Belçika'ya seyahat kuralları sıkılaştırıldı! İşte yeni kurallar

Belçika'ya seyahat kuralları sıkılaştırıldı! İşte yeni kurallar...

SAĞLIK 01.01.2021, 19:11
Belçika'ya seyahat kuralları sıkılaştırıldı! İşte yeni kurallar

Belçika’da İstişare Komitesi'ninbir araya gelerek, koronavirüsle mücadele kapsamında seyahat kurallarını sıkılaştırma kararı aldığı belirtildi. 

Beltürk'ün haberine göre, İstişare Komitesi tarafından alınan yeni kararlar şöyle: 

1. Kırmızı bölgede 48 saatten fazla kalanlara zorunlu karantina: Kırmızı bölgedeki tüm seyahatler bundan böyle yüksek risk teması olarak kabul edilecektir.
31 Aralık 2020 tarihinden itibaren, kırmızı bölgede en az 48 saat kaldıktan sonra Belçika’ya dönen tüm şahıslar (ikameti olanlar ve olmayanlar dahil) karantinaya girecektir.
Karantina uygulaması, ancak, karantina sürecinin yedinci gününde yapılan negatif PCR testiyle sona erebilecektir. Bu uygulama, şu an için 15 Ocak’a kadar yürürlükte kalacaktır. Bu kuraldan istisnalar, sadece aşağıda sayılan haller için geçerlidir:

a) Temel sektörlerde kritik işlevleri yerine getirenler için, işverenden alınan bir belge ile işyerinde çalışma izni verilebilir.

b) Öğrencilerin sınava girebilmeleri için karantinalarına istisnai olarak ara vermelerine izin verilebilir (sadece sınava girmek için).

c) Mesleki nedenlerle yurtdışına seyahat edenler, işverenlerinden alacakları ve seyahatin mesleki nedenini gösteren bir belge sayesinde 4 Ocak 2021 tarihine kadar zorunlu karantinadan muaf tutulabilirler. 4 Ocak 2021 tarihinden sonra da, Kamu Sağlığı Yolcu Takip Formu’nun (Passenger Location Form-PLF) değerlendirilmesinde işveren tarafından onaylanan iş seyahatleri dikkate alınacaktır.

2. Yurtdışından Belçika’ya geri dönenlerin döndükten sonra 1. ve 7. günde PCR testi yaptırma zorunluluğu: Kırmızı bölgeden dönen ve anılan bölgede 48 saatten fazla kalan kişiler, karantinalarının 1. ve 7. gününde zorunlu teste tabi tutulacaklardır.

Bu bağlamda, 2 Ocak 2021 Cumartesi gününden itibaren, bu durumdaki kişiler döndüklerinde bir test merkezine başvurabilmek için bir kısa mesaj (sms) alacaklardır. Brüksel Havalimanı’ndaki test kapasitesi, inen yolculara tercih etmeleri halinde derhal test yaptırmalarını mümkün kılacak şekilde genişletilecektir. Charleroi Havalimanı ile Brüksel-Güney Garı’nda da test yaptırma imkanı mevcut olacaktır.

3. Yurtdışından dönüşlerde ilave kontroller: Sınırötesi seyahatler bağlamında, bu tedbirlere yönelik kontrolleri arttırmak için özel çaba gösterilecektir. Bu çerçevede, Kamu Sağlığı Yolcu Takip Formu’nun (PLF) doldurulup doldurulmadığı ve Belçika’da ikamet etmeyenlerin girişlerde negatif test ibraz edip etmedikleri kontrol edilecektir.

Söz konusu kararların, İstişare Komitesi’nin daha önce almış olduğu kararlara ilave olarak alındığı ifade edildi. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@