1. YAZARLAR

  2. Kerem Akyıl

  3. Küpeli’yi taca çıkartır
Kerem Akyıl

Kerem Akyıl

Yazarın Tüm Yazıları >

Küpeli’yi taca çıkartır

A+A-

Seçimler yaklaştıkça ortalık kızışmaya başladı. Bahsettiğim 2019 seçimleri değil. Gerçi o işin de suyu kaynıyor. Ama o başka zamanın konusu.

Bahsettiğim oda ve borsa seçimleri. Eskişehir Ticaret Borsası’nda bir mesele yok. Başkan Ömer Zeydan’ın tuzu kuru. Zaten kimsenin borsa içinden ona rakip çıkması mümkün değil. Girecek seçime, oyunu atacak, önceden hazırladığı zafer konuşmasını yapacak, mesele kapanacak.

Ama, fakat, ve lakin…

Ancak, yalnız, oysaki, hâlbuki ve öte yandan…

İş Eskişehir Ticaret Odası ve Eskişehir Sanayi Odası seçimlerine gelince değişiyor.

ETO seçimlerinde ne gelişmeler oluyor meselesini bir başka yazıda ele alalım. Biz ESO seçimlerinde neler oluyor ona bakalım.

Şimdiye kadar ESO seçimleri Eskişehir’i gündemine oturmazdı. Savaş Özaydemir seçimlere katılır, kazandıktan sonra konuşmasını yapar, şehrin ileri gelenleri de kendisini ziyaret edip çiçek filan götürürdü. Ne zaman ki Savaş Özaydemir bir daha aday olmayacağını açıkladı, işler değişti. Yerine aday gösterdiği Nadir Küpeli, eski yönetimin adamı imajından kurtulamadı. Açık konuşmak gerekirse Küpeli, Savaş Özaydemir gibi karizmatik bir kişi de değildi. Özaydemir’i sevmeyenler bile kendisine saygı duyardı.

Aksi gibi bir de kimsenin tanımadığı genç bir isim çıktı ortaya, Celalettin Kesikbaş…

Başlarda Kesikbaş’a kimse şans vermiyordu. Fakat Celalettin Kesikbaş gece oldu demedi, gündüz geldi demedi çalıştı. Önce kendisini tanıttı. “Geçmişim temiz” dedi. “Vergimi devletime veriyorum, himmet – zimmet işlerini ben bilmem’ dedi.

Ayrıca sanayicilerin sorunlarına da değindi. Yıllardır yapılamayanları ortaya koydu. Eski yönetimin bir parçası olan Nadir Küpeli’nin, yapılamayanlarda payı olduğunu ima etti.

Kesikbaş gitti, OSB seçimlerini de kuralına uygun bir şekilde yaptırdı. Seçimlerde başarı gösterdi ama, 5 oy farkla kaybetti…

Şimdi bu iki aday ESO seçimlerinde yine karşı karşıya gelecek. Bu kez oy verenler sadece sanayiciler olacak…

Şimdi herkes tutturmuş, hangi siyasi, kime destek veriyor onu konuşuyor. Bir başka değişle kim kazanırsa, hangi politikacı sevincinden göbek atar o meseleyi tartışıyor…

Kulisler karışık, dedikodular bitmiyor…

Nadir Küpeli’nin ‘Beni AK Parti destekliyor’ dediğini duyuyoruz. Fakat öyle gelişmeler oluyor ki, hani nasıl söylesek, Küpeli’yi taca çıkartıyor.

Öncelikle Küpeli’nin ‘Beni AK Parti destekliyor’ derken, Harun Karacan’ı kast etmediğini sağır sultan bile öğrendi. Bu arada Nabi Avcı ve Emine Nur Günay’ın “AK Parti olarak, biz bu seçimlerde taraf değiliz” demesi de önemli. Bu açıklamalar aslında “Biz Küpeli’yi desteklemiyoruz” anlamına geliyor. Neden mi? Çünkü Kesikbaş’ın bir kere bile ortaya çıkıp, “Beni AK Parti destekliyor” dediğine kimse şahit olmadı da ondan…

İyi anladık; Avcı ve Günay desteklemiyor. Peki Karacan köstekliyor mu? Karacan’ın ne yaptığını, Küpeli’ye mesafeli olduğunu bilmeyen yok. Fakat Harun Karacan ne yapıyorsa, bunu kendi kişisel ilişkileriyle yapıyor. Yani işin içine AK Parti’yi katmıyor. Öte yandan Avcı ve Günay da AK Parti adına açıklamalar yapıp, kimseyi desteklemediklerini belirtiyor.

Bütün bunlar bir araya geldiğinde de, Küpeli’nin ağabeyinin partisi tarafından taca çıkartıldığı anlaşılıyor.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.