1. YAZARLAR

  2. Soner Yüksel

  3. O HATAYI YAPMAMALI
Soner Yüksel

Soner Yüksel

Yazarın Tüm Yazıları >

O HATAYI YAPMAMALI

A+A-

İlk duyduğumda birileri şaka falan yapıyor diye düşündüm. Sonra baktım iş ciddi, niyet ciddi. CHP il başkanı Sinan Özkar adaylık konusunda eni konu nabız yokluyor, milletvekili olurum diyerek il başkanlığından istifaya hazırlanıyor… Gerçekten şaşırdım.

Memleket tarihinin en önemli seçimine sayılı gün var. En büyük iş il ve ilçe  başkanlarına düşüyor. Hem Ak Parti hem de CHP’de, daha geçtiğimiz haftalarda yapılan kongrenin tozu duruyor. Yönetimler yeni oluşmuş, yeni yeni seçim hazırlıklarına başlayacak. Dolayısıyla bir il veya ilçe başkanının aday olmak için teşkilat ya da örgütteki görevinden istifa etmesi bence kabul edilemez bir hata olur.

Ak Parti kanadında duyduğum kadarıyla böyle bir hazırlık ve niyet söz konusu değil. CHP kanadından gelen duyumlar ise Sinan Özkar’ın adaylık için nabız yokladığı yönünde.

Nabız yokluyor, çünkü adaylığı kendi gücünden değil, icazetini alabileceği isimlerden gelecek. Bunu en iyi bilen kendisi. Bu yüzden Kazım Kurt ve Yılmaz Büyükerşen’in bu konuda büyük bir ölçüt olduğunu unutmamak lazım. Tabii Yılmaz Hoca’nın CHP Kongresinden önce "milletvekili olacaksan, il başkanı olma" diye Özkar’a yaptığı uyarıyı da dip notlara ekleyeyim.

Bir de Kazım Kurt’un binbir güçlükle, büyük bir mücadele vererek il başkanı yaptırdığı Özkar’a vize vermesinin pek mümkün olmadığını düşünürsek ;Özkar bu konuda pek bir hevesli, istekli olmamalı.

Tabii Özkar, demokratik hakkım var benim, herkese rağmen aday adayı olurum diye düşünürse, kendi kaybeder. Zira kendi mahallesinden delege olmayı dahi başaramayıp, birilerinin desteği olmasa bırakın il başkanlığını, aday olmak için gerekli imzayı bile toplayamayacaktı. Bunu da cümle alem çok iyi biliyor.

Alt alta, yan yana, üst üste nereye koyarsak koyalım, yanlış hesap Bağdat’tan dönüyor. Var olan gerçekler Özkar’ın milletvekili adayı olma ihtimaline izin vermiyor. Bu yüzden Özkar ;niyetini cebine koyup seçime odaklanmalı. Daha 2 ay önce seçildiği koltuğun hakkını vermeli. Peşinden sokak, sokak dolaşan, gece gündüz emek veren insanları kendi ikbali için kullanmamış olmalı. Örgüte daha fazla zarar vermek istemiyorsa, adaylığın kelamını bile etmemeli. Bilmem yanlış mı düşünüyorum?

Önceki ve Sonraki Yazılar