1. YAZARLAR

  2. Soner Yüksel

  3. Küpeli’de kazandı, Kesikbaş da
Soner Yüksel

Soner Yüksel

Yazarın Tüm Yazıları >

Küpeli’de kazandı, Kesikbaş da

A+A-

Sanayi odası seçim sürecinden tek bir galip, tek bir zafer, tek bir kahraman çıkartmaya çalışanlar bence büyük hata yaparlar. 
Dün neticelenen seçim süreci resmî sonuç olarak böyle düşünenleri haklı çıkarsa da çerçeveyi geniş tutanlar aslında kimsenin kaybetmediğini görebilirler. 
Bir kere hem kuvvetli muhalefeti ile ESO meclisinin her meclis üyesi ile çok çalışması gerekeceği ve devamsızlık yapamayacağı bir sonuç ortaya çıktı. 
Bir de Organize Sanayi Bölgesi ile rekabet edecek, buna karşın uyumlu olmak adına asgari müşterek de buluşmanın mecbur olduğu bir yapı.
Bu Üretim, yatırım, atılım, iş birliği, ihracat, ARGE diye sıralanıp giden bir çok konuda kendi vizyonu ispat etmek isteyen ayrı ama birbiriyle çalışmak zorunda olan 2 grubun rüştünü ispat çabası olacak. 
Bir sonraki seçimi düşünen, düşünmek zorunda olan herkes en iyinin peşine düşecek ve bundan kazanan elbette sanayi ile orantılı olarak Eskişehir olacak. 
Celalettin Kesikbaş’ın ESOB seçiminde kaybetmesi nasıl mağlubiyet olarak yorumlanamazsa, Küpeli’nin ESO seçiminde kaybetmesini de mağlubiyet olarak kodlamamak lazım. 
Sonuç olarak kişilerin değil, tüzel bir kişiliğin, üretimin en önemli ayağı olan Sanayi’nin geleceği için ona liderlik eden ve etmek isteyen kişilerin tavrını incelemek lazım. 
Dün en güzel, en umut verici manzaralara seçimin ardından şahit olduk. 
Sandıktan çıkan sonuçlara rağmen Kırmızı Kravatlıların sevinç çığlıkları atmamaları, davul zurna çaldırmamaları, rekabet ettikleri insanları incitmemek adına çaba harcamaları harikulade bir nüans. 
Kaybedenlerin, kazananları tebrik etmeleri, başarı dilemeleri, kin gütmeden ve olağan heyecanı gerginliğe çevirmemeleri de takdire şayan bir tablo. 
Küpeli ile Kesikbaş’ın seçim sonuçlarından sonra el sıkışarak verdikleri fotoğraf ve en önemlisi Kesikbaş’ın yıllardır Başkanlık yapan, bu yarışta da karşı grupta yer alan Savaş Özaydemir ile olan sohbeti bence umut çiçekleri yeşertecek en güzel izlenimlerdi. 
Kesikbaş, Özaydemir’e hem de seçimi kazandıktan dakikalar sonra, 
“Teşekkür ederim, sizin yolunuzdan daha çok çalışarak ilerleyeceğiz, sizlerin tecrübesi, desteğine ihtiyacımız olacak, sizleri yanımızda görmenin sinerjisi ile kazanan Eskişehir olacaktır. Hep birlikte beraber çalışacağız” dedi. 
Biz kazandık, tarih yazdık, siz karşı listedeydiniz gibi hesap tutan adam profilinde olmadığını bir kez daha kanıtladı. 
Evet artık seçim bitti. Artık taraf değil, bertaraf olarak Eskişehir için neler yapılabilir mesaisi başlıyor. 
Kaybedeni yok, kazananı çok bu süreç seçim maratonundan daha zor, daha iddialı ve bir kadar da sabırsız bir gözle takip edilecek. 
Umarım dünün hesabını bugüne taşımadan, tahmin ettiğimiz gibi başarısı bol bir süreç izleriz. Herkese hayırlı olsun.

Önceki ve Sonraki Yazılar