1. YAZARLAR

  2. Soner Yüksel

  3. Kulisler o isimleri konuşuyor
Soner Yüksel

Soner Yüksel

Yazarın Tüm Yazıları >

Kulisler o isimleri konuşuyor

A+A-

CHP Eskişehir’de erken seçim sürecine beklendiği gibi hareketli başladı. Aday adayı olacaklar hazırlıklarını yapıyor. Kapalı kulislerde konuşulan isimlerin sayısı her gün artıyor. Kimileri niyetli, kimileri kararsız, kimileri teklif bekliyor. Ancak çoğunluğun gözünü çevirdiği nokta haklı olarak Yılmaz Büyükerşen.

Büyükerşen, Cumhurbaşkanı adayı olacak mı? Olmayacak mı? Yılmaz Hoca’nın adaylığına göre bekleyecek, ya da sahaya çıkacak isimler var.

Eskişehir’in vekil sayısı artık 7 olacak. Hesaplar çok ince, süre çok dar ve bana göre; yakın gelecekte yapılacak yerel seçimi de düşünmek gerekiyor.

Mevcut milletvekilleri içinde yeniden aday olması mümkün olan tek isim Utku Çakırözer.

Bu yüzden karşımıza Çakırözer dışında, yepyeni bir liste, yıpranmamış ve herkesten oy alabilecek isimlerle çıkılmasını bekliyorum.

Bunun ilk hamlesi de, sürpriz sayılmayacak bir isim, Engin Çakmak olacak.

Bence; Yılmaz Hoca aday olmayacak ve Çakmak’a “Eskişehir sana emanet oğlum” diyecek.

Aday olması muhtemel isimler içinde ,ağırlığı olan iki kadın aday adayı var. Kulislerde iki isim bolca konuşuluyor. Muhtemelen biri aday olur ama ikisi birden listeye girerse de, şaşırmam ve yadırgamam.

Biri Kent Konseyi Başkanı Nuray Akçasoy, diğer isim ise CHP eski kadın kolları başkanı, şu an ise CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Fatma Köse’nin MYK üyesi Figen Kahya.

Bir diğer muhtemel aday adayı ise, dün Ankara’ya giden muhtarlara aday olduğunu açıklayan ve otobüste poğaça ısmarlayan CHP İl Başkanı Sinan Özkar.

Engin Çakmak ile ilgili dün yazdım zaten. Engin Çakmak, rüştünü ispat etmiş, başarılı, kimsenin itiraz etmeyeceği bir isim. Bana göre liste başı olması şaşırtıcı olmaz.

Nuray Akçasoy, Kent Konseyi ve Tepebaşı Belediye Meclisi’nden tanıdığımız, Büyükerşen’e yakın bir isim ve daha onu da geçtiğimiz günlerde muhtemel aday adaylarından biri olarak öngörmüştük.

Bir başka iddialı isim de CHP Kadın Kolları Başkanlığı sürecinde büyük karşılık gören ve iki ay önce yapılan CHP kongresinde, ismi il başkanlığı için yakıştırılan Figen Kahya.

CHP Kadın Kolları MYK’sında aktif olarak görev yapan Kahya’yı yakından tanıyanlar çok iddialı. Büyükerşen ve Kazım Kurt ‘a yakın bir isim olarak biliniyor. Üstelik parti tabanının sevdiği ve Emirdağlıların oylarını da kitle olarak alabileceği için avantajlı olduğunu da söyleyebiliriz.

Muhtemel aday adayları içinde sürpriz sayılan isim ise CHP İl Başkanı Sinan Özkar. Özkar dün parti meclisinde alınan tavsiye kararına uyar ve aday adayı değilim der mi bilemiyorum. Ancak aday adayı olması durumunda hem ona bugüne kadar destek olanları üzeceği, hem de aday yapılsa bile seçilecek sırada yer alması bana göre çok kolay değil. Kendisine “milletvekili olacaksan, il başkanı olma” uyarısında bulunan Büyükerşen’i de unutmamak lazım.

Tabi tahminlere eklenecek isimler, Hoca’nın birkaç gün içinde netleşmesi beklenen adaylık durumuna göre artacaktır. Ancak bu seçimin diğer seçimlerden çok daha stratejik olması, aday belirleme sürecini zorlaştıracaktır. Özellikle kişisel hesaplaşmalar ya da hatır, gönül işlerinden ziyade CHP’nin 4 vekil hedefini tutturacak, üstüne koyması beklenen isimlerle yola çıkması şart.

Hele ki Ak Parti’ye karşı Saadet Partisi, İYİ Parti, Demokrat Parti ve diğer sağ görüşlü partilerden alınması gereken oylar düşünüldüğünde bir değil, on kere düşünmek farz olur.

Şu ana kadar ismi geçen aday adaylarını düşünürsek, gidişat iyi gibi. Ancak ilerleyen günlerde çadır karışırsa şaşırmam. Bu da CHP genlerinde normal sayılacak bir refleks. Ancak iyi yönetilirse ciddi avantaja dönüşeceğini de unutmayalım.

Önceki ve Sonraki Yazılar