1. YAZARLAR

  2. Soner Yüksel

  3. Ne yaptığınızın Farkında mısınız?
Soner Yüksel

Soner Yüksel

Yazarın Tüm Yazıları >

Ne yaptığınızın Farkında mısınız?

A+A-

Asfalt ile uğraş, altyapı, üstyapı, park, bahçe v.s. tonla yapılabilecek iş var. Sen kalkıyorsun tamam onları da yapalım ama tarihi de değiştirelim diye ezber bozmaya kalkıyorsun.

Hadi herkes gibi söyledin geçtin, peki neden peşine düşüp, ısrar ediyorsun.

O da yetmiyor bilimsel ispatla, bulgularla, belgelerle bunu ispat edip, bilim dünyasının en değerli akademisyenleri ile kamuoyuna açıklıyorsun.

Senin yüzünden 600 yıllık tarihin bazı yerleri yeniden yazılacak, yıllardır doğru bilinen bazı yanlışlar olduğunu herkes fark edecek.

Hamid Yüzügüllü ve ekibi tarihe geçecek ama bir sor bakalım, biz buna hazır mıyız?

….

Böyle bir latife yaparak başlayım istedim yazıya. Ülkece bazı büyük başarılara bakış açımız genel de eleştirisel olduğu için farklı bir mesaj da vereyim istedim.

Bilmem farkında mısınız? “Sivrihisar Belediyesi tarih yazıyor

Öyle mübalağa falan olsun diye söylemiyorum, mecazi mürsel yapmıyorum. Ciddi ciddi altını çizerek söylüyorum. Sivrihisar Belediyesi tarih yazıyor.

Kolları sıvadılar, Nasrettin Hoca’nın Sivrihisar’da doğduğu, yetiştiği ve kızı Hatun ile birlikte yine Sivrihisar da öldüğünü bulgularla, bilimsel araştırmalarla literatüre sokturdular.

Yetmedi, yeni bulgular, çalışmalar için yine çok değerli akademisyenler Prof Dr. Mertol Tulum ve oğlu Prof. Dr. Mehmet Tulum ile birlikte azametli bir süreci ilmek ilmek işlediler.

Birçok Eskişehirlinin bile şüpheyle yaklaştığı Nasrettin Hoca Sivrihisarlıdır söylemini, havada asılı bir söz olmaktan çıkarıp bilimsel kanıtlarla ispatladılar.

Yetmedi Hoca’nın torunu Hızır bey ’in oğlu ve Türk Dünyasının Filozof niteliğindeki bilge insanı Sivrihisarlı Sinan Paşa’yı da gün ışığına çıkardılar.

Kitaplaşması için ciddi bir emek harcadılar, vefayı unutmadılar bu arada Prof. Dr. Mertol Tulum’a 36 akademisyen iş birliğinde “Türk Dünyasının Ulu Çınarı Mertol Tulum” Armağan kitabını takdim ettiler.

Fiziksel iyileştirmeler, restoreler, doğalgaz yatırımlarından falan başka bir yazıda bahsederiz. Onlar zaten hemen her zaman karşımıza çıkan ve herkesin yapabileceği işler de şu tarihi bugünün koşullarında yeniden yazdırmak konusu inanın her yiğidin harcı değil.

Ben çok anlatırım, söz uçar yazı da kalır ama siz yine de bununla yetinmeyin. Sadece tarihi şahitlik için değil, gitmek için bunun dışında 168 gerekçeniz olan Sivrihisar’a bir uğrayın. Yakından görün, hissedin, tarihe, sanata ve değişime elinizle dokunun, hissedin isterim. İnanın pişman olmayacaksınız.

Ve hazır gitmişken biraz sucuk almayı, Çeşmi Cihan’da kelimelerle anlatılmaz bir Höşmerim kaçamağı yapmayı, Açık hava müzesinin kenarında püfür püfür esen rüzgârı bir kahve keyfiyle bütünleştirmeyi ihmal etmeyin.

Ruhunuzu Okur gibi karşılayan, kökleri Çelik gibi bir atmosferde Yüzünüzde güller açmaz ise gelin beraberce tartışalım.

Önceki ve Sonraki Yazılar