1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Projede kabul edilemez hatalar var
Projede kabul edilemez hatalar var

Projede kabul edilemez hatalar var

Afet riskli alanların dönüşümü… Son zamanlarda bunu sıkça duyuyoruz. Peki söz konusu projeyi hayata geçirerek birileri afet riskini ortadan kaldırmak için mi çaba harcıyor, yoksa afet riskini bahane edip, rantsal bölüşüm mü yapıyor?

A+A-

Afet riskli alanların dönüşümü… Son zamanlarda bunu sıkça duyuyoruz. Peki söz konusu projeyi hayata geçirerek birileri afet riskini ortadan kaldırmak için mi çaba harcıyor, yoksa afet riskini bahane edip, rantsal bölüşüm mü yapıyor?

Şu bir gerçek ki bu konuda kamuoyundan önce dönüşüm kapsamına giren alanlardaki insanların ikna edilmesi şart. Zira onlar dönüşüm değil bölüşüm yapıldığı konusunda epey iddialılar.

8 Mahalle dönüşecek!

2012 yılında yürürlüğe giren kanunla birlikte afet riskli alanların dönüştürülmesi kararı verildi. Eskişehir de bu riskli alanlardan birisi. Yapılan çalışmalarda 8 mahalleyi kapsayan genişçe bir bölge afet riskli alan ilan edildi ve burada bir dönüşüm çalışması yapılacağı duyuruldu.

Çizilen projeye göre, Mustafa Kemal Paşa Mahallesi tamamı, Mamure Mahallesinin tamamı, Işıklar mahallesinin bir kısmı, Yeşil Mahalle bir kısmı, Kurtuluş Mahallesi bir kısmı, Hacı Ali Mahallesi bir kısmı ve İhsaniye Mahallesi bir kısmı Afet Riskli Alan Çalışmaları dahilinde dönüştürülecek.

“Yapılan çalışmada büyük hatalar var”

Afet-Der Başkanı Mustafa Ergin Başkan, Yardımcısı Ali Arabacı, Yönetim Kurulu üyeleri Gürsel İnkılap Ünlükol ve Zafer Yılmaz ile konu hakkında konuştuk.

Bu değişimin halkla çok büyük külfet olacağını düşünen Dernek yetkilileri, “Çizilen bölge manidardır, Işıklar mahallesinin bir bölümü riskli alan da caddenin öbür tarafı risksiz mi? Yapılan çalışmalarda büyük hatalar var. Anadolu Üniversitesi’nin yaptığı çalışmalara bakarsak bu bölgelerin risk seviyesi en az olduğunu görebiliriz” dedi.

Bu bölgede yaklaşık 9 bin mal sahibi ve bununla beraber 25 bin kişinin mağdur olduğunu belirten yetkililer, “Bu insanlara siz evinizden çıkın, bu bölgeyi yeniden inşa edeceğiz, sizin masraflarınızı karşılayacağız denmiyor ki! Zaten var olan evlerimizden çıkıp çok daha küçük evlere geçmek durumunda kalacağız.

Dört yıl süren bir proje de bizler nerede kalacağız? Dört yıllık bir kira bedeli hafife alınabilecek bir şey değil. Taşınma zorlukları ve masraflarını hiç hesaba katmıyoruz. Bir de bunun daire bedeli var. Bizim olanı verip çok daha küçük bir alan için ek para ödemek durumundayız. Bu projeyi biz istemiyoruz ki üzerimize 200 bin civarında bir masrafı kabul edelim” diye konuştu.

Haber: Nazlı Kılıç

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler