1. YAZARLAR

  2. Mehmet Akif Erdem

  3. REİS’ İ ANLAMAYAN AK PARTİLİLER
Mehmet Akif Erdem

Mehmet Akif Erdem

Yazarın Tüm Yazıları >

REİS’ İ ANLAMAYAN AK PARTİLİLER

A+A-

Recep Tayyip Erdoğan, dostu, düşmanı herkesin ortak kabulü ile bir genel başkan değil bir liderdir. Türkiye Cumhuriyet’inin tamamının Cumhurbaşkanıdır. Ve bu yola çıkarken mesajını “Milli görüş gömleğini çıkardık” diye vermişti.

Bir görüşün militanlığına değil tüm ülkenin yönetimine, liderliğine soyunduğunu beyan etmişti. Ve beyanına uyduğunu yıllar içerisinde göstermeye devam ediyor. Ortak değerler üzerinden, tüm ülkeyi bir arada tutuyor, yerli diyor, milli diyor, tek vatan diyor, tek bayrak diyor, tek devlet diyor, tek millet diyor...

Ama iki gün önce söyledikleri AK Parti teşkilatı içinde “Bizim tabanımız bu söyleme kapalıdır, bundan rahatsız oldu... gibi homurtulara” yol açtı.

Bir kere AK Parti tabanı milli görüş tabanı değildir. Milli görüş ekolünden gelenlerin de “diğerleri” gibi kendine yer bulduğu, ortak paydaların oluştuğu, seçimlerde her iki kişiden birinin oyunu, uyguladığı politikalarda da zaman zaman yüzde doksanları bulan desteği yakalayan Türkiye’nin partisidir.

Peki iki gün önce ne söyledi?

Fıkıh dersi mi verdi?

Fetva mı verdi?

Ruhban sınıfının olmadığı İslam’ın kolay, akılcı bir din olduğunun altını çizdi.

"La İlahe İllallah, Muhammedün Resulullah" diyen herkesi kapsayan İslam’ın kerameti kendinden menkul insanlara teslim edilmemesi gerektiğini, herkesin sahip çıkması gerektiğini hatırlattı. Bu kerameti kendinden menkul insanları dokunulmazlaştırmayın, eleştirilemez yapmayın dedi. Hürmeti ifrata vardırmayın dedi.

Bana bildirildi (!) elimi öpen cennete girer diyenlere karşı gözünüzü açın dedi.

Allah cc kelamı Kur’an- Kerim ana kaynaktır. Onunla çelişen hiçbir şeye itibar etmeyin dedi.

Bunları ortaya söyledi ama alınanlar gerekeni aldı. Din tacirleri hedefi idi. Ve bunlar bu söylemlerin kendi rant düzenini bozacağı endişesi ile Reis’i eleştiren dolaylı tepkileri sürüp akıllarınca Reis’i tehdit ediyorlar.

Reis, mezhep çatışması yaratıp bölgeyi kana ve kaosa boğmak isteyenlerin oyununu da “Bizim sünnilik, şiilik diye bir dinimiz yoktur, bizim tek bir dinimiz vardır, o da İslam’dır” diyerek bozmuştu.

Şimdi de 15 Temmuz’a gelene kadarki ihanet sürecine dini, dini hassasiyetleri kullanarak gelen terör örgütlerine ve yenilerine veya potansiyellerine yol vermemek için liderlik öngörüsünü konuşturuyor. Türkiye’yi uyarıyor.

Bu öngörüye, bu tespite, bu uyarıya tüm Türkiye’nin ama özelikle AK Parti tabanının sahip çıkması gerekir.

Ha ! zaten sahip çıkıyorlar. O zaman teşkilatın da hem Reis’ i hem de tabanı doğru okuması gerekir.

Önceki ve Sonraki Yazılar