1. YAZARLAR

  2. Mehmet Akif Erdem

  3. ODA SEÇİMLERİ VE FETÖ
Mehmet Akif Erdem

Mehmet Akif Erdem

Yazarın Tüm Yazıları >

ODA SEÇİMLERİ VE FETÖ

A+A-

İnternete oda seçimleri ve Fetö yazıldığında yüzlerce sonuç çıkıyor.

Ortaklaşa bilgi ise eylül ve ekim aylarında yapılması gereken seçimlerin, oda ve borsalarda fetönün hala aktif olduğu ve daha da etkin olmak adına yoğun bir hareketlilik içinde olması nedeni ile Nisan ayına ertelenmiş olduğu.

Mesela “FETÖ yapılanmasının özellikle odalarda yerleşmiş olması sebebiyle gerekli temizliğin yapılabilmesi adına alındığı iddia edilen erteleme kararı sonunda tüm Türkiye geleninde TOBB’a bağlı 364 oda ve borsayı kapsayacak şekilde düzenlendi.” (Milliyet 23 Eylül 2017)

Mesela seçimlerin ertelenmesine her ne kadar Ankara Ticaret Odası ve İstanbul Ticaret Odası'ndaki koltuk çekişmesi neden gösteriliyor olsa da ekonomi kulislerinden edindiğimiz bilgilere göre üç ana motivasyon söz konusu.

Bunlardan ilki FETÖ etkisi, ikincisi doğu illerinde belediyeleri yitiren bölücü terör örgütünün odalara sızmak istemesi” Aydınlık (24 Eylül 2017)

Mesela “FETÖ’den ‘oda-borsa’ oyunu! Oda ve borsa seçimlerinin Nisan 2018’e ertelenmesinin perde arkasından FETÖ çıktı. Ankara ve İstanbul için aday olacak isimler tehdit edilirken, yüzlerce sahte şirket kurulduğu anlaşıldı.” Vatan ve Sabah (9 Ekim 2017)

Aradığınızda bu ve benzeri yüzlerce haber, köşe yazısı ve analiz karşımıza çıkıyor.

Dört aylık erteleme süresi doldu ve Nisan ayında tüm Türkiye’de (bir son dakika OHAL ertelemesi daha olmazsa) oda seçimleri yapılacak.

Nefesler tutuldu, çok çekişmeli ve hareketli geçen süreçler yaşanıyor.

Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devleti olduğu için, hukuk çerçevesinde fetö gibi kaypak, belgesiz, ispatları zor bir ihanet şebekesi ile mücadele çok zor haliyle. Seçimlere de damgalı eşek olanları ile değil, nispeten kripto isimlerle ağırlık veriyorlar. Kriptoluk kısmı, her ne kadar resmî ispatı zor isimler olda da, aslında çoğu herkes tarafından bilinen ve konuşulan isimler.

Hukukun belki de suçluya kripto olma fırsatı veren ilkesini bir Cumhuriyet Savcısı bana şu sözlerle anlatmıştı: “Hocam, hırsızlıktan hüküm giymiş birine bile hırsız diyemezsiniz, kişilik haklarını ihlalden dava edilirsiniz ve kaybedersiniz.”

Bu aynı zamanda devletin de eli kolu bağlanmış halde ihanet çetesi ile boks maçına çıkması anlamına geliyor.

Nisan ayı Türkiye’nin oda seçimlerini pür dikkat ve merakla takip ettiği bir ay olacak.

Ya öncelikle fetö, ikinci derecede pkk devlete karşı mücadelede bir mevzi daha kazanmış ve milleti bir kez daha tehdit etmiş olacak?

Ya da millet devleti ile birlikte bir mücadele örneği daha verip ihanete geçit vermeyeceğini gösterecek.

Eğer fetö bu seçimlerde kısmi de olsa başarılı olursa, çözülmekte olan üyelerine motivasyon vermiş olacak. Kendisine karşı duranlara gözdağı vermiş olacak. Gücünü hala koruduğunu gösterip milleti tehdit ve tedirgin etmeye devam edecek.

Ancak millet asla geçit vermeyecektir. Kripto kalmayı başararak milleti kandırıp kısmi başarılar olursa da elinde her türlü istihbari bilgi olan devlet gereğini yapacak ve bu ihanet çetesine göz açtırmayacaktır.

Somut deliller belki olmamasına rağmen şüphe ve endişeler var diye belediyelerde operasyon yapan, başkanları istifaya zorlayan devlet odalarda haydi haydi gereğini yapacaktır.

Biz de merakla nisan ayındaki oda seçimlerini, sonuçlarını ve sonraki süreçleri izliyor ve bekliyoruz.

Önceki ve Sonraki Yazılar