1. YAZARLAR

  2. Kerem Akyıl

  3. Kadir Bıyık’ı merak ettim
Kerem Akyıl

Kerem Akyıl

Yazarın Tüm Yazıları >

Kadir Bıyık’ı merak ettim

A+A-

Uzun süredir gündemin ilk sıralarında bulunan Şeker Fabrikaları’nın özelleştirilmesi meselesi, Eskişehir’de düzenlenen bir yürüyüşle yeniden manşetlerdeki yerini aldı.

Doktorlar Caddesi’nde başlayarak Espark’ın önüne kadar yürüyen protestocu grup burada bir basın açıklaması yaparak, şeker fabrikalarının özelleştirilmesinin – en azından Hükümetin zannettiği kadar – kolay olmayacağını gösterdi.

CHP ve DSP’nin Genel Başkan Yardımcısı düzeyinde katıldığı yürüyüşe, İYİ Parti, Saadet Partisi, ÖDP, Vatan Partisi ve Demokrat Parti yöneticileri de katıldı. Tabii yürüyüşün temelini şeker işçileri oluşturdu.

AK Parti yıllardır ‘Ce Ha Pe zihniyeti’ diyerek toplumu kamplaştırmayı ve oylarını korumayı başardı. Yalnız iş şeker fabrikalarının özelleştirilmesine gelince, bu taktiğin bir işe yaramadığını görüyoruz. Zira şeker fabrikaları sadece orada çalışan işçilerin değil, sayıları on binleri bulan çiftçinin de geçim kaynağı. O çiftçimizin de ekseriyetle AK Parti’ye oy verdiğini biliyoruz.

Özetlemek gerekirse AK Parti öyle bir işe girişti ki, sadık seçmenlerini işsiz duruma düşürebilir.

Tabii bu sıkıntıları Ankara’da oturanlar hissetmeyecektir. Ancak kapı kapı dolaşan AK Parti İl ve İlçe yöneticileri, Eskişehir’e danışılmadan alınan bu karardan çok etkilenecektir. Dündar Ünlü yönetimindeki AK Parti İl Başkanlığının gayet iyi çalıştığını görüyoruz. Odunpazarı İlçe Başkanı Volkan Doğan, zaten karınca gibi çalışıyor. Tepebaşı’nda İbrahim Kaynarca da giderek ağırlığını hissettiriyor. Kırsal ilçelerde ise AK Parti öteden beri iyi durumda.

Şimdi düşünebiliyor musunuz, vatandaşların sorunlarıyla tek tek ilgilenen, iş lazımsa iş, aş lazımsa aş bulan AK Partililerin önüne duvar gibi bir engel çıkacak; o da şeker fabrikalarının özelleştirilmesi.

Her ne kadar ‘Başbakanımız söz verdi, işçiler atılmayacak, fabrika kapanmayacak’ dense de, bu açılamaların pek bir işe yaramayacağına inanıyorum. Çünkü 16 yıllık AK Parti iktidarında pek çok fabrika özelleştirildi. Bir iki istisna dışında bu fabrikaların tamamının kapısına kilit vuruldu.

Üstelik bu kez, “Zaten AK Parti’ye oy vermeyen işçi kesiminin” değil, “Zaten AK Partiye oy veren çiftçi kesiminin” mağduriyeti söz konusu…

Özetlemek gerekirse AK Parti’nin Genel Merkezi, kendi İl teşkilatına kötülük yapıyor.

Bir diğer mesele de MHP İl Başkanlığı’nın şeker fabrikalarının özelleştirilmesine karşı tek bir kelam etmemiş olması. İl Başkanı Kadir Bıyık acaba neden iktidar partisi hariç, bütün partileri bir araya getiren bu etkinliğe katılmadı? Acaba “Şimdi orada İYİ Partililerle karşılarım, tatsızlık çıkmasın, canım sıkılmasın” diye mi düşündü?

Elbette bir AK Parti – MHP ittifakı söz konusu. Yalnız unutulmasın ki birileri bu ittifakı, “MHP kendisini AK Partiye yamadı” diye göstermeye çalışıyor. Bu tip ‘Algı oyunları’na arşı gerekli girişimlerde bulunmak da MHP’nin işi.

Eskişehir gibi önemli bir şehirde, şeker fabrikalarının özelleştirilmesi gibi önemli bir konuda, MHP gibi önemli bir partinin açıklama yapmamış olması, bu partinin giderek ‘önemsiz’leşmesine yol açar.

Bizden hatırlatması…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.