En Çok İzlenen Videolar

Popüler Videolar

Prof.Dr. Nabi Avcı: Eskişehir için bir kütüphaneden daha fazlası...

Video Haber 09.05.2022, 11:50

Eskişehir'de Yunus Emre Anma Haftası kapsamında "Yunus Emre Kitapları Sergisi" Eskişehir'in yeni İl Halk Kütüphanesi'nde AK Parti Eskişehir Milletvekilleri Prof.Dr. Nabi Avcı ve Prof.Dr. Emine Nur Günay'ın da katıldığı törenle açıldı.

Eskişehir'de Yunus Emre Anma Haftası kapsamında "Yunus Emre Kitapları Sergisi"nin açılışı yapıldı.

Eskişehir'in yeni İl Halk Kütüphanesi'ndeki serginin açılışına Eskişehir Valisi Erol Ayyıldız, AK Parti Eskişehir Milletvekilleri  Prof.Dr. Nabi Avcı ve  Prof.Dr. Emine Nur Günay, İl Kültür ve Turizm Müdürü Şennur Azade ile diğer ilgililer katıldı.

"800 metrekarelik eski kütüphanenin yerine 8 bin metrekarelik yeni bir kütüphane oldu"

Açılışın ardından sergiyi gezen Prof.Dr. Nabi Avcı gazetecilere yaptığı açıklamada, sergide emeği geçenlere teşekkür etti. İl Halk Kütüphanesinin birçok kültürel faaliyete zemin oluşturduğunu anlatan Avcı, "Eskiden aynı yerde 800 metrekarelik bir il halk kütüphanemiz vardı ve maalesef ihtiyaçlara cevap vermiyordu. Şimdi çok şükür 800 metrekarelik eski kütüphanenin yerine yapılan 8 bin metrekarelik yeni bir kütüphane oldu" dedi.

"Hem bir kütüphane hem de kültür merkezi... Günlük ziyaretçi sayısı 3 binleri buluyor"

Prof.Dr. Nabi Avcı, "Konferans salonuyla, sinema salonuyla, farklı yaş gruplarına yönelik alan ve bölümleriyle burası hem bir kütüphane hem de bir kültür merkezi işlevi görüyor. Günlük giriş yapan ziyaretçi sayısı 3 binleri buluyor" diye konuştu.

"Millet Bahçesi'nde Millet Kıraathanesi de açılacak...  Eskişehir hep daha iyilerine layık"

Prof.Dr. Nabi Avcı ayrıca, "Karşısındaki Millet Bahçesi'nde millet kıraathanesi açıldığı zaman hem buranın 3 bin kişiyi aşan talebine destek olacak hem de yaz mevsiminde çocuklarımız, gençlerimiz orada kültürel faaliyetlerde bulunacak. Eskişehir hep daha iyilerine layık" diye konuştu. Avcı, Eskişehir İl Halk Kütüphanesinin zengin bir süreli yayın ve kitap koleksiyonunun olduğunu vurguladı.

"Kütüphaneye olan yoğun talep Eskişehir'e yakışıyor"

AK Parti Milletvekili Emine Nur Günay da Yunus Emre Anma Haftası'nda açılan sergide bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Yunus Emre'yi anlamanın önemine değinen Günay, "Bu sergide de yıllarca boyunca Yunus Emre hakkında yazılan eserler, yapıtlar var. Yunus Emre'ye sahip çıkıyoruz ama onun yaşam felsefesine de sahip çıkmamız gerektiğine inanıyorum" diye konuştu. Günay, kütüphaneye olan yoğun talebin Eskişehir'e yakıştığını belirterek bundan sonra kente yatırım ve eserlerle hizmet etmeyi sürdüreceklerini kaydetti.

Yunus Emre etkinlikler ve sergilerle anılıyor 

İl Kültür ve Turizm Müdürü Azade ise 5-10 Mayıs tarihleri arasında Yunus Emre Anma Etkinlikleri düzenlediklerini anımsatarak, Yunus Emre'nin bir haftaya sığmayacak tasavvuf ve halk şairi olduğunu vurguladı. Yunus Emre'nin felsefenin herkes tarafından öğrenilmesi gerektiğinin altını çizen Azade, "Hepimizin hoşgörüyle, sevgiyle birbirimizle olumlu şekilde yaşamamız gerekiyor. Yunus Emre Anma Haftası boyunca kütüphanemizdeki cep sinemasında öğrenciler için Yunus Emre filmi gösterimi olacak." dedi.

Azade, İl Halk Kütüphanesinin 130 bin kitapla hizmet verdiğini aktararak, kütüphaneye gösterilen yoğun ilgiden duyduğu mutluluğu dile getirdi.

Vatandaşlardan 69 yaşındaki Halit Demet de İl Halk Kütüphanesinde Eskişehir'de kütüphaneciliğin en üst seviyesiyle karşılaştığına dikkati çekerek, herkesin kütüphaneden rahatlıkla faydalanabildiğinin altını çizdi.

10 Mayıs'a kadar gezilebilecek 

İl Halk Kütüphanesi giriş katında açılan ve 100'ü aşkın kitabın bulunduğu sergi, 10 Mayıs'a kadar gezilebilecek.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@