Soner Yüksel

Soner Yüksel

Yazarın Tüm Yazıları >

İSTİFA

A+A-

Dün “Hayır sen kovamazsın, ben istifa ediyorum” diyenler için yanlış bir gündü. 24 Haziran tarihinde yapılacak seçim için istifa sayacı her dakika attı babam, attı…

Bir ara partilerde, belediye meclislerinde, bürokrasi de adam kalmayacak diye çok endişe ettim. Hatta açık konuşmak gerekirse canım çok çekti, bende istifa edeyim istedim.

Hatta peçeteye “istifa” yazdım olmaz dediler, boş bir kâğıda yazıp Genel Yayın Yönetmenimiz Hakkı Kutlu’ya verdim, altında imza yok, istifa edemezsin diyerek, 450 m2 genişliğinde (gözüm yok) şömineli odasından geri çevirdi. Hevesimi kursakta bıraktı. Tabii "belki Soner gider" diye düşünen Kerem Akyıl’ın hevesini de…

Bir süre sonra kendime geldim. “İyi ki kamuda çalışmıyorum” dedim kendi kendime.

Kesin etraftan gaza gelir istifa ederdim. Ya aday adayı olacak parti bulamaz, ya da beni aday yapmayacaklarını anlayıp, bozulurdum. Sonra gurur yapar, istifa ettiğim işe de dönemez ve kesin ortada kalırdım.

Meğer işler kesin aday olunacak diye yürümüyor, istifalar o yüzden edilmiyormuş. Ne bileyim.

Kendime geldikten sonra Hakkı Kutlu’nun imzasız dese bile, 13 kapaklı çekmecesine koyduğu istifa yazılı kâğıdı aldım çaktırmadan. Kerem Akyıl’ın gözüne baka baka yaktım. Hem kâğıt yandı hem Kerem’in içi. Şaka yapmıştım diyerek olayı zarar görmeden savuşturdum.

İşin latifesi bir kenara. Bu istifa işleri dün bir hayli vaktimizi aldı. Aramızda sık sık buna bağlı espriler yaptık. Biliyorsunuz; her istifa aday olma amacıyla yapılmıyor. Kimileri isim reklamı, kimileri taraf belirtmek, kimileri de duruşunu göstermek için görevlerinden istifa ediyor ve gönlündeki partiden aday adayı oluyor.

Kimileri aday adayı olmadan izin alıyor, icazet bekliyor.

Kimileri icazet verilmese, destek almasa bile, konu komşu ne der diyerek, istifa ediyor.

Kimileri, ben sonradan "karar vericileri ikna ederim" diyerek, yola çıkıyor.

Sonuç olarak istifa edenlerin ancak yüzde 10’luk bir kısmı listelerde yer alacak. Geri kalanlar ise ya görevine dönecek ya da istifa etmişken başka işlere, başka hayatlara yelken açacak. Kimi de daha önce örneklerini gördüğümüz şekilde partisine ve çevresine sonsuza dek küsecek.

Ancak istifa edenlerin bazıları farkında olmadan iyi bir işe atıyor. Belki başka türlü hayatta kalkmayacağı, başkasına bırakmayacağı koltukları bu vesile ile başkalarına bırakarak bir rotasyon imkânı sağlıyor.

Onların yerine atanan, seçilen, görevi üstlenen isimler de muhtemelen kendilerini ispat etmek adına hayırlı işlere imza atıyor.

Hem bürokraside hem de partilerde bu değişim, bu taze soluklara en azından bu istifalar vesilesi ile tanık olmak da bardağın dolu tarafını görmek diyelim.

Bu arada zaten köşeleri tutulmuş, kısa sürede stratejisi belirlenmiş bu aday listeleri içindeki küçük boşlukları ve muhtemelen yeri garanti olanların arkasında yer almak için birbirini yiyecek olan aday adaylarına da bu meşakkatli süreçte başarılar diliyorum. Allah kolaylık ve sabır versin herkese.

Önceki ve Sonraki Yazılar