1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Küpeli VETO mu yedi !
Küpeli VETO mu yedi !

Küpeli VETO mu yedi !

Medya Midas olarak kamuoyunda yer alan bazı gelişmelerin perde arkasına farklı açılardan bakacak ve aslında insanlar arasında konuşulsa da , yazılıp çizilmeyen bazı gelişmelerle yaşananların öyküsünü sizlere aktaracağız. ASLINDA NE OLDU?

A+A-

Küpeli VETO ‘mu yedi?

 

Ak Parti İl Kongresiyle birlikte görüldü ki yıllardır parti içinde aktif görevlerde olan ve hemen her yönetimde yer alan Küpeli ailesi bu kez yönetimde yer alamadı.

Kimileri için sürpriz bir gelişme olsa da parti içinde ve dışında bu gelişmeyi sürpriz olarak görmeyen ve bekleyen çok kişi vardı.

Peki, aslında ne oldu?

Küpeli ailesinin geçmiş süreçlerde bazı cemaatlere yakın olduğu söylentisinin verdiği rahatsızlık bir yana bir de Eskişehir için çok önemli olan ESO ve EOSB seçim süreçlerine de partinin öyle ya da böyle müdahil olarak gösterilmesi parti içinde bazı rahatsızlıklar yarattı.

Bir tarafta yıllardır partinin içinde yer alan Küpeli ailesindeki isimlere zeval vermemek için formül arayan Ak Parti yönetimi diğer taraftan onları partinin aktif görevlerinden ayıracak bir formül arayışına girdi.

Bundan birkaç ay önce Küpeli ailesi istifa ettirilse dedikodular alıp başını gidecek sadece Aile değil parti ve yöneticileri de bazı sıkıntılar yaşayacaktı. Birileri bu hamle için neden beklendi diye sorarsa cevabı verilemeyecek, üstüne üstlük CHP kanadı bu malzemeyi çok iyi kullanacaktı.

Yeniden yönetimde Küpeli ailesine yer vermek ise parti yöneticilerinin almak istemediği bir sorumluluk haline geldi. Kimse yarın karşısına çıkması muhtemel bir şüpheden dolayı zan altında kalmak istemiyordu.

Küpeli Ailesinden Nadir Küpeli’nin EOSB seçim sürecinde olması da parti yönetimini düşündüren bir hadiseydi.

Destek verilse bir türlü, verilmese başka türlü söylentilerin arkası kesilmeyecekti.

Sonunda aranan formül bulundu. Küpeli ailesine son bir isteğin var mı diye soruldu. Bunun üzerine aslında daha erken yapılması planlanan Ak Parti İl Kongre tarihi EOSB seçimi sonrasına planlandı.

Böylece EOSB seçiminden önce Küpeli Ailesinin partiden bir nevi VETO yediği gibi bir intibaa oluşmayacak ve seçim sürecinde bu handikap yaşanmayacaktı.

Öyle de oldu. Önce EOSB seçimi yapıldı ve Nadir Küpeli sadece birkaç oy farkla seçimi kazandı. Şayet kongre 1 hafta önce yapılmış ve Küpeli isminin veto yediği yayılmış olsaydı, seçim kazanılması imkansızmış denilebilecek kadar az bir fark ile hem de ..

Ardından Ak Parti İl Kongresi yapıldı ve yeni yönetimde Küpeli ailesinden herhangi bir isim yer almadığı gözlendi.

Seçim sürecinde şaşırtıcı olarak algılanan CHP’den bazı isimlerin Küpeli’yi, Ak Parti’nin ise Kesikbaş’ı desteklediği yönündeki gelişmeler ise aslında bu pencereden bakınca şaşırtıcı değil olağan olarak algılanıyor.

Birde süreç sancılı geçti ama vetoyu parti değil Küpeli ailesi verdi diyenlerde var. Partinin Küpeli ailesine yeni yönetimde yer vermek istediği ama seçim sürecinde istediği desteği alamadığı için Küpeli ailesinin aktif görev almadığı yönündeki iddiaları da bir dip not olarak buraya iliştirelim.

Sonuç itibariyle çok yakın bir zaman da ESO seçimi var. Küpeli bu seçimi de kazanırsa sorun yok. Asıl merak edilen soru seçimi Kesikbaş’ın kazanması halinde Küpeli ve yönetiminin ESOB’den istifa edip, etmeyeceği?

Zira ikisini aynı kişi yönetmezse Belediye Meclisi gibi olur, beklenen sağlıklı çalışma ortamı olmaz diyen Küpeli için asıl sınav herhalde seçim sonucuna göre göstereceği refleks olacaktır.

Medya MİDAS

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler