de ‘Hoca’ faktörü işleyecek mi?

CHP’nin de durumu pek kolay değil. İlk üç sırayı kim alacak? Gaye Usluer yeniden Eskişehir adayı olacak mı? Partinin ve Eskişehirlilerin çok sevdiği Utku Çakırözer, Ankara’ya mı ‘uzaklaştırılacak?’ Eski İl Başkanı Sinan Özkar’ın durumu ne olacak? Adayların sırasını Eskişehir mi belirleyecek, yoksa Ankara mı? Eğer Eskişehir belirleyecekse, Yılmaz Büyükerşen ‘kontenjanı’ nasıl işleyecek? Aday belirlerken Kazım Kurt, Büyükerşen’in mi yanında olacak? Ahmet Ataç’ın fonksiyonu ne olacak? Muharrem İnce’nin vekil belirlemede dahli olacak mı?

Kadir Bıyık nereden aday gösterilecek?

Gelelim MHP’ye… Açık konuşmak gerekirse, MHP’nin yeni parlamentoda 20’nin altında vekil alması çok ayıp olur. Ben Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın ne yapıp edip, MHP’nin yeni dönemde grup oluşturmasını sağlayacağını düşünüyorum. Ancak o 20 vekilden biri Eskişehir’den olabilir mi? MHP’de en kötü günlerde partisinin ‘kalebentliğini’ yapan Kadir Bıyık’ın da vekil olmayı hak ettiğini düşünüyorum. Peki bu sorun nasıl çözülecek? Bıyık AK Parti sıralarından mı aday gösterilecek? Gösterilecekse ilk üç sırada mı olacak, yoksa 4’üncü sıraya mı konacak? ‘Garanti’ bir yerde aday olursa bu durum AK Parti içinde huzursuzluk mu yaratacak? Garanti bir sırada aday gösterilmez veya MHP’den aday gösterilirse, bu durumda MHP tabanından, seçimler için çalışması nasıl beklenecek?

Vallahi ben yoruldum

Bu soruları daha da uzatmak mümkün aslında. Fakat herkesin kafasından geçen bu soruların – ancak bir kısmını – yazarken inanın ben bile yoruldum. Ancak Eskişehir’de bir parti var ki, durumu çok rahat; İYİ Parti… Partinin kurucu İl Başkanı Arslan Kabukçuoğlu, milletvekilliği aday adayı olduğunu açıkladığı zaman, pek çok kişi bunun anlamının ‘ilk sıradan adaylık’ anlamına geldiğini kabul etmişti. Bir sürpriz olmazsa Kabukçuoğlu’nun Eskişehir’de ilk sıradan aday gösterilmesine ve yeni dönemde Ankara’ya gitmesine kesin gözüyle bakıyorum.

İYİ Partililer Eskişehir’de “2 vekil, 3 vekil hayali” kuruyor mudur? Bakın orasını bilemeyeceğim. Ancak kendilerine – naçizane – tavsiyem, bir vekilliği öpüp başlarına koymalarıdır. Zira Eskişehir’de AK Parti’nin üç, CHP’nin üç ve İYİ Parti’nin de bir vekil çıkaracağını düşünüyorum…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.