1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Kurt ‘SOBE’ dedi
Kurt ‘SOBE’ dedi

Kurt ‘SOBE’ dedi

Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, Emek Mahallesi’ne giderek vatandaşların talep ve şikayetlerini dinledi. Özellikle SOBE çalışmaları üzerinde duran Kurt, yaşlıların her zaman arkasında olduklarını belirtti

A+A-

Emek mahallesinde katıldığı halk buluşmasında Odunpazarı Belediyesi’nin halkçı uygulamalarını anlatan Kazım Kurt, Odunpazarı Belediyesi’ni halkçı, sosyal demokrat bir anlayışla yönettiklerinin altını çizdi. Odunpazarı Belediyesi’nin yaşlılar için hayata geçirdiği projeleri anlatan Başkan Kurt, "Emek mahallesinde bulunan Zümrüt Park içine Koca Çınar Yaşam Merkezi’ni inşa ettik. 10 dönüm kadarlık bir bahçenin içine yaklaşık 250 metrekarelik bir bina yaptık. Yaşlılarımız canı sıkıldıkları zaman gidecek yer bulabiliyor. Evde bir şey yapmadıkları için canları sıkılıyor. Buraya gelip sosyalleşiyorlar. Bazen resim yapıyorlar, bazen müzik yapıyorlar, bazen oyun oynuyorlar. Güzel bir şey. Şu anda 90 civarında yaşlımız burada oturuyor. 400 bin nüfuslu bir belediyeyiz diye devlet bize 400 bin kişi için para gönderiyor. Biz o parayı insanlar için harcamalıyız. O insanların yararlanması için harcamalıyız" dedi.

SOBE’ye dikkat çekti

Odunpazarı Belediyesi’nin Sağlık Odunpazarı İle Evinizde (SOBE) projesine de değinen Kazım Kurt, "İhtiyaç sahibi, yaşlı, kimsesiz, hasta evde tek başına. Gidiyoruz her türlü ihtiyacını gideriyoruz. Bakımını, evin bakımını, evin tadilatını, temizliğini yapıyoruz. Musluğu mu patladı musluğunu, camı kırıldı camını tamir ediyoruz. Tırnağı mı kesilecek, tırnağını kesiyoruz. Yeni bir uygulamaya daha başladık. Bu ihtiyaç sahiplerine artık ozonlu su ile banyo yaptırıyoruz. Yaşlılarımıza bu hizmeti veriyoruz. Şu anda 800 civarında yaşlı rutin, periyodik olarak her ay ya da ihtiyaç durumuna göre gidiyoruz ve bu ihtiyaçlarını gideriyoruz. Şimdi bunu normalde yaptıramazsın. Yapamazsın çünkü bu işler hem pahalı hem de lüks işler ama bu insanların bunu hak ettiğini düşünüyoruz" diye konuştu.

Başkan Kurt şunları söyledi, "Bir kart dağıtıyoruz, halk kart. Yoksullara veriyoruz. Yoksullar eskiden erzak paketi ile alıyordu. Geliyordu kamyonu yanaştırıyordu. Belediye Başkanı buraya dağıtıyordu erzağı. Köyden fasulye gelmiş paketten fasulye çıkıyor, köyden bulgur gelmiş paketin içinden bulgur çıkıyordu. Bunların çoğu işe yaramıyordu. Şimdi burada bu kartla geliyor canı ne istiyorsa onu alıyor, seçiyor. Bulgur, pirinç, pasta, meyve suyu seçiyor alıyor. Poşetine koyuyor, kasaya kartı gösteriyor. Bu kartın her ay yüklediğimiz bir kredisi var. Poşetlere de halk market yazmıyoruz. Yani sokağa çıktığı zaman hiç kimse 'Halk marketten almışsın' falan demiyor. Böyle bir sistem kurduk. Bu hem dinimiz açısından kutsal ve saygın bir şey hem de sosyal devlet olmanın gereği. Yoksulumuza, fakirimize bakacağız ve onlara bu haklarını vereceğiz." (İHA)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler