1. YAZARLAR

  2. Soner Yüksel

  3. Ne Evet, Ne Hayır
Soner Yüksel

Soner Yüksel

Yazarın Tüm Yazıları >

Ne Evet, Ne Hayır

A+A-

 

İnsanların son günlerde arada kaldığı ve ne olur ne de olmaz diyemediği bir mesele var. Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’in Cumhurbaşkanlığı için CHP ittifakının adayı olup olamayacağı.

Bu konuda ne zaman bahis açılsa insanlar “ Ne Evet, Ne Hayır” diyebiliyor.

Üstelik sadece CHP değil Ak Parti seçmeni de bu konuda çok karmakarışık.

CHP’liler arafta çünkü Yılmaz Hoca’nın Eskişehir’de aday ya da müdahil olmayacağı bir süreç CHP adına kaos olabilir diye düşünenler var.

Tabi Yılmaz hoca giderse Ahmet Ataç Büyükşehir adayı olur bir taş ile 2 kuş vururuz diye düşünen ve mutlaka aday olsun diye düşünenler de ..

Ak Partililer arafta çünkü CHP’nin Recep Tayyip Erdoğan karşısında gösterebileceği en güçlü aday Büyükerşen. Onun Cumhurbaşkanı adayı olması tüm ülkede siyasetin kartlarını yeniden kardıracak kadar önemli bir gelişme ve bundan çekinmemek cesaret değil, saflık olur.

Diğer taraftansa bazı Ak Partililer Yılmaz Büyükerşen varken Büyükşehir Belediyesi’ni almak çok zor bu yüzden mutlaka Yılmaz Hoca Cumhurbaşkanı adayı olsun diye düşünüyor.

Sizin anlayacağınız Büyükerşen konusunda sadece CHP ve ittifakı değil, Ak Parti ve ittifakı da birbirinden farklı gerekçelerle 2’ye bölünmüş durumda. Bu yüzden ne evet diyebiliyor ne de hayır diyebiliyorlar.

Peki söz konusu adaylık için Büyükerşen ne diyor? İşte o kısımda da herhangi net bir tespit yapmak imkânsız.

Bir kere CHP Büyükerşen’in adaylığı konusunda yüzde yüz bir tavır ortaya koymadı. Hayatında hiçbir konuda ben kesin adayım demeyen Büyükerşen için adaylık bu koşullarda olmaz. İkna etmek için Kılıçdaroğlu ve etkin isimlerin ciddi bir gayreti olması lazım.

Görev yaparken temsilden ziyade somut değişiklikler icra etmek gibi bir alışkanlığı olan, dolayısıyla Rektörlük ve Belediyecilik zamanında bunu bolca yapma imkanı bulan Büyükerşen’in Cumhurbaşkanlığı seçimini kazansa dahi bununla mutlu olup, olmayacağı da bence muamma.

Ha olursa şayet herhangi bir köprünün, 3. Havalimanı ya da büyük projelerin içinde başında kasketi ile denetleyen, projeye müdahil olan bir Cumhurbaşkanı profilini de sık sık izleriz diye düşünüyorum.

Seçimi kazanma konusunda ki tartılmalara ise açık ve net şunu söyleyebilirim. Ekmeleddin İhsanoğlu gibi bir isimle bile hatırı sayılır bir oy alan mevcut muhalefet ittifakının Büyükerşen gibi önemli bir isimle neler yapabileceği konusunda 2 değil 12 kere düşünmesi gerekir. Yani şans zaten var ama iddia her zaman ki seviyeden daha yüksek olur.

Peki, bu konuda sen ne düşünüyorsun Soner diye sorarsanız. İnanın benimde sizlerden farklı bir cevabım yok. Bir taraftan Eskişehir’e diğer taraftan ülkeye bakıyorum. Aday olsun mu, olmasın mı diye düşünürken işin içinden çıkamıyorum.

Bence de ne Evet, ne Hayır !

 

Önceki ve Sonraki Yazılar