Covid-19 aşı kartı nasıl alınır? Aşı kartı nasıl oluşturulur?

Covid-19 aşı kartı nasıl alınır? Aşı kartı nasıl oluşturulur, işte detaylar...

SAĞLIK 06.09.2021, 20:45 06.09.2021, 21:52
Covid-19 aşı kartı nasıl alınır? Aşı kartı nasıl oluşturulur?

6 Eylül'de yürürlüğe giren PCR testi zorunluluğunun başlamasıyla birlikte vatandaşların etkinliklere katılmak ya da seyahat etmek için aşı kimlik kartı göstermesi gerekiyor. Sağlık Bakanlığı e-Nabız uygulaması üzerinden, “Türkiye Cumhuriyeti Aşı Kartı’nı devreye aldı. Sağlık Bakanlığı, Türkiye'de aşı olmuş kişilere e-Nabız uygulaması üzerinden ‘Türkiye Cumhuriyeti Aşı Kartı’ imkanı sunuyor. 2. doz aşısı tamamlanmış vatandaşlar, e-Nabız üzerinden “COVID-19 Aşı Durumu” menüsüne, ardından “COVID-19 Aşı Kartı” sekmesine girerek aşı kartına erişebiliyor.

Covid-19 aşı kartı nasıl alınır?

Türkiye’de covid-19 aşılama çalışmaları 13 Ocak’ta başlamıştı. O tarihten beri vatandaşlar, e-Nabız ya da SMS ile aşı durumu sorgulayıp MHRS’nin tüm kanalları üzerinden diledikleri hastane ya da aile hekimine randevularını alıp aşılarını olabiliyor. Ardından da aşı bilgilerine hem e-Nabız hesaplarından hem de Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden erişebiliyor. Uygulamalara yeni eklenen özellikle artık aşı kimliklerini de e-Nabız ve Hayat Eve Sığar hesaplarından oluşturmaya başladılar.

Aşı kartı nasıl oluşturulur?

2. doz aşısı tamamlanmış vatandaşlar, e-Nabız üzerinden “COVID-19 Aşı Durumu” menüsüne, ardından “COVID-19 Aşı Kartı” sekmesine girerek aşı kimliklerine erişebiliyor. Hayat Eve Sığar uygulamasında ise “COVID-19 Aşı Bilgilerim” menüsünden aşı kimliğini edinebiliyor.

Aşı kimliğine pasaport nasıl eklenir?

Vatandaş, aşı kimliğinde pasaport bilgisinin de yer almasını isterse Hayat Eve Sığar uygulamasında bu seçeneğe girerek pasaport numarasını yazabiliyor. Aşı kimliğinde yer alan QR kod okutulduğunda e-Nabız sistemine bağlanarak kartın doğruluğu kontrol edilebiliyor. Bakanlık tarafından oluşturulan, ‘Türkiye Cumhuriyeti Aşı Kimliği’nin üzerinde, kişinin T.C kimlik numarası, pasaport no (bu alan kişi tarafından isteğe göre dolduruluyor), ad ve soyadı, doğum tarihi, uyruğu, “Kovid-19 aşısı olmuştur” bilgisi, aşı adı, aşının yapıldığı tarih gibi bilgilerin yanı sıra Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın geçen yaz hayata geçirdiği güvenli turizmin logosu (SAFE TOURISM) yer aldı. Kimlik kartının üzerinde ayrıca bir karekod da bulunuyor. Karekod okutulduğunda sistem e-Nabız'a yönlendiriyor, İngilizce ve Türkçe olarak ekranda, “Aşı kimliği 1........... TC Kimlik numaralı ve Z1........  pasaport numaralı, ‘x kişisine aittir. Bu kimlik 06.09.2021 tarihinde T.C Sağlık Bakanlığı tarafından oluşturulmuştur” ifadeleri yer alıyor.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@