1. YAZARLAR

  2. Kerem Akyıl

  3. On binlerce Eskişehirli işsiz kalır
Kerem Akyıl

Kerem Akyıl

Yazarın Tüm Yazıları >

On binlerce Eskişehirli işsiz kalır

A+A-

Türkiye’nin en önemli gündem maddelerinden biri, şeker fabrikalarının özelleştirilecek olması. Son 16 yıldır tek başına karar veren AK Parti Hükümeti’nin bu konudaki kararını gözden geçirmesini ümit ediyorum. Fakat aynı AK Parti Hükümeti’nin ‘Bu böyle olacak’ dedikten sonra geri adım atmadığına da çok şahit olduk.

Dolayısıyla karamsarım. Anlaşılan o ki, şeker fabrikaları özelleştirilecek.

Peki neden karamsarım? Nihayetinde bu fabrikalar kapatılmayacak öyle değil mi?

Öyle değil işte…

Sadece Eskişehir’de 50 bin kişi ekmeğini şeker pancarından yiyor. Ayrıca şeker küspesi sayesinde hayvancılık ciddi bir şekilde destekleniyor. Şeker Fabrikasında çalışanları saymıyorum bile… Bu insanların üretimini durgun suya atılan bir taşa benzetebilirsiniz. Söz konusu üretimin nakliyeden, sigortacılığa, sağlıktan, gazeteciliğe kadar her sektöre etkisi oluyor. Özetlemek gerekirse şeker fabrikalarının kapatılması sadece bu sektörden ekmek yiyenleri değil, aynı zamanda bütün Eskişehir’i çok kötü etkileyecektir.

Tabii bu arada Recep Tayyip Erdoğan’ın, “Devletin sırtında yük ve zarar ediyor. Özelleştirme zararı önleyecek şekilde yapılacak. 2002’den beri gündemimizde. Doğru olan bu. Burada çalışanların işten çıkarılması söz konusu olmayacak” açıklamaları da kaydedelim.

İyi de burada Erdoğan’ın açıklamalarında bazı çelişkiler görüyorum. Madem ciddi zarar eden fabrikalardan bahsediyoruz, bu fabrikaları hangi aklı evvel sanayici satın alır? Haydi aldılar diyelim, işçileri yük olarak görmez mi?

Haydi anlaşmaya ‘İşçiler çıkarılmayacak’ diye bir madde koyduğumuzu var sayalım, bu taahhüt ne kadar süreyle yürürlükte olacak? Yani bir sene sonra fabrikanın yeni sahibi “Maaşınıza zam, işinize son” dediği zaman ne yapacağız?

Görüldüğü gibi şeker fabrikaları ülke ekonomimizin çok önemli bir yatırımı. Devletin sırtında bir yük filan değil…

Eskişehirli ne diyor?

Bu arada Başbakan Binali Yıldırım’ın “Şeker fabrikalarının kapatılacağı, muhalefetin algı operasyonu” tarzındaki iddialarını da bir köşeye not edelim. İlahi Sayın Başbakan, Türkiye’yi son 16 senedir muhalefet mi yönetiyor?

Hazır muhalefetten bahsetmişken, Şeker Fabrikaları’nın özelleştirilmesine karşı sağlam bir duruş sergileyen CHP Milletvekili Utku Çakırözer’den de bahsetmek istiyorum…

“Bir algı operasyonu mu yürütüyorsunuz” sorumuz karşısında kendisini gülmekten alamayan Çakırözer, “Bakın Kerem Bey” diyor ve devam ediyor, “Bunun örnekleri de var; Afyonkarahisar’da özelleştirilen SEKA’nın yerinde yeller esiyor. Et – Balık Kurumu’nun Ankara’daki yerinde AVM bulunuyor. Eğer bir özelleştirme olursa, Şeker Fabrikasını alan kurum belki taahhütleri gereği bir müddet işçi çıkartmaz. Ama aradan bir, bilemediniz iki yıl geçtikten sonra isterse fabrikasını kapatabilir.”

Eskişehir Şeker Fabrikası’nın kurulu olduğu arazinin kıymetine de dikkat çeken Çakırözer, bu fabrikayı alacak şirketin ‘Türkiye’de şeker üretilsin, insanların karnı doysun’ diye düşünerek mi, yoksa alacağı arazinin değerini hesaplayarak mı adım atacağının belirsizliğini de ekliyor.

Ekonominin ciddi bir cari açığı olduğuna da dikkat çeken Çakırözer, şeker fabrikalarının kapatılması durumunda nişasta bazlı şekere yönelineceğini, dışa bağımlılığın artacağını vurguluyor ve ekliyor, “Belki de en önemlisi insan sağlığı açısından son derece zararlı olan mısır kökenli şekerin kullanılması olacaktır” diyor.

Eskişehir Milletvekili Çakırözer’in endişeleri, sanırım Eskişehirlilerin genel görüşlerini yansıtıyor. Peki Sayın Hükümet bu endişeleri dinlemek yerine ne yapıyor? “Muhalefet algı operasyonu yapıyor” diyor…

Hiç güleceğim yoktu…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.