1. YAZARLAR

  2. Kerem Akyıl

  3. Kıyametin koptuğunu görsen de Elindeki fidanı dik
Kerem Akyıl

Kerem Akyıl

Yazarın Tüm Yazıları >

Kıyametin koptuğunu görsen de Elindeki fidanı dik

A+A-

21 – 26 Mart tarihleri arasında kutlanan Orman Haftası kapsamında Eskişehir’de de çeşitli etkinlikler düzenlendi.

Öncelikle şunu belirteyim, bizim daha çok binaya değil, daha çok ağaca ihtiyacımız var. “İğneyi kendine, çuvaldızı başkasına batır” demiş atalarımız ama, biz bazen çuvaldızı da kendimize batırmaya pek meraklıyız.

Evet… Maalesef Türkiye’de çevreci politikaların yürütüldüğünü söylemek güç. Fakat şunu unutmayalım; bütün dünyada çevre sorunları ikinci plana itiliyor, bir takım büyük şirketlerin servetlerini artırması ön plana alınıyor, tabii maalesef. Yani kabahatli olan ‘Biz Türkler’ değiliz, ‘Biz insanlar’ız.

Her neyse…

Bu cennet gibi güzel dünyayı cehenneme çevirmekle meşgulken, birilerinin ağaç dikmesi, fidan dağıtması güzel bir şey.

Bunlardan biri de Odunpazarı Dernekler Platformu Onursal Başkanı Volkan Doğan idi. Bildiğiniz gibi kendisi aynı zamanda AK Parti Odunpazarı İlçe Başkanıdır.

Doğan ve arkadaşları Orman Haftası kapsamında çeşitli mahallelere giderek fidan dağıttı. Sırasıyla Gökmeydan, Yenikent, Hamamyolu, Gündoğdu, Emek ve 71 Evler’e giden Doğan, her bir bölgede binlerce fidan dağıttı. Fidanları şehitlerimizin anısına dağıtan Doğan, her bir fidanla birlikte bir Türk Bayrağı vermeyi de ihmal etmedi.

Bir yandan Zeytin Dalı Harekatında, bir yandan da yurt içindeki anti terör operasyonlarında kaybettiğimiz şehitlerimize de böylelikle dikkat çekilmiş oldu. Söz konusu etkinliği Eskişehir Milletvekili Emine Nur Günay da destekledi. Profesör Günay, bazı fidan dağıtım organizasyonlarına katılarak, duyarlılığını göstermiş oldu.

Ancak asıl sürpriz Erzurum Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu’nun da bu organizasyona katılarak destek vermesiydi. Aynı zamanda NATO’nun Parlamenterler Asamblesi’nde çalışan Taşkesenlioğlu’nun şehitlerimizin de anıldığı bir organizasyonda yer alması manidardı. Tabii NATO’daki sözde dostlarımızın bazılarının suratına tükürülse, ‘Ya Rabbi şükür, yağmur yağıyor’ diye tepki verdiğini biliyoruz. Taşkesenlioğlu’nun bu ‘ince’ göndermesinden dolayı yüzleri kızarmış mıdır? Artık orasını bilemeyeceğim.

“Kimileri yaşatır, kimileri yok eder” sloganıyla fidan dağıtan Doğan’ın ağaçları yaşatmak ve yok etmek üzerine söylediği bu sözler de, sanırım Hamamyolu’ndaki ağaç kayıplarına ilişkin gönderilmiş ‘ince’ bir mesajdı.

Artık anlayana sivrisinek sazdır diyelim…

Volkan Doğan ve mesai arkadaşlarını 10 binlerce fidan dağıttığı için tebrik ederim. Ancak fidan dağıtımı ve şehitlerimizin bu vesileyle anılmasını siyasallaştırmadığı için ayrıca tebrik ederim. AK Partili kimliğini değil de, Odunpazarı Dernekler Platformunun adını kullanması da isabet olmuş.

Öyle bir dönemde yaşıyoruz ki, bir AK Partili sokakta gördüğü dilenciye para uzatsa, “Gördün mü bak! Rüşvet alışverişi yapıyorlar” diyecek çok adam var. Ya da bir CHP’li kışın yiyecek bulamayan serçelere ekmek kırıntıları atsa, “İşte Ce Ha Pe zihniyeti, mukaddes ekmeğimizi yerlere atıyorlar” diyen birileri çıkabilir.

Üzerinize afiyet, milletçe biraz ‘kafayı üşütmüş’ durumdayız…

Bu açıdan da baktığımızda Volkan Doğan ve arkadaşlarının çalışmaları daha bir anlam kazanıyor sanırım…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.