1. YAZARLAR

  2. Soner Yüksel

  3. KESİNLİKLE OLMAZ DİYEN VAR MI?
Soner Yüksel

Soner Yüksel

Yazarın Tüm Yazıları >

KESİNLİKLE OLMAZ DİYEN VAR MI?

A+A-

CHP Eskişehir’i kale gibi görüp, seçim kaybetmeyiz diye düşündüğü için olsa gerek gayet rahat davranıyor. Oysa bazı senaryolar gerçekleşirse büyük bir yıkım yaşayabilir.

Malum parti 2019 hazırlıklarını sahadan ziyade masada yapıyor ve bir süre daha yapmaya devam edecek gibi.

Ve şu an o masa da birçok ihtimal var.

Büyükerşen’in Cumhurbaşkanı için aday gösterilme ihtimali de hesaplar dahilinde, onun yerine kimin aday gösterileceği de.

Ancak hesapların içine dahil edilmesi gereken başka bir senaryo daha var ki o da Büyükşehir adayı yapılmazsa Ahmet Ataç’ın göstereceği reaksiyon.

Her ne kadar Ataç CHP’den başka bir yere gitme ile ilgili bugüne kadar sinyal vermemiş olsa da şartlar onu rahatsız edecek bir şekilde ilerlerse şayet, Ataç Başka bir partinin adayı olamaz diye kesin bir dil kullanamayız.

Belki Ak Parti ya da İyi Parti tabanı bile Ataç bizim adayımız olsun diye iç geçirebilir ancak mevcut koşullar göz önünde tutulduğunda DSP’nin Ataç’ı aday göstermek istemesi, Ataç’ın DSP’den aday olmayı kabul etmesi çok daha mümkün.

Peki, bu çoğalan söylenti gerçekleşir ise DSP Ataç ile Büyükşehir’i kazanır mı? Zor ama mümkün.

CHP’nin böyle bir durumda hem Büyükşehir hem de İlçe Belediyeleri kazanma ihtimali var mı? Mümkün ama çok zor.

Büyükerşen olmazsa Büyükşehir’de mücadele etmek, Ataç olmaz ise Tepebaşı’nda mücadele etmek kolay bir iş değil.

Hele ki Ataç başka partiden aday olursa iddia edildiği gibi Tepebaşı’nda Ataç’ın yerine Büyükşehir Genel Sekreteri Engin Çakmak düşünülüyorsa o zaman hesapların daha da karışık ve partiyi kaosa sürükleyeceği su götürmez bir gerçek.

Tabi bu bir senaryo, iddiadan öteye geçemiyor. Ancak insanların böyle bir senaryoyu son günlerde çok sahici bir dille ifade ediyor oluşu bile düşündürücü.

Son yıllarda bir türlü süregelmeyen ortak tavrı gözlemleyip, il ve ilçe kongrelerindeki tabloyu görüp, Belediye meclislerinde Espark yanındaki rekreasyon alanı, 25 binlik planlarda Satılmış köyü tarafındaki sanayi sitesi planı ve son olarak Yeşiltepe’de yaşanan anlaşmazlıkları da düşününce insanlara bu senaryo olmaz diyemiyoruz ya… Biz buraya not düşüp, ileride yine bir hatırlayalım bakalım.

Ne kadarı gerçek, ne kadarı dedikoduymuş...

Önceki ve Sonraki Yazılar