1. YAZARLAR

  2. Soner Yüksel

  3. O HATAYI YAPMAYIN
Soner Yüksel

Soner Yüksel

Yazarın Tüm Yazıları >

O HATAYI YAPMAYIN

A+A-

Yol yakınken bu hatadan dönün…

Medya Midas herkesin merak ettiği, nedendir bilinmez ama sır gibi saklanan CHP aday adayları listesini dün akşam sizlerle paylaştı.

Listede başvuru yaptığını bildiğimiz, son gün bile olsa muhakkak aday adayı listesinde yer alır diye düşündüğümüz isimler var. Lakin hiç aklımıza gelmeyen, tahmine etmediğimiz bir isme de rastlıyoruz.

TV dünyasından tanıdığımız, Referandum sürecinde görevine son verilen, İrfan Değirmenci.

Değirmenci, geçtiğimiz günlerde aday adayı olduğunu belirtmiş lakin nereden başvuru yaptığını belirtmemişti.

Muhtemelen başvuru yaparken herhangi bir yer belirtmedi lakin Eskişehir hep ceptedir diyerek, Eskişehir örgütünü, şehirde yıllardır siyasi mücadele eden isimleri hiçe sayan CHP genel merkezi Değirmencinin başvurusunu Eskişehir’de değerlendirecek.

Bu durumda insanları haklı olarak kızdırıyor, üzüyor, heveslerini kaçırıyor.

Ne var canım, aday adayı olmak herkesin demokratik hakkı, kim nereden isterse aday olur” diye peşin peşin savunmaya başlayanlar unutmasın. Değirmenci, listede aday adayı olarak yer alıyorsa ve nasıl olsa aday değil diye sessiz, sedasız, tepkisiz bir süreç yaşanırsa emin olun kendisini seçilebilir sıradan aday olarak karşımızda görmemiz olası.

CHP’de siyaset yapanları hiçe sayan parti büyükleri Eskişehir’i önceki yıllarda olduğu gibi bu önemli seçimde de bir dayatmayla karşı karşıya bırakıyor. Kusura bakmasınlar ama Tayfun İçli ve Süheyl Batum örneklerinde de gördük, yaşadık. Ne yazık ki paraşüt isimler, genel merkezin dayatmasıyla vekil olanlar Eskişehir’i kısa sürede sepete atarak kayboluyor. “Vallahi de, tallahide, billahi de” diye diye kayboluyor hem de.

Bu ezberi bozan ilk ve tek örnek ”Utku Çakırözer” Genel merkez kontenjanından gelmesine rağmen Çakırözer bunu hiç hissettirmedi. Ancak bu 40 yılda bir yaşanan bir durum olduğu için “kaideyi” bozmuyor.

Bu yüzden ismin popüler, tanınır olması insanları tatmin etmeyecek “İrfan Değirmenci iyi bir isimdir, iyi bir sosyal demokrattır, marka değeri vardır, bunlara itirazım yok” kötü birisi, kötü bir seçim demiyorum zaten. Diyorum ki CHP eni konu düşünsün, yol yakınken yanlışa düşmesin. Değirmenci ismini Eskişehir’de değil Ankara, İstanbul gibi kontenjanının bol olduğu yerlerde kullansın. Hem kendi oyunu artırır hem de Eskişehir’de zekasıyla, emeğiyle dalga geçilen partililerin sesine kulak vermiş olur.

Altını çizerek tekrar yazıyorum. Eskişehir’i seviyorsanız “O hatayı yapmayın”

Sıralama nasıl olur?

CHP Eskişehir aday adayı listesinde Değirmenci dışında sürpriz olarak değerlendirilebilecek bir isme rastlamıyoruz. Lakin Muharrem İnce Cumhurbaşkanı Adayı olunca başvuru yaptığı iddia edilen Alaattin Çam ile belki başvuru yapar diye düşünülen Erman Gölet ismini listede göremeyenler bunu sürpriz olarak değerlendirebilir.

Benim kanaatime göre mevcut vekillerden sıralamaya girecek tek isim Utku Çakırözer. Onun yanında Engin Çakmak’ın da yeri garanti gibi. Ancak listede seçilebilir sırada mutlaka bir kadın aday olacak ise görünen o ki, orada rekabet yüksek olacak. Bir tarafta Emirdağ gelini olan ve partide hem Eskişehir hem de Genel Merkez bünyesinde önemli görevler yapan Figen Kâhya ismi var, diğer tarafta ise Kent Konseyi Başkanı olan ve yıllardır meclis üyesi olarak görev yapan Nuray Akçasoy. Bir dönem Odunpazarı Belediye Başkan Adayı olan Jale Nur Süllü’yü de yabana atmamak lazım. Lakin bana göre yarış Kahya ve Akçasoy arasında geçecek diye düşünüyorum.

Öte yandan CHP içinde seçilebilir sıra ilk 3 değil ilk 4 olarak değerlendiriliyor. O bıçak sırtı 4. Sıra içinde talipli çok. Metin Tomsuk, Erdal Çakıcıer, Sinan Özkar isimlerinden birine de o sırada rastlarsak şaşırmam.

Bunlar tabi ki bugünü okuyarak iddia ettiğim tahminim. Süreç sıralamayı, var olan isimlerin iddiasını değiştirebilir. Tahminler alt üst olabilir. Sonuç olarak siyasette her gün, her şey değişebiliyor.

Ancak şimdilik görünen tabloda bana göre bu şekilde. Bunu da bu haliyle kayıt altına almak istedim. 21 Mayıs tarihinde belli olması beklenen listelerde tahminler ne kadar tutacak hep birlikte göreceğiz. Ancak o güne kadar da eminim, epey hararetli ve isim enflasyonu bol bir sürece tanık olacağız. Karar vericilerinde, tahmin edicilerinde görünen o ki işi diğer seçimlerde olduğu gibi kolay olmayacak.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar